Z miłością do książek

Marcowe premiery książkowe

1 marca, środa

Czarolina Tajemnica mojego pochodzenia

Sylvia Douyé

Trzeci tom opowieści rozgrywającej się w miejscu, gdzie nadal żyją stwory z mitów, legend i baśni! Na pełnej tajemnic wyspie Vorn wciąż trwa kurs fantastykologii, mimo że niedawno doszło tam do mrożących krew w żyłach wydarzeń.

3 marca, piątek

Krucjata połabska 1147

Robert F. Barkowski

Publikacja opisuje dzieje krucjaty połabskiej z 1147 roku – szerokie tło epoki, genezę i motywy wyprawy na Słowian, aspekty religijne i polityczne, uczestników, przebieg i skutki.

Puszcza Kampinoska – Jaktorów 1944

Szymon Nowak

Na polach w okolicy miejscowości Budy Zosine, między Warszawą a Skierniewicami niedaleko Jaktorowa, 29 września 1944 r. rozegrała się walka partyzanckiej Grupy AK „Kampinos”.

Muchomora leśna czarodziejka

Beata Ostrowicka, Aleksandra Krzanowska

Muchomora, zielonowłosa Opiekunka lasu, razem z psem Szyszkiem wędruje codziennie leśnymi ścieżkami

3 marca, piątek

Bajka na końcu świata 8. Otwarte drzwi

Marcin Podolec

Ósmy i ostatni postapokaliptycznej serii dla młodych czytelników!

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska, a kierunek wyznaczają im tajemnicze światła na niebie.

Hotel na skraju lasu

Michał Hińcza, Magdalena Hińcza

Daleko od ludzkich osad, między połaciami gęstych lasów znajduje się hotel – ostoja dla wędrowców, zagubionych podróżników i zasiedziałych gości. Jednak nie każdy może liczyć tu na nocleg, zwłaszcza od kiedy niesie się wieść o dziwnych zdarzeniach, a przyroda zdaje się wysyłać niepokojące sygnały.

Lucy. Nadzieja

Patrick Norbert, Tanino Liberatore

Niezwykły komiks o historii rodzaju ludzkiego narysowany przez Liberatore, współtwórcę legendarnego „Ranxa”.

6 marca, poniedziałek

Rzeczywistość komponowana

Jolanta Brach-Czaina

Wybór najważniejszych esejów i wywiadów prasowych Jolanty Brach-Czainy. W latach 90. dała się poznać jako zaangażowana feministka, obrończyni praw kobiet do decydowania o sobie. Na początku XXI wieku pisała artykuły poświęcone „radykalnej sztuce kobiecej” czy odezwy w obronie wolności artystycznej.

7 marca, wtorek

Andromeda

Therese Bohman

Akcja powieści Therese Bohman rozgrywa się w Sztokholmie, w wydawnictwie bliźniaczo podobnym do tego, w którym ukazują się powieści autorki. To opowieść o tradycji i nowoczesności, nadziejach i rozczarowaniach, idealizmie i brutalnej rzeczywistości.

Klezmerzy 4. Latający trapez!

Joann Sfar

Przedostatni tom sagi Joanna Sfara o aszkenazyskich Żydach. Sfar czerpiąc z opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, żydowskich podań, a także z malarstwa Marca Chagalla, nie tylko odtwarza atmosferę świata, który już nie istnieje, ale także nieustannie zaskakuje

8 marca, środa

Klasztor. Żałoba

Eduardo Halfon

Mierząc się z mrocznymi sekretami rodziny i własną skomplikowaną tożsamością, Halfon tworzy poruszającą opowieść o godzeniu się z wieczną obcością i podążaniu za prawdą bez pomocy jakiegokolwiek Boga.

Dom Slaughterów, tom I: Znamię rzeźnika

Werther Dell’Edera, James Tynion IV, Tate Brombal, Chris Shehan

Poznajcie dzieje i działalność rodu Slaughterów, tajną historię zakonu, który wyszkolił Ericę na zabójczynię potworów.

Zdarzyło się nocą

Marc Levy

Wartka powieść sensacyjna, z mocno nakreśloną warstwą obyczajową i psychologiczną Marca Lévy’ego od dwudziestu lat najczęściej czytanego za granicą francuskiego pisarza.

Pani England

Stacey Halls

Przesycona narastającą atmosferą grozy Pani England to portret małżeństwa epoki edwardiańskiej, pasjonująca opowieść o mężczyznach i kobietach, sile i dominacji, odwadze, prawdzie i szatańskim podstępie.

Wiosenna noc / Zamek z lodu

Tarjei Vesaas

W swoich mistrzowskich powieściach autor umieszcza nastoletnich bohaterów w onirycznych światach, tworząc zapadające w pamięć portrety psychologiczne oraz uniwersalne opowieści o dorastaniu i magicznej sile natury.

Buła i przyjaciele

Ina-Janine Johnsen

Ponad 100 sprawdzonych przepisów, w tym patenty na drugie życie czerstwego pieczywa i kilka pomysłów na ulubione smarowidła do chleba.

Shameless

Weronika Jaczewska

Każda księżniczka za luksus musi płacić wysoką cenę. Bo dziedziczki kalifornijskich fortun mają wszystko poza jednym: wolnością.

Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności

Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro, autorka bestsellerowej Czułej Przewodniczki, powraca z nową książką! Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności inspiruje i wspiera kobiety w odkrywaniu życia na własnych zasadach.

Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział

Ekke Overbeek

Czy Karol Wojtyła wiedział o pedofilii wśród księży, zanim został papieżem? Odpowiedź niestety brzmi: tak. Znał problem z czasów, kiedy był arcybiskupem krakowskim. Niesprawiedliwością byłoby jednak przedstawianie Jana Pawła II jako jedynego sprawcy wszelkiego zła. Sam był dzieckiem swoich czasów, swojego kraju i swojego Kościoła.

Szkoła szpiegów. W Tajnej Służbie

Stuart Gibbs

Jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych jest w niebezpieczeństwie, to nie ma przebacz – trzeba aktywować najlepszego tajnego agenta. To nic, że ma jedynie trzynaście lat…

Spisek, czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie

Tom Phillips, Jonn Elledge

Od satanistycznej paniki po ruch antyszczepionkowy – wiara w to, że jesteśmy celowo okłamywani (i żeby oddać sprawiedliwość: czasami rzeczywiście jesteśmy!), zawsze leżała w naszej naturze.

