Wrześniowe premiery książkowe

utworzone przez | wrz 30, 2024 | Najciekawsze premiery książkowe

Mole książkowe kochają wrzesień, choć temu uwielbieniu towarzyszy czasem przerażenie. Bo jak tu się odnaleźć w gąszczu nowych, cudownych premier? Po którą książkę sięgnąć najpierw? I nas trawi ten niepokój, gdy wydawnictwa ogłaszają swoje jesienne plany. Stworzyliśmy listę najciekawszych premier! Oto lista wrześniowych must read – część I.

A tutaj część druga!

Cyryl, gdzie jesteś? Krótka, ale powieść, Wiktor Woroszylski, Bohdan Butenko

Kiedy Cyryl znika, mgła gęstnieje, a katastrofa goni katastrofę, pewne jest tylko jedno: zaraz zacznie się zwariowane śledztwo, a my mamy przed sobą jedną z najoryginalniejszych polskich książek dla dzieci. Błyskotliwa klasyka w ikonicznym opracowaniu graficznym Bohdana Butenki powraca!

Kto stoi za zniknięciem Cyryla i całą serią katastrof, które spadają na miasto? Zyzio, ohydny intrygant, z nieodłącznym kotem Zybciem? Wąż morski, którego poszukuje profesor Salamandra? A może gang apsikistów? Dwunastoletnie bliźniaki, Lutek i Ludka, rozpoczynają dochodzenie. Brawurowe śledztwo szybko zatacza coraz szersze kręgi, coraz bardziej się komplikuje i nawet autor nie zawsze wie, co będzie dalej. Dokąd ich zaprowadzi? I kim właściwie jest ten Cyryl?

— Mówię ci, to był on. Wąż morski.
— Ale po czym go poznałaś?
— Naturalnie po głosie.
— Chyba że po głosie – niechętnie przyznał Lutek.

Cyryl, gdzie jesteś?, wydany po raz pierwszy w 1962 roku, to książka kultowa. Błyskotliwy, nieszablonowy tekst spotkał się w niej z kongenialnym projektem graficznym, tworząc jedno z najdoskonalszych tego rodzaju połączeń w historii polskiej książki dziecięcej.

Klub dziwnych dzieci, Petra Soukupová

Inni mówią o nich, że są dziwni, a oni po prostu są sobą. Choć spotkali się przypadkiem, razem przeżyją coś, co połączy ich na zawsze. W końcu nie codziennie ucieka się z domu… Pełna zwrotów akcji historia o dziecięcych potyczkach ze światem i narodzinach prawdziwej przyjaźni.

Zaczyna się od szynszyli, która pojawia się znikąd. Potem jest tajna miejscówka w parku, a na koniec – filmik na YouTubie i zarekwirowany telefon.

– No jasne. Spaślaczka, ty i ten knypek, normalnie superbohaterowie.
– Nie mów tak o Katce.
– Taa? A dlaczego nie?
– Bo Katka jest w porządku. A poza tym ja nie mówię na ciebie kaleka.
– Kaleka jest jeszcze okej.
– Mam tak na ciebie mówić?
Pokręcił głową.
– Najlepiej po prostu Franta. A ty?
– Co ja?
– Jak się nazywasz?
– Mila.
– Dziwne imię…
– Bo ja w ogóle jestem dziwna.

Tak poznaje się czwórka dzieciaków z podstawówki. Na pozór nie łączy ich nic – poza tym, że nie pasują do całej reszty.
Mila kocha owady i pająki – i czasem wyłącza się ze świata.
Mały Petr genialnie rysuje i panicznie boi się ciemności.
Katka bardziej niż ludzi lubi książki i słodycze – i nie znosi tego, że tylko jej twarz nie jest pulchna.
Franta woli, by inni wściekali się na głupie filmiki, które wrzuca na YouTube, niż zwracali uwagę na to, że chodzi o kulach.

Gdy Petr postanawia uciec z domu, pozostali ruszają razem z nim – zwłaszcza że wszyscy mają dobre powody, żeby na chwilę zniknąć. I choć różnią się od siebie wszystkim, a momentami szczerze się nie znoszą, to kiedy trzeba, stają za sobą murem.

Klub dziwnych dzieci stał się w Czechach bestsellerem. Autorka,Petra Soukupová, z werwą i wyczuciem opowiada o dziecięcych perypetiach we współczesnym świecie. O skomplikowanych relacjach z innymi, odmiennościach i różnorodności, zwariowanych pomysłach, ukrytych talentach i sile czerpanej z wzajemnego wsparcia.

Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło, Anna Adamowicz

„Być jak szkło twardą i przejrzystą, być jak szkło płynną i prostą” – pisze Anna Adamowicz w swojej najnowszej książce poetyckiej. Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zaprasza nas do lektury dziennika przemocy ciała. Wersy Adamowicz są jak przesunięte kręgi, uciskają nerwy, wywołują napięcie, nie podają odpowiedzi. „Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło” to  zapis przemocy ciała, ale i zapachu szpitala, kronika bólu, który prowadzi do innych światów. Co w nich jest?
Tom-zdjęcie RTG, pełen odniesień akt oskarżenia wymierzony w stronę symetrii, fizyki, materii. Superbohaterki z implantami, Frida Kahlo i Scarlett O’Hara na wojnie z ciałem.
„Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło” to mocne wiersze w świecie, który nie mamy szans, a jednocześnie książka-obiekt artystyczny. Marta Ignerska wyszywa w niej wizualną wersję poezji Anny Adamowicz, pisze je igłą i nitką czerwoną jak krew.

Nudne słowo na N, Rafał Żak

Ilu trzeba fizyków teoretycznych do otwarcia butelki wina bez korkociągu?

Rafał Żak zaprasza do świata nauki, po którym porusza się ruchem konika szachowego, do tego goni króliczka, prowadząc żółwia na smyczy.

Jaki wzór matematyczny jest najpiękniejszy i czy piękno jest w nauce w ogóle istotne? Dlaczego lepiej byłoby, gdyby odbił ci żonę toreador niż chemik? Czy lwiątka rodzą się ślepe? Który naukowiec podryfował do świata pseudonauki, głosząc cudowne działanie witaminy C, a który się zagłodził z obawy przed zatruciem? Dlaczego nikt nie rodzi się humanistą? Kto jest karłem stojącym na ramionach gigantów? I dlaczego dobrze, że jest Skłodowska?

Chociaż w Nudnym słowie na N nie brakuje teorii fizycznych, wzorów i liczb, to na pierwszym planie są ludzie. Czasem wprowadzani subtelnie, a czasem rysowani przesadnie grubą kreską. Kłócą się, szlajają po barach i grają na bongosach, ale co najważniejsze: popychają świat do przodu, rozwikłując zagadki Wszechświata.

„Czemu nie czerpać przyjemności z przyglądania się nauce, z wsłuchiwania się w nią? – pyta Żak. – Nie trzeba dążyć do tego, żeby samodzielnie ją uprawiać. Można przecież – idąc za słowami Richarda Dawkinsa – być koneserem muzyki i nie umieć zagrać ani jednej nuty na żadnym instrumencie. Taka znajomość nauki też może dawać radość. Uczmy się tego wszyscy, bez konieczności opanowania pasaży i akordów, bez przymusu bycia wirtuozem”.

Harlem, Mikaël

New York City, 1931.

Walka o utrzymanie swojego królestwa przeciwko wszystkim przeciwnościom losu wymaga czegoś więcej niż odwagi. Zwłaszcza komuś obcemu. Obcemu o hebanowej skórze. Zwłaszcza jeśli jest kobietą.

Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali, Halszka Witkowska, Monika Tadra

Poruszająca opowieść o tych, których nikt nie chce wysłuchać.
Straciłam męża. Straciłem syna. Matkę. Babcię. Uczniów. Koleżankę z pracy.
Według najnowszych badań każda śmierć samobójcza dotyka 135 osób w otoczeniu człowieka, który odebrał sobie życie. Wśród nich znajdują się rodzina, przyjaciele, koledzy, znajomi. Pytanie „dlaczego?” unosi się w powietrzu – przez dni, tygodnie, miesiące, ale i całe lata po tragicznej śmierci. Spróbujmy choć częściowo na nie odpowiedzieć.

Monika Tadra zebrała trzynaście opowieści o bólu, żalu i gniewie, a przede wszystkim poczuciu winy. Dr Halszka Witkowska, ceniona specjalistka w dziedzinie suicydologii, rozłożyła traumatyczne przeżycia na czynniki pierwsze, by pomóc zrozumieć, co czują ludzie w żałobie po osobie, która popełniła samobójstwo. Ich książka to pozycja nie tylko dla tych, którzy kogoś stracili. To lektura dla każdego, kto pragnie nauczyć się słuchać – a nie raz okazało się, że jedna szczera rozmowa uratowała czyjeś życie.

