Wolność albo śmierć, czyli komiks o czasach rewolucji francuskiej

utworzone przez | wrz 11, 2022 | Recenzja

Komiks Wolność albo śmierć jest debiutanckim dziełem polskiej twórczyni komiksowej Aleksandry Herzyk. Akcja rozpoczyna dzieje się w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Do niebezpiecznej więźniarki Franciszki Barre niespodziewa przybywa austriacki oficjel z propozycją nie do odrzucenia. Ma ruszyć do Paryża i szpiegować dla Cesarstwa. Nasza protagonistka się zgadza. Nie wie, że oprócz trudów wypełniania misji, będzie musiała się zmierzyć także z duchami przeszłości… Do czego ją to doprowadzi?

Pierwsze zdania

 

Chciałaś usłyszeć moją historię, Benedykto.

 

Wolność albo śmierć, Aleksandra Herzyk

Wielkim plusem komiksu jest historyczna fabuła. Herzyk doskonale potrafi nakreślić ówczesne realia i przedstawić je ciekawie oraz angażująco. W stopce możemy przeczytać, że autorka interesuje się starymi czasami. I to widać, brawurowo nakreśliła niespokojność czasów rewolucji francuskiej. Każdy dzień był niepewnością, a społeczeństwo siedziało na beczce prochu, która mogła w każdej chwili wybuchnąć. Herzyk pokazuje, jak nieprzewidywalne były to czasy.

Fabuła jest doskonale poprowadzona, bardzo przemyślanie dawkuje kolejne wątki oraz wydarzenia. Autorka udanie łączy wątki polityczne ze społecznymi, tworząc bardzo wiarygodny palimpsest ówczesnego Paryża. Ciekawą postacią jest nasza główna bohaterka, która nosi w sobie ciężkie brzemię przeszłości i próbuje jakoś przepracować oraz odkupić swoje dawne przewinienia.

W historii Herzyk odbijają się także echa współczesnych problemów, ale wtręty te nie przeszkadzają, ba, sprawiają, że powieść staje się bardziej uniwersalna. 

Kreska Herzyk, mimo, że dosyć kanciasta, sprawdza się rewelacyjnie i dodaje specyficznego klimatu całości. Widać, że autorka poświęciła sporo czasu, by przedstawić jak najbardziej wiernie stroje, kostiumy oraz wnętrza z epoki Wielkiej Rewolucji. Kapitalna praca!

Wolność albo śmierć przedstawia ciekawe czasy rewolucji francuskiej. Intrygująca główna bohaterka oraz dobrze poprowadzona fabuła sprawiły, że naprawdę miło i przyjemnie mija czas podczas lektury tego dzieła. Niecierpliwie wypatrujemy drugiego tomu!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This