Sapiens. Opowieść graficzna, czyli o rewolucji i ewolucji

utworzone przez | kwi 24, 2022 | Recenzja

Kto weźmie do ręki Sapiens. Opowieść graficzną ten sięgnie po inspirujący komiks historyczno-filozoficzny. Zdanie z tezą? Czy to naprawdę tak świetna seria? Cóż, inspiracją wcale nie musi być wybitne dzieło. Ważne jest to, co my sami wyniesiemy z danego doświadczenia, jak bardzo spostrzegawczy jesteśmy. Jak więc jest w tym przypadku?

Pierwsze zdanie

 

Około 14 milionów lat temu nastapił tak zwany Wielki Wybuch, który dał początek materii, energii, czasowi i przestrzeni.

 

Sapiens. Opowieść graficzna, tom I: Narodziny ludzkości, Yuval Noah Harari, David Vandermuelen, Daniel Casanave

Pierwsze zdanie

 

Pierwsze zdanie: Teatr!

 

Sapiens. Opowieść graficzna, tom II: Filary cywilizacji, Yuval Noah Harari, David Vandermuelen, Daniel Casanave

Od razu rozwiejemy wątpliwości: twórczość Yuvala Noaha Harariego, Davida Vandermuelena i Daniela Casanave’a z pewnością ułatwiają pojawienie się ciekawych myśli i są świetną lekturą! To interesujące ujęcie trudnych tematów, wnikliwe obserwacje oraz solidna dawka humoru. To wła śnie ostatnia zaleta jest wisienką na torcie, czyniąc tę lekturą tak wyjątkową na tle innych tytułów – zarówno komiksów jak i książek traktujących o historii czy filozofii.

Warto zaznaczyć, że pierwsze dwa tomy Sapiens. Opowieść graficzna nie tylko opowiadają o narodzinach ludzkości i filarach cywilizacji, ale też nawiązują do dzisiejszej rzeczywistości, do jej problemów i idei. Pokazują, jak historia i natura człowieka, zapisane w jego DNA i umyśle, wpływają na teraźniejszość, jak rozwój społeczeństwa przyczynia się do tworzenia naszego świata (czy oceniać to w kategoriach upadku czy szukać nadziei – to zadanie czytelnika, choć autorzy klarownie przedstawiają swoją wizję, to nie przedstawiają jej jako jedynej słusznej, raczej pokazują, że wszystko jest interpretacją i wizją, a pytaniem, które sobie powinniśmy zadać, jest: co chcemy osiągnąć i jaką drogą należy po to iść?).

Dzięki barwnej fabule, pełnej zaskakujących pomysłów na przedstawienie wydarzeń i idei, dużo wiadomości zostaje w pamięci. Pomimo tego, że wiedzy bez liku, na pewno nie wieje nudą! A przyswojenie przekazywanych informacji jest przydatne do odpowiedzi na nasuwające się pytania, których po lekturze jest sporo.

Dużą zaletą komiksu znanego filozofa jest interdyscyplinarność i sięganie po punkty widzenia różnych dziedzin naukowych, od antropologii do chemii, pokazując, że za każdym badaniem naukowym stoją ludzie – tacy jak my, a których pracą jest zdobywanie wiedzy i przekazywanie jej dalej. Pokazuje, że wszystko to, co ścisłe i humanistyczne, mówi o jednym: o naszym świecie.

Fikcyjny świat, zbudowany przez autorów, jest opisany słowami, ale także przedstawiony interesującą kreską. Ilustracje nie służą tylko uatrakcyjnieniu przekazu, ale same też nim są, idealnie dopełniają tekst, który sam w sobie byłby pewnie trochę sztywny. Warto się przyjrzeć graficznej stronie książki, gdyż snuje ona
swoją część historii. Do tego jest wiele inspirujących nawiązań, które na samą sztukę pozwalają spojrzeć inaczej.

Co zostaje po przeczytaniu Sapiens. Opowieści graficznej? Dużo radości i trudnych pytań, na które można szukać odpowiedzi. Dla niektórych, zwłaszcza młodszych czytelników, będzie to źródło sporej dawki wiedzy, starszym uporządkuje informacje i pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na szkolne i pozaszkolne treści. Z pewnością każdy dowie się czegoś nowego o świecie i o sobie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This