Biologia. Opowieść o życiu, Lindsay Turnbull, Cecile Girardin

Przystępna i fascynująca opowieść o tym, jak powstało i funkcjonuje życie
Wszystkie aspekty naszego życia mają związek z biologią, a mimo to jej wpływ na nas wciąż kryje w sobie wiele zagadek. I oto mamy atrakcyjną książkę, która pomoże nam je rozwikłać.
W miarę lektury poznajemy historię życia na Ziemi od jego początków po współczesne ekosystemy, zatrzymując się po drodze, żeby zrozumieć najważniejsze etapy rozwojowe oraz sposób, w jaki ukształtowały one życie na naszej planecie.
Lindsay Turnbull wykłada biologię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jej przystępna, zabawnie ilustrowana książka to doskonałe uzupełnienie obszerniejszych i znacznie trudniejszych w odbiorze podręczników. Jest to niezbędna lektura dla uczniów wyższych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, ale też dla każdego, kto jest zafascynowany przyrodą i chce dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonuje życie. To także nieoceniona pomoc dla nauczycieli biologii.

Młody Lothar. Żydowski uciekinier w półświatku nazistowskiego Berlina, Larry Orbach, Vivien Orbach-Smith

Hymn do młodości, miłości i wolności w mrocznych czasach wojny.

Gdy w Niemczech zaczęły się prześladowania Żydów, przed Lotharem zatrzasnęły się drzwi szkoły, jego brat musiał uciekać z kraju, a ojciec zginął w obozie. Został sam z matką w Berlinie, gdzie tacy jak oni stali się podludźmi. W Wigilię 1942 roku przyszli po nich gestapowcy, udało im się jednak uciec. Matka znalazła schronienie w rodzinie komunistów, a Lothar rozpłynął się w podziemnym światku berlińskich „nurków”. By się utrzymać, grał w bilard, oszukiwał w pokera i kradł. Na zewnątrz cyniczny opryszek, w środku pozostał wrażliwym chłopcem i oddanym synem. Choć jednak zręcznie wymykał się Gestapo, w końcu został zdradzony i jednym z ostatnich transportów wysłany do Auschwitz…

Ta wyjątkowa opowieść o dojrzewaniu ściganego chłopaka w berlińskim półświatku czasu II wojny światowej jest w istocie historią nadziei, a nawet szczęścia w samym jądrze ciemności.

Niewiarygodna, prawdziwa historia, która podobnie jak wspomnienia Tyrmanda i oparty na nich doskonały film Filip pokazuje nieznane oblicze życia żydowskich uciekinierów w III Rzeszy.

Masz się łasić. Mobbing w Polsce, Katarzyna Bednarczykówna

Nie ma żadnych wiarygodnych danych, które mogłyby pokazać prawdziwą skalę mobbingu w Polsce. Jeśli zdać się na statystyki wymiaru sprawiedliwości, można by uznać, że temat nie istnieje. Jesteśmy krajem szczęśliwych, szanujących się ludzi.

Warszawa? Kraków? Wieś pod Kaliszem? To bez znaczenia. Ta przemoc jest wszędzie. W korporacjach, rodzinnych biznesach i instytucjach państwowych, w mediach, urzędach, szkołach, samorządach, fundacjach, sądach, wojsku, fabrykach, szpitalach, sklepach. Ma jedynie różne oblicza.

Katarzyna Bednarczykówna wczytuje się w badania i rozmawia z ekspertami – prawnikami, psychologami, osobami, które walką z mobbingiem zajmują się zawodowo. Chce zrozumieć jego mechanizmy, sprawdza, co siedzi w głowach mobbera i ofiary, drąży, skąd bierze się mobber, jak wybiera swój cel i czy można się przed nim ochronić.

Masz się łasić to także zbiór rozmów z osobami, które doświadczyły mobbingu, a ich historie skończyły się załamaniem kariery, wycofaniem z życia społecznego, pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Autorka udowadnia, że wyzyskowi i pogardzie sprzyjają sam kapitalizm, sytuacja na rynku pracy, dyskryminacja ze względu na płeć lub wiek, a także postpańszczyźniana, folwarczna mentalność.

