Osobliwości rezonujące, czyli Straszliwe młode damy Kelly Barnhill

utworzone przez | kwi 4, 2022 | Recenzja

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historieto zbiór baśniowych opowiadań w dobrym, starym stylu. Historie z dreszczykiem przenoszą czytelnika do onirycznej rzeczywistości. Opowieści o niezwykłych bohaterach i ich przedziwnych losach napisane są przez autorkę, która ma dar budowania światów całkowicie pochłaniających umysł, a po przeczytaniu ostatniej strony każdego z opowiadań długo pozostaje wrażenie, że przenieśliśmy się w miejscu i czasie do przedziwnej, cudnej (cudacznej?) krainy.

Pierwsze zdanie

W dniu pogrzebu męża – ponoć dobry był człowiek, choć nieśmiały, do kieliszka nie zaglądał, od głupot stronił, mandatów za przekroczenie prędkości czy złe parkowanie nie kolekcjonował, domiaru za kantowanie przy podatkach nie płacił, po jarmarkach się nie włóczył, jak inni z fabryki szkła, się nie uganiał; słowem: całkowita enigma, nul, zimne puste miejsce – Agnes Sorensen zjawiła się u podnóża schodów prowadzących do kościoła Matki Boskiej Śnieżnej.

 

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie, Kelly Barnhill

Na uwagę, oprócz niebywałej wyobraźni i kunsztu opowiadania autorki, zasługuj e również język. Zdania są tkane misternie, precyzyjnie budują klimat opowiadanych historii, jednocześnie z całą mocą dobrze dobranych słów przekazują sposób myślenia i specyficzną wrażliwość Kelly Barnhill. Jak widać trudno powstrzymać się przed wyrażaniem zachwytu! To historie stworzone po to, aby się nimi delektować. Autorka spełniła obietnicę daną w tytule: osobliwości.

W tomie znajduje się osiem opowiadań i jedna nowela, za którą autorka otrzymała World Fantasy Award. Przez strony przewija się wiele niezwykłych postaci, od kobiet obdarzonych niezwykłymi darami po zantropomorfizowane owady. Autorka czerpie pełnymi garściami z mitów. Baśniowość stanowi silną inspirację, dlatego chwile grozy splatają się ściśle z uniwersalnymi tematami, takimi jak śmierć, nadzieja, potrzeba miłości, żądza władzy. Postaci rodem z groteskowych legend, realizm magiczny fabuły godny historii opowiadanych przy ognisku i oryginalność wyobraźni to najważniejsze cechy tego tomu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This