Moje rozstania z Laurą Dean, czyli komiks young adult

utworzone przez | wrz 28, 2022 | Recenzja

Literatura young adult bardzo ładnie się zadomowiła na polskim rynku. Ostatnio, po wielkim sukcesie Hearstoppera, kolejne wydawnictwa mierzą się z tym gatunkiem. Jednym z nich jest Kultura Gniewu, która wydała komiks Moje rozstania z Laurą Dean Mariko Tamaki oraz Rosemary Valero-O’Connell. Jak wypadł ten komiks? Dowiecie się z naszej recenzji!

Pierwsze zdanie

 

Droga Anno Vice.

 

Moje rozstania z Laurą Dean, Mariko Tamaki, Rosemary Valero-O’Connell

Freddy Riley jest licealistką. Ma grupkę przyjaciół wokół siebie. I jest także dziewczyną najpopularniejszej uczennicy szkoły, Laury Dean. Związek ten nie układa się pomyślnie dla naszej głównej bohaterki…

Moje rozstania z Laurą Dean jest historią o rozstawaniu się z drugą osobą, dojrzewaniu do tej decyzji. Jedną z najważniejszych nauk, jaką pobieramy w nastoletnim wieku, to sztuka dostrzegania wartościowych ludzi. Jedne osoby ciągną nas do góry, drugie ciągnął w dół. Niby banał, ale dla młodej, nieco zagubionej osoby komiks ten może być bardzo wartościową lekcją. Nasza główna bohaterka dopiero się tego uczy. Nie dostrzega tego, iż tworzy toksyczną relację z Laurą, że jest wykorzystywana oraz służy do podbudowania jej poczucia wartości. Mariko Tamaki pokazuje, jak druga osoba może być więźniem dobrowolnej relacji, w którą weszła. I jak trudno zerwać taką wyniszczającą spiralę. 

Mariko Tamaki zastosowała bardzo ciekawy zabieg narracyjny. Otóż Laura Dean jest praktycznie trzecioplanową postacią. Wokół niej dzieje się praktycznie cała akcja komiksu, ale jest gdzieś w tle. Wydaje mi się, że główną osią fabuły jest relacja między główną bohaterką a Doodle, przyjaciółką Freddy. To ona poniekąd uświadamia protagonistce, że wchodząc w głąb bagna relacji z Laurą, traci jednocześnie coś o wiele ważniejszego. Zabieg zmarginalizowania Laury jest ciekawy jeszcze z jednego powodu. Autorka doskonale pokazuje, jak zadufaną i manipulacyjną osobą jest Laura Dean, wykorzystując do tego tylko  krótkich scenki z tą bohaterką. 

Rosemary Valero-O’Connell stworzyła rysunki idealnie pokazujące emocje, rozterki oraz wahania naszych bohaterów. Jej kreska utrzymana jest w mangowym stylu.

Fabuła jest prowadzona bardzo dobrze, relacje pomiędzy bohaterami są idealnie nakreślone oraz przedstawione. A droga Freddy, by dojrzeć do jedynej i słusznej decyzji, jest bardzo przekonująca. Bardzo dobra i wartościowa literatura dla nastoletnich czytelników.

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This