Córka z Włoch

Soraya Lane

Pierwszy tom zaplanowanego na osiem powieści cyklu „Utracone córki”. Urzekające i chwytające za serce powieści o utraconych miłościach, rodzinnych sekretach i podążaniu krętą ścieżką, którą prowadzi nas serce. Seria zachwyci wielbicielki prozy Lucindy Riley, Santy Montefiore, Kristin Hannah i Victorii Hislop.

Wehikuł czasu

Herbert George Wells

To jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Autor przedstawia historię naukowca, nazywanego Podróżnikiem w Czasie, który za pomocą skonstruowanego przez siebie urządzenia udaje się w odległą przyszłość.

Podręcznik manipulacji

Gregory Hartley, Maryann Karinch

Wyczerpujący poradnik, uczący tego, jak wpływać na innych, by zapewnić sobie realizację własnych celów. Praca oparta jest na wiedzy i doświadczeniu Hartleya, oficera armii amerykańskiej zawodowo zajmującego się przesłuchiwaniem jeńców i mającego za sobą m.in. służbę podczas wojny w Zatoce Perskiej.

W hołdzie Katalonii

George Orwell

George Orwell, młody idealista, trafił jako ochotnik do oddziałów POUM (Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego). W szeregach jej milicji Orwell walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej. Swoje doświadczenia opisał w doskonałej reporterskiej, ale i głęboko socjologiczno-filozoficznej książce.

Pieśń bogini Kali

Dan Simmons

Lata 70. XX wieku. Kalkuta. Miasto, które zdaje się nie kończyć. Tak samo, jak nie kończą się rozległe dzielnice biedoty toczone przez choroby i nieszczęścia ich mieszkańców. Kalkuta przytłacza i onieśmiela, odrzuca i przyciąga jednocześnie.

Obcy. Wyjście z cienia

Tim Lebbon

To pierwszy z trzech tomów oryginalnej – nieopartej na scenariuszu – trylogii osadzonej w uniwersum Obcego.

Abominacja

Dan Simmons

W 1924 roku zmagania grupy angielskich wspinaczy, których celem było zdobycie najwyższej góry świata, zostają przerwane, gdy podczas ataku na szczyt ginie dwóch wspinaczy, George Mallory i Sandy Irvine.

Piąty Kier

Dan Simmons

Książka ta składa hołd klasykom literatury wiktoriańskiej. Napisana z dbałością o realia historyczne, pełna zapadających w pamięć postaci drugoplanowych, spisków, intryg i sekretów, zachwyca stylem i niewymuszonym humorem.

Niewidzialny Człowiek

Herbert George Wells

Arcydzieło science fiction i jedna z najsłynniejszych powieści prekursora tego gatunku. Książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Sokołowskiego, ilustrowana przez Jana Wojciechowskiego.

Wszystkie jasne miejsca

Jennifer Niven

Violet marzy o ucieczce z prowincjonalnego miasteczka i od bolesnych wspomnień o rodzinnej tragedii. Finch codziennie rozmyśla nad tym, jak pozbawić się życia, a jednocześnie szuka czegoś, co mogłoby go przed tym powstrzymać…

Wszystkie stworzenia duże i małe. To się nie powinno przydarzyć weterynarzowi

James Herriot

Praktyka weterynaryjna w latach trzydziestych nie jest łatwa – przed Jamesem wiele wyzwań związanych z kontrowersyjnymi poglądami lokalnej społeczności. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się piękna Helen.

Lucky Luke. Miasto duchów

René Goscinny

Samotny Kowboj spotyka dwóch podejrzanych mężczyzn. Czuje, że będą z nimi kłopoty… I rzeczywiście, kłopoty pojawiają się jeszcze tego samego dnia, gdy wędrowcy trafiają do Gold Hill, miasta duchów z czasów gorączki złota.

Herkules agent międzygalaktyczny. Intruz

Vincent Zabus

Drugi tom serii fantasy o uczniach szkoły dla międzygalaktycznych agentów. Dzięki udziałowi w pokonaniu Czarnopiórego Herkules i Marlon zdali do kolejnej klasy i rozpoczęli drugi rok nauki.

Dungeons & Dragons. Zaćmione życzenie

B. Dave Walters

Powieść graficzna nawiązująca do kultowej gry Dungeons & Dragons! Gdy Wyspom Moonshae zagrozi wojna, legendarni bohaterowie powrócą stawić czoło straszliwemu przeciwnikowi.

Sandman. Koniec Światów

Neil Gaiman

Ósmy tom niezwykłej serii o Sandmanie – Władcy Snów.

Dziobak Toto i senny szum

Eric Omond

Kolejna część (czwarta) przygód dziobaka Toto i jego przyjaciół! Piękna Kaku z rodziny kuskusów ma wielkie zmartwienie.

Sherlock Holmes. Kroniki Moriarty’ego. Zwieńczenie

Sylvain Cordurié

Druga część wciągającej opowieści należącej do wymyślonego przez Sylvaina Corduriégo okultystycznego uniwersum Sherlocka Holmesa.

Sami. Mroczny wir

Fabien Vehlmann

Piąty tom serii fantasy o kilkorgu dzieciach, które pewnego dnia obudziły się w opustoszałym mieście.

Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia: Emocje

Brigitte Luciani, Eve Tharlet

Dzisiaj Pani Lisica porozmawia z nami o najważniejszych emocjach, jakie pojawiają się w naszym życiu. Świetnie się składa, ponieważ zwierzątka mają na ten temat do opowiedzenia wiele ciekawych historii!

Czarolina. Pan wyspy Vorn

Sylvia Douyé

Zakończenie pierwszego cyklu przygód fantastykologów, którzy na niezwykłej wyspie Vorn badają stwory z mitów, legend i baśni!

Mali Bogowie. Biedny Herakles

Christophe Cazenove

Siódmy album prześmiesznych przygód zwariowanych kandydatów na bogów i herosów starożytnego Olimpu.

