Marie NDiaye w Teatrze Nowym w Warszawie

utworzone przez | kwi 17, 2023 | Newsy

18 kwietnia o godzinie 19:00 w foyer Teatru Nowego w Warszawie odbędzie się spotkanie z Marią NDiaye. 

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Surmiak-Domańska

Tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon

Marie NDiaye uznawana jest za jedną z największych współcześnie żyjących francuskich pisarek. Jej ostatnia powieść, Zemsta należy do mnie, przyciągnęła uwagę tamtejszej krytyki. Jest autorką ponad dwudziestu książek i wielu sztuk teatralnych – jedna z nich, Papa doit manger, znalazła się w repertuarze legendarnego paryskiego teatru Comédie-Française. NDiaye jest zdobywczynią licznych prestiżowych nagród, w tym Prix Femina za powieść Rosie Carpe oraz Nagrody Goncourtów za powieść Trzy silne kobiety.

W swojej twórczości Marie NDiaye zwraca uwagę na tematy awansu klasowego, segregacji społecznej, przemocy i traumy, która zmienia odczuwanie i zdolności poznawcze człowieka. Jej powieści chwalone są za misterną konstrukcję i kunsztowny język, hipnotyzujący czytelnika i wciągający go w świat utworu, zawsze rozpostarty między rzeczywistością a ludzką percepcją, realnością i fantazmatem.

Spotkanie z autorką poprowadzi Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu. W 2016 roku została ponownie nominowana do Nike za książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny Kieślowski. Zbliżenie, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer160775/public_html/premieryksiazkowe.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34