Z miłością do książek

Najciekawsze premiery książkowe stycznia

utworzone przez | sty 23, 2023 | Najciekawsze premiery książkowe

Ten styczeń to prawdziwy wysyp świetnych książek! Każdy czytelnik pewnie zaciera już ręce i nie może się doczekać, aż na półce jego ulubionej księgarni pojawi się właśnie TA nowość. Albo marzy już o tym, jak otwiera paczkę, a tam… Co my w tym miesiącu uznaliśmy za must read? Sprawdź, czy się z nami zgodzisz!

Czy można ufać Wikipedii? Społeczności internetowe i konstrukcja wiedzy, Amy S. Bruckman

Internet stał się najważniejszym źródłem informacji dla znacznej części ludzkości. Społeczności internetowe – jak na przykład społeczność odpowiedzialna za tworzenie Wikipedii – stanowią kluczowe ogniwa współczesnego systemu kreacji i obiegu wiedzy. Jednak jak dużo wiemy o naturze i dynamice tych społeczności? Co sprawia, że możemy ufać efektom ich działalności – jeśli istotnie możemy im ufać? 

Wikipedia wydaje się być dzisiaj podstawowym i rzetelnym źródłem wiedzy każdego użytkownika Internetu. Warto zatem przyjrzeć się, skąd czerpiemy wiedzę i jak ona powstaje.

Odmawiam myślenia, Lotta Elstad

Hedda jest młodą freelancerką, która przemierza Europę po niefortunnej próbie ucieczki od samej siebie. W trakcie tej podróży – na promie, w pociągu, pomiędzy przesiadkami autobusowymi, podczas noclegu w tanim hostelu – Hedda opowiada o swoich marzeniach i życiu. 

Autorka napisała tę książkę pod wpływem zaostrzenia przepisów w Polsce, które dotyczą aborcji. Przedstawia ciekawe i wnikliwe spojrzenie na kwestię. Z pewnościa pełne empatii i umiejętności wczucia się w osobę, która musi zmierzyć się z niejednym wyborem.

Ja śpiewam, a góry tańczą, Irene Solà

Książka wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką 2020, Nagrodą Llibres Anagrama, Nagrodą Punt de Llibre pisma internetowego „Núvol”, Nagrodą Cálamo oraz Nagrodą im. Marii Àngels Anglady. Znalazła się także wśród najlepszych książek prozatorskich 2022 roku w rankingu „The Guardian”.

Książkę chce się przeczytać za samą okładkę – jest przepiękna! Autorka powieści czerpie inspiracje z historii i mitów, a fikcyjna rzeczywistość wymyka się kontroli logiki czasu.

Synu, jesteś kotem, Katarzyna Michalczak

To jest książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie?

Coraz więcej słyszy się o diagnozach autyzmu, także u dorosłych. Warto więc poświęcić czas na przeczytanie ciekawej książki, która traktuje o relacji z osobą dotkniętą tym zaburzeniem, zwłaszcza że wokół krąży wiele mitów na ten temat, od romantycznych po przerażające. Jak to może wyglądać naprawdę?

Niegodziwość ojców, Åsa Larsson

Ragnhild wraca po latach do rodzinnego domu i znajduje w nim martwego brata i wygłodniałego psa. W zamrażarce odkrywa kolejne zwłoki. Sekcja potwierdza, że to zaginiony w 1962 ojciec boksera i mistrza olimpijskiego Börjego Ströma.

Finał cyklu o o prawniczce Rebece Martinsson. Autorka znana jest chyba każdemu fanowi skandynawskich kryminałów. 

Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu, Klaudia Stabach

Mniej lub bardziej wyniszczające głodówki, wymyślne diety, morderczy aerobik, siódme poty w siłowni albo w ostateczności dwa palce w gardle – oto główne filary tej filozofii, w której jednego brak najbardziej: głębokiego sensu życia.

Wiele w naszej kulturze zwyczajów sprzyjajacych rozwijaniu się problemów z akceptacją ciała, dbania o nie i pozytywnej, zdrowej relacji z pożywieniem. Dla wielu ludzi przeradza się to w prawdziwy horror.

Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji, Wendy Mitchell

Wendy Mitchell miała 58 lat, kiedy zdiagnozowano u niej demencję o wczesnym początku. Jej umysł zalały fale obrazów osób w ostatnim stadium otępienia – bez pamięci, bez świadomości, bez szans i nadziei. Czy jej codzienność też tak będzie wyglądać? Co sama może zrobić, żeby dobrze przeżyć resztę życia?