Gorset wstyd i kocie uszka. O transkobiecości, J. Szpilka

Co można powiedzieć o transkobiecości, aby nie skupiać się na przemocy i cierpieniu? Gdy nie chcemy po raz kolejny dowodzić, dlaczego osobom trans należy się szacunek i czemu nie muszą zadowalać się samą akceptacją? Dość już zostało powiedziane o ich umieraniu. Pora opowiedzieć o ich życiu.
J. Szpilka splata opowieść o transdziewczynach z obrazów popkultury, setek wnikliwych lektur, dojrzewania wśród gier komputerowych i wstydliwych fantazji seksualnych. Łączy teorię feministyczną z własnym doświadczeniem, by opowiedzieć o tym, co przywiodło ją do życia trans, ale także o tym, co stanowi jego materię. Opisuje współczesne i historyczne techniki trazycji, a także literackie i muzyczne fascynacje, które potrafią nadać transkobiecości piękno. Bo, jak pokazuje Szpilka, transkobiecość jest piękna – czasami niezdarnie, często nieśmiało, prawie zawsze wśród niekończących się marzeń o innym, lepszym życiu.

Gorset, wstyd i kocie uszka to esej o głęboko przeżytej teorii queer, której odkrycie może okazać się źródłem ukojenia, nawet jeśli gorzkiego. To także historia o tym, jak transkobietom, wbrew wszystkim przeszkodom, udało się dołączyć do wielkiej historii kobiecości.

Tantal i inne mity o pysze, Clotilde Bruneau, Carlos Rafael Duarte

Komiksowa adaptacja kilku greckich mitów mówiących o ludzkiej pysze i jej konsekwencjach. Tantal, król Frygii, jest człowiekiem niezwykłym. Do tego stopnia, że bogowie regularnie zapraszają go do ucztowania przy olimpijskim stole – to zaszczyt, jakiego doświadcza jedynie garstka śmiertelników. W końcu Tantal nabiera przekonania, że jest równy bogom, i zaczyna się zachowywać jak jeden z nich, tym samym ulegając nadmiernej pysze, która sprowadza na niego gniew Zeusa. Ten sam grzech popełni Iksjon, ojcobójca, krzywoprzysięzca, uwodziciel Hery, a także Niobe, córka Tantala, która obraziła matkę Artemidy i Apollina, czy Faeton, który zapragnął zająć miejsce swojego ojca, Heliosa, i powozić słonecznym rydwanem… 

 

 

Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii Świat Mitów jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry.
Autorką scenariusza jest znana już z wcześniejszych komiksów tej serii Clotilde Bruneau, zaś rysunki do tego tomu wykonał brazylijski artysta Carlos Rafael Duarte, który również współpracował już przy tej serii („Herakles”).

Prometeusz i puszka Pandory, Clotilde Brunea, Giuseppe Baiguera

Niezwykła komiksowa adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – mitu o stworzeniu człowieka. Wojna bogów z tytanami właśnie zakończyła się wygraną tych pierwszych pod wodzą Zeusa. Jednak ich radość wkrótce ustępuje miejsca nudzie. We wszechświecie nie dzieje się nic szczególnego. Aby zapewnić bogom rozrywkę i przerwać obezwładniający marazm Zeus prosi Prometeusza o stworzenie śmiertelników, dzięki którym do Kosmosu powrócą życie i historia. Zachwycony, a jednocześnie przerażony zadaniem Prometeusz marzy o powołaniu do życia istoty przewyższającej wszystkie inne gatunki. W tym celu wyposaża człowieka w ogień i rzemiosło. Będzie go to kosztować srogi gniew króla bogów, który w ludziach wnet dostrzeże zagrożenie dla kosmicznego porządku. Aby powstrzymać ich przed porównywaniem się do bogów Zeus ześle na nich zemstę w postaci kobiety, której żaden mężczyzna się nie oprze… 

Autorką scenariusza jest znana już z wcześniejszych komiksów tej serii Clotilde Bruneau, zaś rysunki do tego tomu wykonał włoski rysownik Giuseppe Baiguera, który również współpracował już przy tej serii („Antygona”, „Odyseja”).

Gargulce. Strażnicy. Tom III, Denis-Pierre Filippi, Silvio Camboni

Trzeci tom przygodowo-fantastycznej opowieści dla młodych czytelników. Grześ kolejny raz przenosi się w przeszłość, aby pomóc strażnikom portalu w ratowaniu magicznych istot, na które polują słudzy ciemnej mocy. Poznaje też nowe zaklęcia oraz szkoli się na podróżnika czasu i czarodzieja. Okazuje się jednak, że mroczne siły zdobywają coraz większą przewagę, a po stronie wroga stoją nawet niektórzy członkowie rodziny Grzesia. Czy chłopiec i jego przyjaciele mają szansę na wygranie walki o ocalenie dobra? 

Głównymi autorami serii są często działający w tandemie twórcy – francuski scenarzysta Denis-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni.