Batman. Wyjątkowo mroczna noc

Jock

Album ukazujący się w ramach linii wydawniczej DC Black Label. To w pełni autorska opowieść o wyjątkowo mrocznej nocy w Gotham jednego z najbardziej kultowych współczesnych artystów tworzących historie o Batmanie.

Pustynne Skorpiony

Hugo Pratt

1940 rok, Afryka Wschodnia. Druga wojna światowa widziana oczami polskiego żołnierza. Porucznik Koïnsky służy w brytyjskim oddziale Long Range Desert Group, którego znakiem rozpoznawczym jest złoty skorpion.

Dungeons & Dragons. Legendy Wrót Baldura

Jim Zub, Max Dunbar

Wiele pokoleń temu Wrota Baldura, bogate miasto położone na granicy Wybrzeża Mieczy i Zachodnich Ziem Centralnych, zostało uratowane przed zagładą przez Bohaterów.

Cześć i czołem. Kluski z rosołem!

Agnieszka Elbanowska

Brawurowo zrymowana i zilustrowana kartonowa książka dla najmłodszych, która zaprasza do wspólnej zabawy podczas czytania i angażuje w karmienie małych przyjaciół.

Olo i Awa. Logopedyczna zabawa. Piłki

Monika Skikiewicz, Tomasz Samojlik

Olo, Awa i ich sympatyczna rodzinka zapraszają do wspólnej zabawy. Poznajcie ciekawe historyjki z ich życia i przyłączcie się do wspólnego śpiewania, rysowania, zgadywania i pokazywania!

Sherlock Junior i grób w Westminster Abbey

THiLO

Wciągająca historia, tajemnica, którą trzeba wyjaśnić, oraz słówka i zdania w języku angielskim wplecione w narrację. To zadanie niewątpliwie w sam raz dla młodych detektywów!

Kicia Kocia. Wiosna

Anita Głowińska

Kicia Kocia wybrała się z mamą do parku, żeby podziwiać budzącą się wiosnę, pąki na drzewach i pierwsze kwiatki.

Mysi Domek. Sam i Julia w muzeum

Karina Schaapman

To już szósty tom przedstawiający życie mieszkańców Mysiego Domku! Myszki odwiedzają różne sale muzealne, słuchają ciekawych historii oraz dowiadują się więcej na temat swoich zdobyczy z targu. To będzie bardzo intensywny dzień.

A jeśli jesteśmy złoczyńcami

M.L. Rio

Utrzymana w klimacie dark academia opowieść o miłości, przyjaźni, zbrodni i obsesji. Powieść, która opętała Tik Toka. Elitarny college artystyczny, kolebka spektakularnych talentów i nieposkromionych ambicji. Siedmioro studentów aktorstwa, połączonych silną więzią przyjaźni, odgrywa w życiu podobne role jak na scenie.

Dreadful

Ohanka

Historia, która wyrywa serce, łamie je i kruszy, żeby następnie pobudzić je zastrzykiem adrenaliny! Pierwszy tom trylogii Dreadful jest jednocześnie książką, która otwiera serię Must Read Stories! Jak w świecie pełnym sekretów odróżnić prawdę od kłamstwa? Czy chłopak z przeszłością i dziewczyna po przejściach mają jakiekolwiek szanse na happy end?

Dziewczyny, którymi byłam

Tess Sharpe

Dziewczyny, którymi byłam to pełna zwrotów akcji powieść YA. Opowiada ona o córce zawodowej oszustki, która trafia w sam środek napadu na bank. Prawa do adaptacji powieści zapewnił sobie Netflix.

Lista szczęścia

Rachael Lippincott

Główną bohaterkę poznajemy latem poprzedzającym powrót do ostatniej klasy szkoły średniej, a Emily tego powrotu nie wyczekuje ani trochę. Na oczach całej szkoły zrobiła coś, przez co rozstała się z Mattem – świetnym chłopakiem i ulubieńcem jej mamy – i zraziła do siebie wszystkich znajomych.

Ćma

Piotr Górski

Mroczna sieć kłamstw i niedopowiedzeń. Kolejne śledztwo komisarza Sławomira Kruka.

10 marca, piątek

Obwarzanek po polsku

Pogodzenie dobrobytu społecznego z poszanowaniem granic możliwości ekologicznych planety od dawna już wydaje się kwadraturą koła.Sprawa komplikuje się, gdy niecałe społeczeństwo żyje w bezpiecznym komforcie, a kraj jest na dorobku.

13 marca, poniedziałek

Mechanika ogólna Tom 1. Statyka i kinematyka

Jan Misiak

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów wydziałów mechanicznych, inżynierii materiałowej, zarządzania, inżynierii środowiska, transportu i budowlanych wyższych szkół technicznych.

14 marca, wtorek

Rodzina Obrabków i sekret Icjanta

Anders Sparring, Per Gustavsson

Czwarta część nowej Zakamarkowej serii dla początkujących czytelników oraz do głośnego czytania. W tym tomie między innymi: tajemnicze ślady, czarne ubrania, uprowadzony policjant, pościg w tunelu, wilkołak, list miłosny, uprawa pomidorów i wielki sekret.

15 marca, środa

Szczęście wilka

Paolo Cognetti

Oczyszczająca, głęboka opowieść o bezkresie gór, nieuniknionej samotności i kojącym spotkaniu. Paolo Cognetti swoim jasnym spojrzeniem przygląda się relacjom międzyludzkim w nieprzerwanym dialogu z naturą, w lasach modrzewiowych na wysokości dwóch tysięcy metrów oraz w skale i lodzie na wysokości trzech tysięcy.

Wśród sąsiadów

Juli Zeh

Nowa książka Juli Zeh opowiada o bliskiej nam teraźniejszości oraz zanurzonych w niej ludziach. O ich uprzedzeniach, słabościach i lękach. A także o ich mocnych stronach, które się ujawniają,
gdy mają odwagę być ludźmi.

Suche gałązki

Marta Barrio

Powieść uhonorowana Premio Tusquets Editores de Novela

Młoda kobieta nie posiada się ze szczęścia, kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie niebieskie kreski. Razem z mężem rozpoczyna snucie planów, przystosowują mieszkanie, zastanawiają się nad imieniem, wyobrażają sobie życie we trójkę. Pewnego poranka w drodze do pracy zdarza się wypadek.

