Skarga Utraconych Ziem Jeana Dufaux, czyli opowieść o władzy i zawiści w klimacie fantasy

utworzone przez | sty 4, 2024 | Recenzja

Seria Skarga Utraconych Ziem ma szczególne miejsce na mapie frankofońskiego, ale i polskiego komiksu. Jest jedną z najlepszych i najwyżej ocenianych serii komiksowych, jest wydawana do dnia dzisiejszego. Za warstwę wizualną w pierwszym cyklu odpowiadał legendarny Grzegorz Rosiński (każdy cykl to inny rysownik). Obecnie na naszym rodzimym rynku pojawił się pierwszy tom czwartego cyklu pod tytułem Lord Heron. Tym razem Dufaux zamiast skupiać się na wcześniejszych, mitycznych wręcz latach tej fantastycznej krainy, postanowił kontynuować opowieść o Sioban, głównej bohaterki pierwszej historii. Co z tego wyszło? Zapraszamy do recenzji!

Młoda królowa Sioban wyrusza wraz ze swoim wiernym druhem, rycerzem łaski Seamusem do swego stryja Herona. Przybywa do zamku z kurtuazyjną wizytą, przy okazji chcąc uczestniczyć w zaślubinach córki tego krewnego. Na miejscu zostaje wplątana w kolejną intrygę, mającą na celu obalenia jej rządów na ziemiach wyspy Eruin Dulea.

Mimo upływu lat Dufaux nadal potrafi opowiedzieć bardzo angażującą i ciekawą historię. Jest to dopiero pierwszy tom i trochę trudno przewidzieć, w jaką stronę scenarzysta pójdzie, ale rozstawienie poszczególnych pionków na szachownicy i pomysł wyjściowy jest nader interesujący. Po raz kolejny scenarzysta, za pomocą otoczki fantasy, próbuje przekazać pewne prawdy o współczesnym człowieku: do czego może nas doprowadzić zawiść, złość oraz chęć władzy i jak te emocje są druzgocące dla naszej moralności i sposobu patrzenia na świat. 

Warstwa wizualna jest przepiękna. Tym razem za rysunki odpowiadał Paul Teng. Jest doskonałym kontynuatorem tego, co mogliśmy podziwiać w poprzednich cyklach. Jego kreska idealnie podkreśla klimat fantasy całej historii. Ponadto doskonale przedstawia sceny akcji: dynamicznie oraz czytelnie. 

Skarga Utraconych Ziem: Lord Heron Jeana Dufaux i Paula Tenga jest idealnym początkiem nowego cyklu tej zasłużonej, frankofońskiej serii komiksowej. Jeszcze nie do końca wiadomo, w którą stronę scenarzysta nas zabierze, ale to, co już dostaliśmy, jest niezwykle obiecujące i daje bardzo dobre podwaliny pod świetną i angażującą historię. Już nie mogę się doczekać kolejnych tomów!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This