Cicha lokatorka, Clémence Michallon

Trzymający w napięciu thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.
Aidan Thomas to ciężko pracujący, rodzinny i szanowany członek lokalnej społeczności. Mieszka w małym miasteczku na północy stanu Nowy Jork i znany jest z tego, że zawsze wyciąga pomocną dłoń. Ale Aidan to porywacz i seryjny morderca. Zamordował osiem kobiet, a dziewiąta, Rachel, czeka na śmierć w przydomowej szopie.
Kiedy umiera żona Aidana, on i jego trzynastoletnia córka Cecilia są zmuszeni się przeprowadzić. Aidan nie ma innego wyjścia, jak tylko zabrać ze sobą Rachel i przedstawić ją Cecilii jako „przyjaciółkę rodziny”, która potrzebuje noclegu. Mężczyzna zakłada, że Rachel po pięciu latach niewoli będzie zbyt zmanipulowana, by uciec. Nie docenia jednak kobiety, która wciąż ma w sobie wolę walki, a w Cecilii widzi potencjalną sojuszniczkę i szansę na przetrwanie. A kiedy Emily, właścicielka lokalnej restauracji, zakochuje się w przystojnym wdowcu, zostaje wciągnięta w orbitę Rachel i Cecilii, niebezpiecznie zbliżając się do odkrycia sekretu Aidana.
To nie tylko wciągający thriller, ale też wnikliwe studium traumy, przetrwania i władzy.
Kryminalna książka roku 2023 zdaniem „New York Timesa”.

Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki, Małgorzata Strzałkowska

Las. Fakty, wierszyki i inne wybrykito pięknie ilustrowany przewodnik po lesie. Małgorzata Strzałkowska ponownie zachwyci Was w książce, w której nie zabraknie ani wybornych wierszy, ani fachowych informacji, ani… krasnoludków!
Wzywamy wszystkie „dzikie dzieci” do lasu!  Chodźcie z nami przekonać się na własne oczy, ile niesamowitych tajemnic skrywa przyroda…
Jakie drewno najlepiej nadaje się na maczugę? Jak odróżnić padalca od węża? Po co sowie uszatej rogi? Ile liści dźwiga stuletni buk? Co to za potworek, który zwie się skorek?
Te i wiele innych ciekawostek, a do tego mistrzowskie wiersze, zachwycające ilustracje i przekochane krasnoludki znajdziecie na kartach tej wyjątkowej książki.
Mądry krasnal radzi: Nie marnujcie czasu i pędźcie do lasu! I jeszcze: Tu Wam się uda zobaczyć cuda!

Nasze podmorskie żony, Julia Armfield

Hipnotyzujące połączenie romansu z horrorem.

Leah pracuje jako biolożka morska i właśnie wróciła z supertajnej misji, która zakończyła się katastrofą. Cokolwiek wydarzyło się podczas ekspedycji, Leah nie chce o tym mówić, a jednocześnie z dnia na dzień jej ciało zmienia się w sposób, za którym umysł nie nadąża. Po sześciu miesiącach spędzonych na dnie oceanu jest zupełnie inną osobą, co szybko zauważa jej żona – Miri. Czy Leah zabrała część podwodnego świata na powierzchnię, zakłócając tym samym panujący tam status quo?

Miri wie, że wspólne życie z Leah bezpowrotnie minęło. I choć ukochana wciąż jest fizycznie obok niej, to czuje, że wymyka się z jej objęć, bo ktoś lub coś się o nią upomina…

To przepiękna historia o miłości, stracie i życiu, które toczy się wszędzie. Nawet na dnie oceanu.

Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn, Elinor Cleghorn

„Wybrakowane” to poruszająca książka, która rzuca nowe światło na historię medycyny, podróż przez wieki błędnych diagnoz, krzywdzących mitów i niedowierzania wobec kobiet i ich cierpienia.
Elinor Cleghorn sama doświadczyła bezsilności, kiedy lekarze ignorowali jej ból i objawy aż przez siedem lat – po upływie których w końcu zdiagnozowano u niej tocznia. Osobista walka z chorobą stała się punktem wyjścia dla monumentalnego studium na temat tego, jak medycyna od wieków zawodzi kobiety. Cleghorn z wielką pasją i precyzją ukazuje, jak od okresu starożytnej Grecji, przez mroczne czasy procesów czarownic, aż po współczesne zmagania z nierozpoznanymi dotąd chorobami cierpiące kobiety były lekceważone, demonizowane, a wreszcie – poddawane brutalnej kontroli.
Autorka ujawnia, jak wiele z dzisiejszych medycznych uprzedzeń i błędów ma swoje korzenie w przeszłości oraz jak te zaniedbania wpłynęły na życie i zdrowie niezliczonych kobiet. To opowieść o cierpieniu, ale także o sile i walce, oddanie hołdu biegnącej przez wieki sztafecie chorujących kobiet, które nie ustawały w domaganiu się szacunku oraz prawa do wiedzy i decydowania o swoim ciele.
Jeśli kiedykolwiek czułaś się zlekceważona przez medycynę, jeśli szukałaś odpowiedzi na przyczynę swoich dolegliwości i spotkałaś się z niedowierzaniem – ta książka jest dla ciebie.