Sopoty

Tomasz Słomczyński

Sopot to nie tylko polskie San Remo. Jego kształt i charakter przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy ­– polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz.

Przeklęta rzeźba z Bolonii

Greg Krupa

Co łączy odnalezioną przypadkiem rzeźbę z Modiglianim, Bolonią i kabałą? Dlaczego osoby, które miały z nią styczność, umierają albo znikają w tajemniczych okolicznościach? Znany Czytelnikom z Zaginionego klejnotu Ferrary dziennikarz o polskich korzeniach, po raz kolejny angażuje się w śledztwo.

Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.

Filip Kalinowski

Pasjonująca podróż przez Warszawę lat dziewięćdziesiątych i opowieść o tych, którzy nie bez powodu czuli się „niechciani, nielubiani”, a swoją prawdę i bunt mogli wyrazić w rymach i bitach.

Supernarwal i elektromeduza

Ben Clanton

Narwal i Meduza wracają do akcji! Poznaj nowe podwodne przygody nietuzinkowych przyjaciół.

Żadnych bogów, żadnych panów

Grzegorz Dziedzic

Najlepszy kryminalny debiut ostatnich lat. Gangsterska historia osadzona w polskim Chicago u progu lat 20. XX wieku.

Teleskop dziadka

Asia Olejarczyk, Aleksandra Gołębiewska

Kosmos kryje tyle skarbów i tajemnic! Są tam przez cały czas, tylko nie zawsze da się je zobaczyć. Na szczęście dziadek ma teleskop, a to magiczne urządzenie!

Lord Nevermore

Agneta Pleijel

Bronisław – pełen wdzięku, refleksyjny, acz niepozbawiony próżności antropolog. Staś – niespokojny artysta, w którym „chłód bezustannie miesza się z żarem”. Obaj wierzą, że chaos świata skrywa jakiś porządek i że to oni będą jego odkrywcami. Bronio i Staś. Bracisław i Zypcio. Malinowski i Witkacy?

Nieustraszeni i przygoda w Rzymie

Elsa Punset, Rocio Bonilla

Tadzio i Alicja doczekali się młodszego braciszka. Odwiedzają też kuzynkę Krewetkę w jej domu w Rzymie. Odwiedzą tam Koloseum, zobaczą Usta Prawdy, a przede wszystkim nauczą się radzić sobie z zazdrością.

Nieustraszeni i Konkurs Genialnych Pomysłów

Elsa Punset, Rocio Bonilla

Nieustraszeni zajmą się tym razem tematem kreatywności i nudy. Wezmą udział w konkursie, puszczą wodze fantazji i wymyślą mnóstwo nowych rzeczy.

17 marca, piątek

Pieśń pustyni

Grzegorz Wielgus

To początek nowej, fenomenalnej przygody fantasy, która zabierze czytelnika do unikalnego świata pełnego wyrazistych postaci, mrocznych intryg, pradawnych tajemnic i brutalnych pojedynków.

20 marca, poniedziałek

Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim

Piotr Korczyński

Ta książka jest inna. Tu najważniejsza jest perspektywa okopu lub wieży czołgu, czyli doświadczenia frontowców.

Mein Gott, jak pięknie

Filip Springer

To nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat.

21 marca, wtorek

Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy

Adrian Goldsworthy

Dwaj królowie Macedonii, ojciec i syn, przeobrazili słabe państewko na północy Grecji w imperium na skalę światową i tym samym zmienili bieg historii.

Po tamtej stronie. Dlaczego zmarli powracają…

Ewa Ornacka

Zadziwiające zjawiska, budzące dreszcz doświadczenia – tajemnice życia po śmierci.

Piekło kobiet Iranu

Marcin Margielewski

Ulice Iranu spływają krwią młodych ludzi zabijanych w imię Allaha, na rozkaz bezdusznych starców w turbanach. Historię Iranu naznaczyły rewolucje, w których mężczyźni walczyli o władzę. Właśnie trwa kolejna. W tej o wolność walczą głównie kobiety…

Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne

Ewa Kempisty-Jeznach

Po „Chorych ze stresu” czytelnicy zasypali autorkę pytaniami. Część druga stanowi omówienie najczęściej pojawiających się problemów. Autorka nazwała po imieniu choroby, które inni lekarze ignorowali. Pokazała, że chicagowska siódemka – lista chorób psychosomatycznych, wymaga aktualizacji, zwłaszcza po pandemii COVID-19.

Podręcznik yin-yang

Antony Cummins

Pierwsza książka, która tak wyczerpująco i przystępnie wyjaśnia pojęcie yin-yang – starożytną chińską koncepcję przeciwieństw.

Wizje roślin, czyli 50 roślin leczniczych (i jeden grzyb)

Robert Rient

Barwna i pełna ludowej magii opowieść o drzewach, kwiatach, ziołach oraz tajemnych roślinach mocy.

22 marca, środa

Sira

María Dueñas

Kontynuacja losów Siry, bohaterki bestsellerowej Krawcowej z Madrytu.

O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii

Harry Crews

Georgia lat trzydziestych i czterdziestych, której prowincjonalna codzienność niewiele różni się od tej w XIX wieku. Brak bieżącej wody, lekarstw, powszechna bieda, często głód pomimo wykańczającej pracy na tytoniowych polach. Szczególna farmerska obyczajowość, miejscowe wierzenia, zabobony i wszechobecna przemoc.

Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach

Harley Rustad

Dolina Parwati w odległym zakątku Indii jawi się jako idylliczny azyl w Himalajach. Ma też jednak ciemną stronę – zniknęły tam bez śladu dziesiątki turystów z całego świata, w większości młodych podróżników spragnionych wyzwań. Przyczyn do dziś nie udało się ustalić.

To, co najistotniejsze o panu Moritzu

Vlastimil Třešňák

Powieść Třešňáka może być uzupełnieniem losów Czechów opisywanych przez Mariusza Szczygła w Gottlandzie.
Mikropowieść Vlastimila Třešňáka inspirowana jest emigracyjnym życiem – jego własnym i Václava Martínka, przyjaciela pisarza. Akcja nie ma w sobie krztyny patosu. Cechują ją raczej lekkość i sarkazm Kurta Vonneguta.

