Powrót z gwiazd Stanisława Lema

utworzone przez | sty 17, 2022 | Recenzja

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema z okazji 100 urodzin pisarza. Na pożegnanie tego roku, w którym działalność rozpoczął nasz portal, przypominamy Powrót z gwiazd tego wspaniałego autora.

Pierwsze zdanie: Nie miałem żadnych rzeczy, nawet płaszcza.

Powrót z gwiazd, Stanisław Lem

Historia skupia się na astronaucie Halu Breggu, który na skutek paradoksu czasowego Einsteina powrócił na Ziemię po prawie stupięćdziesięcioletniej  podróży. Bohater wraca na zupełnie ,,obcą” planetę i próbuje zrozumieć zmiany, jakie zaszły od jego wylotu do gwiazd. 

Głównym motywem, wokół którego Lem krąży, jest proces betryzacji, czyli sztucznego zapobieganiu chęci podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Lem kreuje świat dostatku, przepychu, w którym pracują automaty ale my, jako Czytelnicy, czujemy, że jest to świat kroczący małymi krokami ku upadkowi. Świat, gdzie niby wszystko jest na wyciągnięcie ręki, ale paradoksalnie brakuje w nim w pewnym stopniu człowieka. Ponieważ świat z powieści jest miejscem, gdzie nie ma potrzeby ryzykowania własnym zdrowiem czy życiem w imię nauki, miłości, rozwoju. Przez to nieubłaganie zmierza ku upadkowi.

Idealnym uzupełnieniem Powrotu z gwiazd jest Wehikuł czasu George’a Wellsa. Po pierwsze pokazuje, że rozwój ludzkości jest poniekąd zależny od chęci podejmowania ryzyka. A po drugie pokazuje, co może stać się ze światem, w którym głównym celem człowieka jest po prostu przeżyć, żyć z dnia na dzień. W tym kontekście lemowski świat wydaje się światem chwilę przed upadkiem Elojów (ludzie) i rewolucją klasy pracującej, czyli Morloków (automaty, roboty). 

Powrót z gwiazd jest niezwykle ciekawą oraz intrygującą lekturą, skłaniającą do refleksji na temat rozwoju cywilizacji oraz zadającą filozoficzne pytanie co to znaczy być człowiekiem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This