Średniowieczne ciało. Książka o życiu, śmierci i sztuce, Jack Hartnell

Nowe wydanie Jeźdźca bez głowy.

• Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu?
• Gdzie żyło plemię ludzi bez głów?
• Jakie cechy charakteru można wyczytać z wyglądu włosów?
• Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?

Średniowiecze często uznajemy za wieki ciemne. Kojarzymy je z brakiem higieny i epidemiami. A o ówczesnej medycynie nawet nie myślimy, bo wszelkie zabiegi wydają się niebezpiecznie podobne do tortur. Jack Hartnell przygląda się średniowiecznemu ciału od stóp do głów i rzuca nowe światło na tę epokę. Obala wiele mitów i pokazuje, że wcale tak wiele nas od tej epoki nie różni.
Ówcześni ludzie, tak jak my, martwili się starzeniem, dostawali wysypek lub niestrawności, kochali się i płodzili dzieci. Próbowali stosować antykoncepcję, zadziwiająco często się kąpali, a także starali się zapobiegać łysieniu. Ich wyrafinowana wiedza medyczna może zaskakiwać. Niemniej średniowieczne życie było pełne cudownych i metaforycznych doświadczeń, które dziś nie są już dla nas dostępne. W tamtym świecie śmiertelne rany nie raz zostały uleczone z dnia na dzień dzięki boskiej interwencji, a serce króla, wyrwane z jego zwłok, mogło stać się symbolem politycznej potęgi.
Książka Hartnella to fascynujący przewodnik po codzienności ludzi średniowiecza. Autor tworzy nietypowy portret tamtych czasów, ciekawie i wyczerpująco opowiada o zagadnieniach z medycyny, sztuki, muzyki, polityki, filozofii i historii społecznej.

W drodze do Nawii, Magdalena Wala

Witajcie w Raj & Co. Spełniamy wszystkie, nawet najbardziej niezwykłe życzenia naszych klientów. Zwłaszcza… jeśli nie jesteście ludźmi!
Nina od wczesnego dzieciństwa śni wyłącznie jeden sen. Urywa się on zawsze, gdy dziewczyna spada z korony potężnego drzewa. W styczniową noc sen zostaje przerwany przez telefon brata. Filip, jego dziewczyna i znajomy zostali zaatakowani z centrum Katowic. Chłopakowi nic się nie stało, jednak w szpitalu umiera jego przyjaciel, a Asia zapada na ciężką chorobę.
Te wydarzenia zbiegają się w czasie ze znalezieniem przez Ninę pracy w firmie Raj & Co, która zajmuje się organizacją imprez w duchu słowiańskim. Dziewczyna szybko jednak żałuje podpisania umowy. Przekonuje się bowiem, że słowiańskie demony bynajmniej nie należą tylko do ludowego folkloru. Co więcej, jeden z nich ma wiele wspólnego z dziwną chorobą Asi. Nina nagle musi się zmierzyć z ożywionymi istotami ze słowiańskiego panteonu, niestandardowymi klientami, powstałym z grobu upiorem i snującymi się w jej pobliżu widmami.
Czy pomiędzy pracą dla niezwykłych szefów, poszukiwaniem remedium na postępującą chorobę Asi i próbą wywiązania się z kolejnego powierzonego zadania dziewczynie uda się ocalić własne plany na przyszłość?

Nie do wiary! Irracjonalne przekonania racjonalnych ludzi, Dan Ariely

Znany psycholog społeczny, badacz, wykładowca i autor bestsellerowej Potęgi irraconalności powraca z nadzwyczaj aktualną i zajmującą książką – odkrywczą analizą ludzkiej strony współczesnego kryzysu dezinformacji, w której stara się wyjaśnić, co sprawia, że racjonalni ludzie przyjmują całkowicie irracjonalne przekonania.

