Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała, czyli o włochatości i płynach cielesnej powłoki

utworzone przez | kwi 19, 2023 | Recenzja

Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała to trzecia książka Kathariny Von der Gathen i Anke Kuhl, która ukazała się na polskim rynku. Edukatorka seksualna wraz z ilustratorką tłumaczą w nich dzieciom, na czym polega intymność ludzi i zwierząt.

W najnowszym tytule opowiadają o ciele i zmianach, jakie w nim zachodzą, co czyni tę pozycję świetną lekturą dla dzieci, które za kilka będą wchodzić w nastoletni wiek i ich ciała zaczną zaskakująco się przekształcać. Albo na przykład żyją pod jednym dachem z nastolatkiem. Albo po prostu są ciekawi tego, jak funkcjonuje ludzki organizm.

Zgodnie z tytułem w środku znajdziemy alfabetycznie ułożone hasła, jak na przykład: Choroby ciała, Ciało i dusza, Ideał piękna, Nienormalni, Operacje plastyczne, Zbyt chudzi czy Złośliwości. Wszystko to opatrzone zabawnym komentarzem w postaci ilustracji. Na marginesie nie zabraknie też kilku ciekawostek.

Autorki opowiedziały o szerokim spektrum ludzkich zachowań i stosunku wobec ciała, dając jego pozytywny obraz i pokazując, że można się nim cieszyć na różne sposoby i z różnych powodów. Dzięki temu dzieci mogą otrzymać ciekawy bodziec do refleksji na temat kompleksów, braku pewności siebie czy oceniania czyichś ciał, uodpornić się na wpływ mediów na postrzeganie siebie.

Autorki czynią cielesność i intymność niezwykle codziennymi sprawami, odtabuizowują seksualność, czynią z niej coś całkowicie normalnego: ot, temat, na który można pogadać, jak na każdy inny. Przełamać potencjalny problem z rozmawianiem o fizyczności pomaga pełna humoru narracja. Dzięki podczas czytania może panować luźna atmosfera. Jest to interesujący przykład, w jaki sposób można rozmawiać o sprawach związanych z ciałem, nie tylko o seksie, ale też na przykład o niepełnosprawności.

Hasła są bardzo krótkie, stanowią raczej zarys problemu i poruszają tylko najważniejsze aspekty, bez zgłębiania tematu czy niuansów, ale też pokazują, przez jaki pryzmat można patrzeć na dane zagadnienie. Nie jest to narzędzie do refleksji, ale drogowskaz, jaką drogą warto iść w myśleniu. Z pewnością warto docenić, jak autorki normalizują poruszane tematy. 

Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała to świetny tytuł, który warto podrzucić dziecku 8+, aby zapewnić mu szeroką perspektywę na cielesność i świetny background na przyszłość. Zawarte w książce podstawy na temat postrzegania siebie i innych mogą ułatwić zmierzenie się z niejednym problemem, z którym z pewnością nie raz młody człowiek będzie musiał się zmierzyć.

 

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarza recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This