Bootblack jest kolejnym dziełem Mikaëla, który stara się w swych dziełach przedstawić realia Stanów Zjednoczonych po wybuchu wielkiego kryzysu w 1929 roku. Jak wypada nowa pozycja w katalogu timof comics? Zapraszamy do recenzji!
Akcja komiksu rozgrywa się w dwóch czasach – w 1936 roku oraz podczas II wojny światowej. Opowiada historię tytułowego pucybuta, Altenberga Fergusona aka Ala Chryslera, starającego się zdobyć serce córki pewnego sklepikarza. Chce zaimponować dziewczynie pieniędzmi pozyskanymi z różnorakich działań przestępczych.
Mikaël stworzył dzieło niepowtarzalne w swym klimacie oraz poetyckości. Idealnie uchwycił ducha lat trzydziestych i czterdziestych oraz ówczesnych problemów społeczno-politycznych. Warto przyjrzeć się z uwagą drugiemu czy nawet trzeciemu planowi ilustracji. Autor starał się na kadrach komiksu przemycać różnorakie mikrohistorie. A co z pierwszym planem?
Autor przedstawia na pierwszy rzut oka prostą fabułę. Nie ma w niej nic co by mogło czytelnika zaskoczyć czy zdumieć, ale całość podana jest w niezwykle poetycki sposób, który jest zarazem wciągający. Historia Chryslera skłania czytelnika do refleksji na temat ciężkiego życia imigrantów społeczno-politycznych oraz granic, które jesteśmy w stanie przekroczyć, aby spełnić marzenia.
Główny bohater pochodzi z Niemiec. Bardzo szybko Chrysler trafia na ulicę, mając tylko zestaw do czyszczenia butów.Życie w okresie po Wielkim Kryzysie nie jest usłane różami i zmusza naszego głównego bohatera do działalności przestępczej. Dzielnice imigrantów przedstawione są w komiksie jako wylęgarnia biedoty przez przestępczości. Każdy dzień był w tamtym okresie walką o życie. Trudno było o uczciwą i solidną pracę. Sytuacje z lat trzydziestych dwudziestego wieku możemy oczywiście wpisać we współczesny kontekst migracji ludności z Afryki oraz Bliskiego Wschodu.
Marzeniem głównego bohatera jest, aby pewnego dnia stać się kimś ważnym i zaimponować Maggie, córce miejscowego sklepikarza. Sama bohaterka także ma swoje ukryte pragnie: być sławną aktorką. Pozwala to bohaterom w komiksie zmierzyć się szarą i brutalną rzeczywistością. Są poniekąd ich siłą napędową, by w tym brutalnym świecie żyć i próbować walczyć o lepsze jutro. Lecz jeśli fantazje się nie spełniają, wtedy trzeba zmierzyć się z rzeczywistością.
Warstwa wizualna jest wybitna. Wyróżnia się bardzo realistycznym przedstawieniem realiów lat trzydziestych dwudziestego wieku. Każdy kadr jest niezwykle przemyślany i zachwyca detalami. Kolory nałożone przez Mikaëla nadają poetyckiego klimatu, którego ze świecą szukać u innych twórców.
Bootblack jest dziełem, z którym warto się zapoznać. Niezwykla opowieść o dziecięcych marzeniach i próbie ich realizacji skłania czytelnika do refleksji i przemyśleń. Polecamy!
Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️
0 komentarzy