Grudzień to czas zakupowego szaleństwa, ale premier jest zdecydowanie mniej. Jeszcze kilka lat temu przed świętami wydawnictwa szalały z wydawaniem nowych książek tak bardzo, że można było dostać w księgarni oczopląsu. Ostatnio dają wybrzmieć tytułom już wydanym, co zdecydowanie jest bardziej w naszym guście. Nie znaczy to, że nie pojawiły się w grudniu nowe tytuły, na które warto zwrócić uwagę.
Strużki, Maria Halber
Ta książka opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn. Różni je temperament, wygląd i pochodzenie, ale pomimo tych różnic z dnia na dzień stają się nierozłączne. Wszystko jest nowe, wszystko jest pierwsze, barwne i nęcące.
Pierwszy i nieznany jest też smak rozczarowań, bolesnych zderzeń z rzeczywistością, które jedne po drugich zaczynają rozrywać tę więź, co miała być na dobre i na złe, na zawsze. Drogi bohaterek rozchodzą się, żeby po jakimś czasie znów się spleść i skonfrontować dawne przyjaciółki z dorosłością.
To książka o tym, że niełatwo jest być dziewczyną. Ale jeszcze trudniej jest być sobą.
Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy, Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Królowe, królowie i generałowie wypełniają podręczniki po brzegi. Ale skąd oni wszyscy się wzięli? Dlaczego niektórzy z nas mieszkają w pałacach i rządzą, podczas gdy inni muszą sprzątać ich posiadłości i wykonywać rozkazy?
W drugim tomie serii dla młodych czytelników uznany filozof i historyk Yuval Noah Harari wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Pokazuje, w którym miejscu wszystko poszło nie tak i jak jeszcze możemy to naprawić.
Przekonaj się, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny. Dowiedz się, w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego twoi rodzice muszą płacić podatki. Poznaj dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryj, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że próbujemy kontrolować siebie nawzajem.
Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy to idealna książka dla każdego od lat 9 do 109, kto jest ciekawy, jak zbudowano ten świat i dlaczego niektórzy mają tak dużo, a inni tak mało.
Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach, Edward Brooke-Hitching
- Miłosne zaklęcia ze średniowiecznych manuskryptów
- Erotyczne malowidła Pompejów
- Pierwszą kobietę, która z miłości opłynęła świat
- Wikiński podręcznik randkowania
- Niezwykły zapis love story na miarę epoki kosmicznej
EDWARD BROOKE-HITCHING to syn antykwariusza, jest autorem Fox Tossing, Octopus Wrestling and Other Forgotten Sports (2015) i nieuleczalnym mapofilem. Mieszka w Londynie wśród stert zakurzonych starych map i książek.
Dziwaczne i osobliwe, Mark Fisher
Zbiór esejów, w których autor dowodzi, że wiele spośród najbardziej znanych dzieł kultury można opisać kategoriami dziwaczności lub osobliwości. Pojęcia te, choć bardzo do siebie zbliżone, nie są tożsame. Oba kojarzone są z horrorem, ale wykraczają poza jego ramy. Dotykają tego, co zewnętrzne i nieznane, niepokojące, ale niekoniecznie przerażające. Kategorie dziwaczności i osobliwości Fisher przykłada do dzieł takich twórców i twórczyń jak: H.P. Lovecraft, H.G. Wells, Daphne Du Maurier, Margaret Atwood, Stanley Kubrick czy Christoper Nolan.
Opisy pochodzą od wydawców.
0 komentarzy