Dezinformacja co dzień wpływa na każdego z nas – od mediów społecznościowych po większe wyzwania polityczne, od zdawkowych rozmów w supermarkecie po najbardziej intymne relacje. Mimo że zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z dezinformacją, należy podkreślić, że jest to problem nader złożony, któremu nie zdołamy zaradzić wyłącznie przez kontrolowanie mediów społecznościowych. Co więcej, nasze ograniczone i niezbyt skuteczne rozwiązania bardzo często są pochodną polityki partyjnej oraz indywidualnych interpretacji prawdy.

W książce Nie do wiary psycholog społeczny Dan Ariely przekonuje, że aby wyjaśnić irracjonalną atrakcyjność dezinformacji, najpierw musimy zrozumieć proces przyjmowania błędnych przekonań (misbelief) – społeczno-psychologiczną podróż, podczas której ludzie przestają ufać uznanym prawdom i zaczynają wierzyć w fakty „alternatywne”, a nawet w pełnowymiarowe teorie spiskowe.

Dezinformacja – jak się okazuje – odwołuje się z powodzeniem do wrodzonych mechanizmów psychicznych, które tkwią w każdym z nas (niezależnie od poglądów politycznych). Co za tym idzie – tylko poprzez zrozumienie owych mechanizmów możemy osłabić jej oddziaływanie. Książka Nie do wiary, oparta na wieloletnich badaniach, a także na osobistych doświadczeniach autora, który sam padł ofiarą dezinformacji, oferuje nam odkrywczą i wszechstronną analizę czynników psychologicznych, które sprawiają, że racjonalni ludzie przyjmują całkowicie irracjonalne przekonania. Powołując się na najnowsze badania, Ariely ujawnia najważniejsze czynniki – emocjonalne, poznawcze, osobowościowe i społeczne – które wciągają ludzi w wir nieufności i fałszywych informacji, i dowodzi, że w pewnych okolicznościach każdy z nas może ulec błędnym przekonaniom.

Ariely daje nam jednak nadzieję. Pokazuje, że nawet w czasach, gdy zaawansowana sztuczna inteligencja potrafi tworzyć przekonujące fake news w nieznanej dotąd skali, rozumienie sił podsycających błędne przekonania czyni nas – jako jednostki i jako całe społeczeństwo – bardziej odpornymi na ich zwodniczy czar. Zwalczanie fałszywych przekonań wymaga strategii opartej nie na konflikcie, ale na empatii. Im szybciej pojmiemy, że błędne przekonania to przede wszystkim problem ludzki, tym szybciej sami będziemy mogli stać się rozwiązaniem.

Czarne serce, Silvia Avallone

Poruszająca powieść o sercach pełnych mroku, o sile gniewu i o trudzie przebaczenia samemu sobie

Jedyną drogą prowadzącą do Sassai, małej osady pośród gór, jest stroma i wijąca się przez bukowy las ścieżka. To tutaj pewnego dnia pojawia się Emilia o rudych kręconych włosach, chuda jak patyk trzydziestolatka w fioletowych traperach i w jaskrawozielonej kurtce.

Jej przybycie obserwuje z sąsiedniego domu Bruno – w sposób, w jaki obserwuje się intruza. To kobieta z obcym akcentem, mnóstwem toreb i walizek: co ona robi w miejscu tak odizolowanym od reszty świata?

Kiedy wreszcie się spotykają, każde z własnym bagażem samotności, w oczach Emilii – „pozbawionych światła, jak dwie wymarłe gwiazdy” – Bruno dostrzega otchłań podobną do własnej. Oboje doświadczyli zła: on jako ofiara, ona jako oprawca, za co zapłaciła wieloma latami w zakładzie karnym, ale bez szansy na odkupienie swoich czynów.

Sassaia to ich kryjówka: jedyny sposób, by uciec przed przyszłością, w którą żadne z nich już nie wierzy. Ale przyszłość przychodzi mimo wszystko i kieruje się własnymi prawami. Winny czy nie, ofiara czy oprawca – czas przemija i pokazuje, jacy naprawdę jesteśmy: bezgranicznie delikatni i fatalnie ludzcy.

Przenikająca historia, która wzrusza i bawi, która manewruje między potępieniem a zbawieniem i ukazuje, że każdy, niezależnie od swoich poczynań, zasługuje na zrozumienie i przebaczenie.

Projektanci emocji
O budowaniu marki i kreatywnym przywództwie w Nike
, Greg Hoffman

Jak stymulować kreatywność w marketingu?
Jak świadomie tworzyć historie, obrazy i doświadczenia, które wywołują w ludziach poczucie silnej więzi z marką?