Dania. Tu mieszka spokój

Sylwia Izabela Schab

To pierwsza tak wieloaspektowa książka, której autorka, od 30 lat związana z Danią, zabiera nas w podróż po meandrach kraju. Opisuje mieszkańców, zaprasza do duńskiej kuchni i w dzikie niedostępne miejsca oraz zachęca, aby samemu przekonać się, jak wygląda ten mały, ale wyjątkowy kraj po drugiej stronie Bałtyku.

Samoszacunek. Eseje i medytacje

Toni Morrison

Pierwszy w Polsce wybór esejów, przemówień i medytacji Toni Morrison. To zbiór błyskotliwych, osobistych, ale i zaskakująco aktualnych tekstów – doskonałe połączenie jej literackiego geniuszu z refleksją nad kondycją współczesnego świata.

Buntowniczki

Charlotte Gordon

Nagrodzona prestiżową National Book Critics Circle Award książka przedstawia porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet: Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu, oraz jej córki Mary Shelley.

Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen

Tomasz Ulanowski

Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany, a naukowcy proponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło.

Kocia Szajka i klątwa starego kina

Agata Romaniuk, Malwina Hajduk

Przybij piątkę Kociej Szajce i daj się porwać detektywistycznej przygodzie!

Ciała obce. Opowieści o transpłciowości

Paula Szewczyk

Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale w społeczeństwie osoby, które uświadomiły sobie, że urodziły się w ciele niepasującym do tego kim są, wciąż pozostają niezrozumiałe i obce.

Dzikie psy

Paula Szewczyk

To miało być sentymentalne spotkanie po latach i wymarzony sylwestrowy wieczór na koniec trudnego roku. Za oknem mróz i śnieg, a w urokliwie położonym domu nad jeziorem kilkoro przyjaciół, których łączy zagadkowa historia. Błogi nastrój burzą cztery wystrzały i szybko okazuje się, że nie były to fajerwerki.

Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo

Paulina Reiter

Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”.

Puste jest piekło

Elly Griffiths

Powieść uhonorowana Edgar Allan Poe Award i wybrana kryminałem roku przez brytyjski dziennik „The Times”. Przyjaciółka nauczycielki angielskiego Clare Cassidy, Ella, właśnie została zamordowana. Clare i Ella niedawno się pokłóciły. Obok ciała znaleziono wers z Nieznajomego, historii napisanej przez autora ponurej gotyckiej prozy, którego biografię przygotowuje Clare.

Pożegnaj się

Lisa Gardner

Ta historia zaczyna się od ciężarnej prostytutki. To, co Delilah Rose opowiada Kimberly Quincy, agentce specjalnej FBI, o jednym ze swoich klientów, jest zbyt przerażające, by mogło być prawdą. A jednak kolejne prostytutki, jedna po drugiej, znikają z ulicy. Po prostu przepadają bez wieści, a jedyną osobą, którą wydaje się to obchodzić, jest Kimberly – choć właściwie nie jest to jej specjalność.

Po drugiej stronie różdżki

Tom Felton

Dzieciństwo Toma Feltona nie mogło należeć do zwyczajnych, nie każdy może pochwalić się tym, że w jego życie wkroczyła filmowa magia. Tom wcześnie zdobył sławę dzięki występowi w Pożyczalskich, ale nawet ten niemały sukces nie mógł przygotować go na to, co nadeszło wraz z przyjęciem roli Draco Malfoya, blondwłosego chłopca z filmów o Harrym Potterze

Dom bez wspomnień

Donato Carrisi

Kontynuacja fenomenalnego Domu głosów, druga powieść z psychologiem dziecięcym Pietro Gerberem w roli głównej. Włoskie kryminały mają swoją specyfikę – są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne jak sami Włosi.

Słowiańskie tajemnice

Tomasz Kosiński

Najdawniejsze dzieje ziem polskich, a także losy Słowian, zwłaszcza z czasów przed przyjęciem chrześcijaństwa, kryją wiele tajemnic.

Break Point. Żołnierz Sił specjalnych o sile, odwadze i przetrwaniu

Matthew „Ollie” Ollerton

Życie Olliego to dowód na to, że każdy ma zdolność do niesamowitych osiągnięć, ponieważ dopiero wtedy, gdy nadchodzi czas kryzysu, kiedy jesteś w punkcie załamania, dowiadujesz się, kim naprawdę jesteś.

Umysł dziecka

Maria Montessori

Jedna z najważniejszych prac Marii Montessori, a jej spostrzeżenia i rady są ciągle aktualne.

Zielona magia

Cecilia Lattari

Wprowadź do codziennego życia odrobinę magii i pierwotnej energii, wykorzystując ukryte moce natury do wspierania pozytywnych połączeń między umysłem, ciałem, duchem i przestrzenią życiową.

Trzy życia Ireny Gelblum

Remigiusz Grzela

Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą i ta ostatnia z czasem się zaciera. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę. Lata mijają, świadkowie odchodzą, fakty się gubią i pozostają jedynie fragmenty opowieści.

Tylko wróć przed północą

T.M. Logan

Tej nocy do lasu weszło pięcioro nastolatków, a wyszło z niego tylko czworo. I każde z nich zdaje się coś ukrywać…

Komedia omyłek

William Shakespeare

Kupiec z Syrakuz Egeon i jego żona Emilia zostają rodzicami bliźniąt o tym samym imieniu: Antipholus. Podczas burzy rozbija się okręt, którym wspólnie podróżują.

Otello

William Shakespeare

Maur Othello, dowódca weneckiej armii, żeni się z Desdemoną. Jego chorąży Jago pod wpływem frustracji sugeruje Maurowi, że Desdemona go zdradza.

Batman Detective Comics – Nowe sąsiedztwo

Mariko Tamaki, Dan Mora

Pierwszy tom docenionego przez krytyków cyklu opowieści o Batmanie „Detective Comics” ukazującego się w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC.

Świt X. New Mutants

Jonathan Hickman, Rod Reis

Młodzi mutanci ruszają w kosmos. Chcą odszukać dawnego przyjaciela, a znajdują… same kłopoty! Z raju na wyspie Krakoa trafiają prosto do nieprzyjaznego Imperium Shi’ar, w którym trwa zaciekła rywalizacja o władzę na cesarskim dworze.