Autorka szczerze opowiada o życiu z demencją. Książka dla każdej osoby, która chce lepiej zrozumieć tę chorobę, coraz powszechniejszą. 

Elmet, Fiona Mozley

Powieść była nominowana do wielu nagród literackich, między innymi do BookeraWomen’s Prize for FictionDublin Literary Award oraz International Dylan Thomas Prize.

Debiutancka opowieść o życiu rodziny mieszkajacej z dala od społeczeństwa. Podobno porywająca! Sprawdzimy to 🙂

Gangrena, Cilla i Rolf Börjlindowie

Policja aresztuje zamachowca, który staje przed sądem, jednak Olivia ma wątpliwości, że rzeczywiście jest winny tej zbrodni i mimo wyroku skazującego nie przestaje roztrząsać tej sprawy. 

Dobrze znani z poprzednich części cyklu bohaterowie natrafiają na kolejną sprawę, która nawet z pozoru nie jest prosta. Prawdziwa gratka!

Ministerstwo Prawdy, Carlos Augusto Casas

Czy w społeczeństwie kontrolującym każdy twój ruch odważysz się myśleć samodzielnie?

Ksiażka opowiada o społeczeństwie klasowym, które jest uciskane wieloma zakazami. Zainspirowana, oczywiście, twórczością niezapomnianego Orwella.

Zbrodnia, Irvine Welsh

Komisarz Ray Lennox poleciał na Florydę, żeby uciec z Edynburga przed skutkami załamania nerwowego, wywołanego przez stres, nadużywanie kokainy i przerażającą sprawę zabójstwa dziecka wykorzystywanego seksualnie.

Jednak z najbardziej przemyślanych i powściągliwych książek autora legendarnego Trainspotting.

Brak tchu, George Orwell

Akcja rozgrywa się w Anglii, a bohater –gruby komiwojażer George Bowling, po nieoczekiwanym wygraniu na wyścigach pokaźnej kwoty, postanawia wyruszyć w sentymentalną podróż do Dolnego Binfield, miasteczka swojego dzieciństwa. 

Książka uznana za najlepszą w twórczości Orwella. Zagadką pozostaje, jak to się dzieje, że mniej jest znana niż Folwark zwierzęcy czy Rok 1984. Może po jej przeczytaniu czytelnik znajdzie odpowiedź na tę zagadkę?

Odyseja kosmiczna 2010, Arthur C. Clarke

Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…

Kolejna klasyka klasyki, którą trzeba znać!

Domy na dnie morza, Caitlin R. Kiernan

Odkąd H.P. Lovecraft zaprosił kolegów, takich jak Frank Belknap Long i Robert Bloch (między innymi), żeby przyłączyli się do tworzenia Mitologii Cthulhu (pod wymyśloną przez niego mniej znaną nazwą „Yog-Sothery), dziesiątki autorów z różnym skutkiem próbowało swoich sił w tkaniu tego ogromnego gobelinu.

Opowiadania z uniwersum Lovecrafta, które z pewnością upodobają sobie miłośnicy Cthulhu.

Wypadek na polowaniu, David L. Carlson, Landis Blair

Odkąd H.P. Lovecraft zaprosił kolegów, takich jak Frank Belknap Long i Robert Bloch (między innymi), żeby przyłączyli się do tworzenia Mitologii Cthulhu (pod wymyśloną przez niego mniej znaną nazwą „Yog-Sothery), dziesiątki autorów z różnym skutkiem próbowało swoich sił w tkaniu tego ogromnego gobelinu.

Komiks obsypany nagrodami. Rozprawia się z amerykańskim snem, opowiada o dojrzewaniu i morderstwie, które wstrząsnęło Ameryką. Nie tylko dla fanów powieści graficznych.

Legendy Zachodu. Wyatt Earp, Billy Kid, Siedzący Byk

Wydanie zawiera trzy odrębne opowieści.

Najgrubszy western, jaki ukazał się w wydawnictwie Lost in Time. Legendy Dzikiego Zachodu ożywają na stronach tego zbioru dzięki pracy aż sześciu autorów!

Fungae, Wojtek Wawszczyk, Tomasz Leśniak

Drapieżność krainy, przez którą brną bohaterowie, kontrastuje z ich ludzką kruchością. Mogłoby się wydawać, że jedyne, czemu warto zaufać, to siła i wola walki. Ale jest ryzyko, że i one się w końcu wyczerpią.

Brzmi stranie, prawda? Mamy wrażenie, że solidna porcja adrenaliny będzie krążyła we krwi podczas czytania!