Greg Hoffman pracował niemal trzy dekady w Nike, przebywając zawodową drogę od stażysty do dyrektora marketingu. Pod jego kreatywnym przywództwem powstały najbardziej znane i przełomowe kampanie – ­między innymi z zaangażowaniem gwiazd sportu takich jak Michael Jordan, Kobe Bryant czy Cristiano Ronaldo.

Co jest najważniejsze w kreowaniu marki emocjonalnie bliskiej ludziom i dlaczego nie jest to wbrew pozorom zależne od jej wielkości i zasobów? Hoffman w tej książce skupia się na omówieniu trzech zasad:

  • Kreatywność to sport zespołowy;
  • Daj się zapamiętać;
  • Pozostaw po sobie dziedzictwo – a nie tylko wspomnienia.

Dowiedz się, jak wyglądała praca nad słynnymi kampaniami Nike „od środka”. Wykorzystaj sprawdzone przez Hoffmana strategie tworzenia historii, odblokuj kreatywność i buduj trwałe więzi między marką a odbiorcami.

Lunchbox na każdy dzień. Dookoła świata, Malwina Bareła

Przysmaki z różnych zakątków świata zamknięte w lunchboksie!

160 przepisów na oryginalne śniadania, lunche, desery i dania do termosu.

Malwina Bareła zabierze cię w najodleglejsze zakątki świata, by przygotować przepyszne posiłki z łatwo dostępnych składników. Jeżeli chciałbyś gotować wegetariańsko, autorka zaproponuje ci smaczne zamienniki. Nie musisz martwić się o liczenie kalorii ani makroskładników – niezbędne informacje znajdziesz przy każdym przepisie. Nie lubisz marnować jedzenia? Wskazówki zero waste pomogą ci łatwo poradzić sobie z problemem.

Na końcu książki znajdziesz praktyczne indeksy, które są idealnym narzędziem do planowania posiłków i meal prepu.

25 milionów iskier. Nieznane historie przedsiębiorczości uchodźczyń, Andrew Leon Hanna

W obozie Az-Zatari, w mieszkalnych kontenerach na skraju pustyni, żyje ponad 150 tysięcy syryjskich uchodźców i uchodźczyń. W tych trudnych warunkach trzy przedsiębiorcze kobiety, stawiając czoła przeszłości, dążą do realizacji swoich pasji i spełnienia marzeń. Jasmina zakłada studio urody i salon ślubny, Asma prowadzi edukację czytelniczą dla dzieci, a Malak, młoda artystka, ozdabia mury obozu kolorowymi malunkami. Narracja, dopełniona pracami Malak i poezją Asmy, wykracza poza opowieść o Az-Zatari, by zgłębić zjawisko uchodźczej przedsiębiorczości na całym świecie.

Autor udowadnia, że prowadzenie własnego biznesu stanowi kluczowy element wzmacniania poczucia godności i wychodzenia z roli ofiary. Jednocześnie podkreśla istotną wartość ekonomiczną i kulturową, którą osoby uchodźcze wnoszą do swoich nowych społeczności.

25 milionów iskier to wzruszający hołd dla ludzkiej wytrwałości i determinacji, wezwanie do wzajemnego zrozumienia i szacunku ponad podziałami. W tym głęboko humanistycznym reportażu Hanna pokazuje nam, że warto wzniecać iskierki nadziei, nawet gdy świat wydaje się pogrążony w ciemności.

Żubr Pompik. Odkrycia. Tom 11. Wędrówki roślin, Tomasz Samojlik

W tym tomie Pompik i Polinka zastanawiają się, czy rośliny również odbywają wędrówki po lesie?
Zirytowany Pompik wypomina Polince, że ta jest w ciągłym ruchu. Wolałby, żeby siostra była nieruchoma jak na przykład drzewo. W odpowiedzi Polinka wytyka Pompikowi błąd – przecież rośliny też są całkiem zabiegane! Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że nasiona roślin często znaleźć bardzo daleko od ich źródła? Czy drzewa wędrują po lesie, kiedy nikt nie patrzy?

Żubr Pompik. Odkrycia. Tom 12. Mieszkanie dla żubra, Tomasz Samojlik

W tym tomie dowiemy się, czy żubry, tak jak inne zwierzęta mają miejsce, które mogą nazwać domem?
Pewnego dnia Pompik orientuje się, że większość zwierząt w puszczy jest związanych z jakimś miejscem, które mogą nazywać domem. Wilgi mają swoje gniazda, dzięcioły swoje dziuple, borsuki swoje nory… A gdzie jest mieszkanie dla żubra? Czyżby żubry nie miały domu?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This