Alicja w Krainie Czarów

Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści Alicja w Krainie Czarów! Pewnego słonecznego popołudnia Alicja przysłuchuje się dość nudnej lekcji historii.

Czarodzieje i ich dzieje

Trzeci tom serii o przygodach dzielnej drużyny Miki i Magowie. Wejdź do świata legend, mitów i przepowiedni, dzielnych bohaterów, wielkich przygód, dalekich wypraw, starożytnych artefaktów, magów, królów, wojowników, smoków.

Idefiks i Nieugięci. Rzymianie obejdą się smakiem

Jest 52 rok p.n.e. Cała Lutecja jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Grupa nieugiętych zwierząt dowodzona przez Idefiksa nadal opiera się najeźdźcy!

Fibi i Jednorożec. Przyjaźń kulą się toczy

Dana Simpson

Dziewiąty tom pełnej mądrego humoru opowieści o dziewczynce Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold Niebiańskie Chrapy.

Minecraft. Na pastwę mobów

Kristen Gudsnuk

Trzecia część przygód z serii „Minecraft. Na pastwę mobów” na podstawie popularnej gry komputerowej. Trójka nastolatków, Cahira, Orion i Atria, przemierza wraz ze swoim opiekunem Senanem bezdroża Świata Podstawowego, wyludnionego i zniszczonego przez wrogie moby.

Świt X. X-Men

Pierwszy tom głównej serii o przygodach X-Men spod szyldu „Świt X”! Niezależne państwo na wyspie Krakoa rozkwitło, a mutanci odzyskali nadzieję na lepsze jutro.

Far Cry: Łzy Esperanzy

Trzymająca w napięciu opowieść będąca prequelem do gry FAR CRY 6. Juan Cortez jest nałogowym partyzantem. Od lat podróżuje po krajach nękanych wojnami i po strefach konfliktu, żeby służyć doświadczeniem i umiejętnościami temu, kto zaoferuje najwyższą stawkę.

Assassin’s Creed. Miecz Shao Jun. Chiny

Minoji Kurata

W rodzinne strony powraca z Europy ostatnia z bractwa chińskich asasynów – młoda dziewczyna Shao Jun, której wszyscy współbracia zostali wymordowani. Jej cel może być tylko jeden: zemsta!

Ultimate Spider-Man

Ostatni tom serii Ultimate Spider-Man. Ostateczne starcie Zielonego Goblina z Pająkiem! Zielony Goblin i Złowieszcza Szóstka wyruszają do Queens, żeby zabić Spider-Mana.

Czarny Młot. Skulldigger i Kostek

Jeff Lemire, Tonči Zonjić

Kolejna, tym razem bardzo mroczna i nawiązująca do stylistyki batmanowskiej, opowieść rozgrywająca się w świecie wyróżnionej Nagrodą Eisnera serii o Czarnym Młocie.

Conan. Cienie nad Kush

Po śmierci pirackiej królowej Bêlit morze straciło dla Conana cały urok. Barbarzyńca zaszył się w Kush, w mieście cieni, gdzie wkrótce zostanie oskarżony o praktykowanie magii i będzie musiał walczyć o życie.

Assassin’s Creed Valhalla. Pieśń chwały

Cavan Scott, Martín Túnica

Norwegia, połowa IX wieku n.e. Eivor, wikińska wojowniczka, jest świadkiem zniszczenia wioski przez przybyszów z sąsiedniego królestwa. Sama przypuszcza atak, siejąc zamęt i powodując rozlew krwi.

Flash. Powrót Wally’ego Westa

Pierwszy tom nowej serii „Flash” w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Barry Allen i Wally West są najszybszymi ludźmi na świecie. Kiedy Wally nagle znika, a Barry zostaje pozbawiony superszybkich mocy, prowadzi to do niesamowitej podróży w czasie i przestrzeni.

Nasze zaginione serca

Celeste Ng

Po straszliwym kryzysie ekonomicznym w USA powstaje represyjny system rządów, w ramach którego władze mogą przesiedlać dzieci dysydentów, szczególnie tych o azjatyckim pochodzeniu. Jednym z takich dzieci jest dwunastoletni Bird, który mieszka z ojcem, emerytowanym profesorem Harvardu zdegradowanym do pracy w bibliotece.

Szczęśliwe połączenie

Emma Mills

Kiedy Nina w ostatniej klasie liceum wybiera kurs radiowy, ma nadzieję, że to będzie bułka z masłem. No cóż, nie ma pojęcia, jak bardzo się myli.

Nina ma wrażenie, że świat wymyka się spod kontroli – ale… może kontrola jest przereklamowana?

To, co zostaje w nas na zawsze

Lucy Score

Pierwszy tom serii Knockemout – to gorący romans dla dorosłych, który zachwyca między innymi ciętym humorem oraz niepowtarzalnym klimatem. Bestseller „New York Timesa”, viral TikToka, miejsce na topce Amazonu oraz nominacja w kategorii „romans” na Goodreads Choice Awards.

Światłoczuła. Kadry z życia Zofii Chomętowskiej

Ula Ryciak

Czujna obserwatorka rzeczywistości dokumentowała życie na Polesiu, międzywojenną Europę, modernizującą się Warszawę Starzyńskiego i powojenną Warszawę w ruinach, pełną nadziei na odbudowę. Jej fotografie stanowią bezcenne archiwum życia w Polsce, ale także Argentynie, dokąd wyemigrowała w 1947 roku.

Ratownik. Nie jestem bogiem

Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk

Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym we Wrocławiu i okolicach. Na czas pandemii wrócił od zawodu. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce, także jej ciemnej stronie. Szczerze, prawdziwie, po ludzku.

Zgadywanki, rymowanki. Kolory

Patrycja Wojtkowiak-Skóra

Zgadywanki, rymowanki to seria idealna dla każdego malucha, który lubi odkrywać świat.

Zgadywanki, rymowanki. Liczby

Patrycja Wojtkowiak-Skóra

Sztywnostronicowe książki z wysztancowanymi otworami różnych rozmiarów mają przepiękną szatę graficzną.

Zgadywanki, rymowanki. Słowa

Patrycja Wojtkowiak-Skóra

W książkach z serii przedstawione są wierszowane sympatyczne zagadki na wybrane tematy, które są szczególnie bliskie małym dzieciom: kolory, pojazdy, słowa i liczby.