Rodzina Monet. Królewna, Weronika Marczak

Nieważne, jakiej wagi ciężarki podniesiesz na siłowni lub jak często zapłaczesz w samotności. Siła to coś więcej, to determinacja, a ty, moja królewno, determinację masz we krwi. Jesteś Monet.

Książka dla młodzieży, która osiągnęła zawrotny sukces. Wyróżnia się akcją pełna zawirowań, ale także porusza problemy, które nieobce są każdemu nastolatkowi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premierowy fragment poradnika o wychowywaniu kota

Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia to kompendium wiedzy na temat opieki nad małymi kotami. Autorka dzieli się swoimi włąsnymi doświadczeniami, ale czerpie też pełnymi garściami z najnowszej wiedzy dotyczącej tych pazurzastych futrzaków....

Kroniki ze Stambułu, czyli autobiografia rysownika z antagonistycznego kraju

Kroniki ze Stambułu to opowieść autobiograficzna tureckiego rysownika. Ukazuje, jak bardzo polityka i społeczne nastroje wpływają na twórczość jednostki oraz na jej los. Jest to więc nie tylko portret artysty, ale też państwa, w którym żyje. Autor jednocześnie...

Najciekawsze premiery książkowe listopada

Listopad to zazwyczaj czas, kiedy wydawnictwa szaleją ze względu na zbliżające się święta i czytelników chęć do obdarowywania literaturą. Co zatem przygotowali ciekawego na czas przed bożonarodzeniowym szaleństwem? Z góry uprzedzam, że, jak zawsze, nie zawiedli...

1629 albo przerażająca historia rozbitków z “Dżakarty”, czyli pierwszy tom o historii jednej z najbardziej znaczących katastrof morskich w historii ludzkości

Czasem wydaje się, że życiem rządzi przypadek, a to, co sobie zaplanowaliśmy, obśmiewa los. W przypadku uczestników pierwszej wyprawy statku Batavia było inaczej: ich życie nagle znalazło się w rękach zła. Dopiero do tego doszła katastrofa.Tak naprawdę nie było to zło...

Batman – Nie tylko Biały Rycerz, czyli opus magnum Murphy’ego

Sean Murphy stworzył jedną z najbardziej fascynujących serii o Mrocznych Rycerzu. Akcja, rozgrywająca się w autorskim uniwersum, zdobyła szerokie uznanie krytyków oraz czytelników. Pierwszy tom Batman: Biały Rycerz zaliczany już jest do klasyki historii DC Comics,...

Powrót na Aldebrana, czyli konflikt na tle rasowym w kosmosie

Światy Aldebrana to jedna z najważniejszych serii komiksowej w gatunku science-fiction. Została stworzona przez brazylijskiego twórcę Luisa Eduardo de Oliveiry, który kryje się pod pseudonimem Leo i od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach najlepszych serii...

Zjawiskowa She-Hulk, czyli komiks do pokochania

W sierpniu 2022 roku wyszły pierwsze odcinku serialu Mecenas She-Hulk. Nie były zbyt udane. Fabularnie niedomagał, efekty specjalnie były tragiczne i tylko wybijały z immersji. Ale miał w mojej opinii jeden plus - postać She-Hulk. Sam koncept wydawał mi się nad wyraz...

Wiedźmin: Ballada o Dwóch Wilkach, czyli Geralt i Jaskier w małym mieście

Bartosz Sztybor jest jednym z tych polskich artystów, którzy robią liczącą się karierę poza granicami kraju. Scenarzysta komiksowy niedawno został nagrodzony, wraz z Krzysztofem Ostrowskim (redaktorem naczelnym NAGLE Comics), prestiżową nagrodą HUGO. Zdobyli ją jako...

Smoczy rycerz, czyli stare manuskrypty wychodzą na światło dzienne

Smoczy rycerz z pewnością zaintryguje wielbicieli legend, średniowiecza i kultury z wysp. Emanuele Arioli i Emiliano Tanzillo to autorski duet, po którym można się wiele spodziewać. A jeśli dodamy do tego opowieść arturiańską? Wydaje się, iż o rycerzach Okrągłego...

Łowcy relikwii, czyli znane motywy space opery w nowej odsłonie

Cały czas powstają bardzo ciekawe dzieła, które można zaliczyć do gatunku opery kosmicznej, nurt ten więc ma się całkiem dobrze. Warto w tym miejscu wspomnieć o trylogii Strażników Galaktyki Jamesa Gunna czy, z naszego polskiego podwórka, Iskrach Krzysztofa...
Share This