Jojo i Joga. Opowieść o emocjach, uważności i medytacji

Emily Ann Davison

Jojo jest niespokojną, ruchliwą króliczką, która nie umie usiedzieć na miejscu. Nawet praktykowanie jogi z dziadkiem nie jest w stanie powstrzymać jej przed ciągłym podskakiwaniem i chichotaniem.

Co słychać wśród dinozaurów?

Dzięki kolorowej i pełnej zdjęć serii dzieci pokochają naukę o dinozaurach i posłuchają odgłosów, jakie mogły wydawać.

Co słychać wśród dzikich zwierząt?

Dzięki kolorowej i pełnej zdjęć serii dzieci pokochają naukę o dzikich zwierzętach i posłuchają odgłosów, jakie wydają.

Nikt o tym nie mówi

Patricia Lockwood

Fragmentaryczna i wszechogarniająca, przenikliwa i autentyczna książka jest listem miłosnym do nieskończonego skrolowania, a jednocześnie głęboką, współczesną medytacją na temat miłości, języka i związków międzyludzkich.

Lodówka Zosi

Lois Brandt

Zosia i Hania mieszkają w tej samej dzielnicy, bawią się w tym samym parku i chodzą do tej samej szkoły. Coś jednak je dzieli: lodówka w domu Hani jest pełna, a lodówka u Zosi świeci pustkami – stoi w niej tylko kartonik mleka.

Moje pierwsze kształty i kolory

Seria idealna dla najmłodszych czytelników, z którą odkryją cały świat.

Ptaki. Modele 3D

Lauren Fairgrieve

W książce znalazło się mnóstwo wspaniałych ilustracji, dzięki którym dziecko nauczy się rozróżniać poszczególne gatunki.

Annanasy i gagatki. Cioci buzi, tom I

Agata Komosa-Styczeń

Dzieci nie są chodzącymi ideałami – mimo że każdy rodzic z pewnością by tego chciał.

Annanasy i gagatki. Grzmot, tom II

Agata Komosa-Styczeń

Seria Annanasy i gagatki opowiada o prawdziwych dzieciakach, nie o tych z wyobrażeń mam, babć, dziadków i całej rodziny.

Franek sprząta zabawki

Katarzyna Keller

W przedszkolu zaczynają znikać zabawki – dzieci podejrzewają, że to sprawka złodzieja! Ale czy to faktycznie prawda?

Franek mówi „Dzień dobry”

Katarzyna Keller

Dzień Franka nie zaczął się najlepiej – splątane szelki ogrodniczek dały się we znaki! Ale gdy tylko jeżyk dołącza do porannej krzątaniny przy naleśnikach, wszystko zaczyna się układać.

Niedźwładek

Marta Guśniowska

Dziadek Władek to najlepszy dziadek na świecie! Co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości ani jego wnuk Michałek, zwany Misiem, ani ulubiony misio Misia, zwany Niedźwładkiem.

Hela sama. Zasypia

Kamila Gurynowicz

Gdy zabawki są już posprzątane, a kolacja zjedzona, nadchodzi czas na wieczorne, rodzinne rytuały Heli: kąpiel, mycie zębów, ubieranie w piżamkę i czytanie książek.

Alferd Wiewiór i znikające precle

Agnieszka Stelmaszyk

Na Alfreda Wiewióra i przyjaciół czeka nowa zagadka! Pani Jadzia wraz z detektywami wybierają się nad morze, by nabrać sił przed kolejnymi detektywistycznymi wyzwaniami.

Harper Drew. Dziennik katastrofy

Kathy Weeks

Cześć, nazywam się Harper Drew, a moje życie to TOTALNA KATASTROFA.

Moc manifestowania

Jordanna Levin

Ile razy dziennie zdarza nam się pomyśleć, że bardzo chcielibyśmy żeby coś się wydarzyło. Albo odwrotnie, jak często martwimy się o rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły i napędzamy w sobie lęki?

Edelman. Życie. Do końca

Krzysztof Burnetko, Witold Bereś

Dowódca powstania w getcie, działacz opozycji, ale też jeden z najlepszych w powojennej Polsce kardiochirurgów – biografia Marka Edelmana to opowieść o człowieku, który już za życia stał się legendą.

Zostań u mnie na noc

Anna Szczypczyńska

Opowieść o miłości, która nie przytrafia nam się, kiedy jej chcemy, ale zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujemy. I że warto o nią walczyć, nawet jeśli wszystko wokół jest na nie.

Cztery ciotki i trup

Jesse Q. Sutanto

Kiedy Meddy Chan przypadkowo zabija faceta, z którym umówiła się na randkę w ciemno, o pomoc zwraca się do swojej mamy. To w końcu z powodu jej intrygi w ogóle wylądowała na tej randce, więc niech teraz pomoże.

Królewska guwernantka

Wendy Holden

Bestsellerowa autorka „Sunday Times” ożywia lata dzieciństwa i dorastania jednej z najbardziej kultowych postaci na świecie, brytyjskiej królowej Elżbiety II. Oglądamy je z perspektywy pozostającej zawsze w cieniu guwernantki – szkockiej nauczycielki, która uczyniła królową Wielkiej Brytanii monarchinią, jaką znamy.

Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka

C.W. Gortner

Sarah Bernhardt. Najsławniejsza aktorka swojej epoki. Skandalistka. Celebrytka. Obrazoburczyni. Pełna temperamentu, pewna siebie, nieuznająca kompromisów w życiu i na scenie. Wyprzedzała swoje czasy i zrewolucjonizowała sztukę aktorską.

23 marca, czwartek

Arawn. Wydanie zbiorcze 2

Matz, Xavier, Jérôme Maffre

Nazywam się Arawn. Jestem panem na spalonej ziemi. Królem ciemności i władcą zmarłych. Hołd dla heroic fantasy, autorzy czerpią inspirację z mitologii i klasycznych pozycji gatunku.

Wąż i kojot

Matz, Xavier, Jérôme Maffre

Stany Zjednoczone w 1970 roku. Joe jest starszym facetem, który jeździ wozem kempingowym po wielkich pustyniach amerykańskiego Zachodu. Tylko że Joe tak naprawdę wcale nie jest taki niegroźny. Joe jest pierwszym świadkiem koronnym w historii, królikiem doświadczalnym biorącym udział w programie ochrony świadków.

Colorado train

Alex W. Inker, Thibault Vermot

Witajcie w niezwykłym, diabelskim labiryncie Colorado train.

Połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku w dawnym górniczym miasteczku, na które ze wszystkich stron napierają czerwone stoki Gór Skalistych i Wyżyny Kolorado.

Ta, która mówi

Alicia Jaraba

Komiks wykracza poza legendę La Malinche – opowiada historię młodej, niedoświadczonej dziewczyny, którą często przerasta przebieg wydarzeń i która jawi się przede wszystkim jako postać o bardzo ludzkich, bliskich nam cechach.

Puste wygony

Kasia Bulicz-Kasprzak

Piąty tom porywającej wiejskiej sagi inspirowanej historią rodzinną autorki.

28 marca, wtorek

Wszyscy niestety normalni

Maria Czubaszek

Zebrane w jednym tomie dwie kultowe książki Marii Czubaszek: „Na wyspach Hula-Gula” oraz „Dziewczyny na ścianę i na życie”.

Tao strumienia

Alan W. Watts

Czym jest tao? Zasadą wszechświata? Nauką? Siłą sprawczą? Sposobem na życie? Wszystkim tym razem i każdym z osobna? A może w ogóle nie sposób go zdefiniować?

Silvestre

Wagner Willian

Śledzimy podróż starego myśliwego, podczas której krzyżują się legendy i opowieści o wymarłych bóstwach, relacje między człowiekiem i naturą oraz szacunek dla tego, co może nam dać ziemia i co sami jesteśmy w stanie jej zaoferować. Myśliwy w zaciszu swojej chaty piecze ciasto. Jego aromat przekracza pamięć, mury i las, przyciągając dzikie zwierzęta i fantastyczne stworzenia, szykując nas do wielkiej, dzikiej i rytualnej celebracji.

Jasło

Wojciech Glanowski

Rzadko zadajemy sobie pytanie o naturę przemocy i pociąg ludzi do zagłady innych. Kanwą dla niniejszego komiksu jest doszczętne unicestwienie miasta – wydarzenie bezprecedensowe w historii II Wojny Światowej na ziemiach polskich.

Leśny dziad

Luko Czakowski

Pustelnik, święty, a może szaleniec? Człowiek z lasu to tylko zapowiedź tego, co nieuniknione.

Iskry 3. Dzień przesilenia

Krzysztof Łuczyński

Ronan i jego drużyna jako najlepsi operatorzy w organizacji admirała van Harrowa otrzymują zadanie, które okaże się najważniejszą misją w ich wspólnej karierze. Niepokojący klient o sekretnej tożsamości twierdzi, że zna lokalizację antycznego skarbu, który spoczywa od eonów na porośniętym dżunglą zapomnianym świecie.

Falowanie. Słabość do Tiny

Dave Cooper

Falowanie opisuje losy Martina, niezdarnego malarza desperacko próbującego realizować swoje artystyczne aspiracje. Zatrudnia modelkę, by pozowała do serii obrazów. Z biegiem czasu ich znajomość zmienia się z mało znaczącej profesjonalnej relacji w pogmatwane uwikłanie seksualne.

29 marca, środa

Wędrówka tusz

Bartek Sabela

Zapis dziesiątek rozmów pokazujących mnogość perspektyw – hodowców, pracowników ferm, weterynarzy, aktywistów działających na rzecz praw zwierząt, przywódców religijnych i polityków.

Miasto dla kobiet

Leslie Kern

To prawda, że miasta projektowali i budowali mężczyźni. To prawda, że bezwiednie stworzyli infrastrukturę, która odpowiada na ich potrzeby. Dowodem mogą być techniczne normy, w których zakodowana jest domyślna płeć męska.

Zagadki detektywistyczne. Ciało człowieka

Victor Escandell

Ludzkie ciało to precyzyjny i fascynujący mechanizm. W czasie podróży po jego układach, narządach i zakamarkach użyj dedukcji lub intuicji, żeby znaleźć rozwiązania niezwykłych zagadek, które się w nim kryją.

Nieczas

Erik Axl Sund

Młoda dziewczyna w czasie wywołanej przez siebie bójki zostaje zatrzymana przez policję, która w związku z tym zdarzeniem wszczyna śledztwo, a przy okazji stara się ustalić tożsamość dziewczyny. Intrygująca opowieść o tożsamości, jak również o tym, co może się wydarzyć, gdy chcemy odgrywać role, w których nikt nas nie obsadził.

Ucieczka

Stanisław Krzemiński

„Ucieczka” to pierwsza część sagi „Od Wschodu do Zachodu”. W kolejnych tomach poznamy zagmatwane losy siedmiu pokoleń rodziny, w której to kobiety decydowały o jej trwaniu.

Kobieta na froncie

Alaine Polcz

Kiedy w 1991 roku psycholożka Alaine Polcz opublikowała swoje wspomnienia, potwierdziło się to, o czym przez pięćdziesiąt lat spekulowano i snuto domysły. Opinia publiczna usłyszała o horrorze kobiet na linii frontu w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej: głodzie, spaniu w piwnicach, nędzy, brudzie, wszach i chorobach, niecichnących strzałach i regularnych gwałtach.

Dziecko od A do Z

Tina Payne Bryson

Każdy problem omówiony jest w jasny i przejrzysty sposób: otrzymujemy dwa punkty widzenia na dany temat, zwięzłe informacje naukowe i podsumowanie. Jeśli nauka nie wypowiada się jednoznacznie, autorka pomaga podjąć taką decyzję, aby jak najlepiej pasowała do konkretnego dziecka i konkretnej rodziny.

Marzec

Sztuka po 1900 roku

Hal Foster, Rosalind Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin H.D. Buchloh, David Joselit

Ten monumentalny tom to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy interesują się sztuką współczesną. Nie było dotychczas na polskim rynku publikacji, która by w tak kompetentny i wszechstronny sposób przedstawiła skomplikowane dzieje sztuki XX i XXI wieku aż po rok 2015.

Bujda

Agnieszka Kulbat

Pewnego dnia Kalina nieoczekiwanie staje się świadkiem morderstwa. Z dachu bloku, w którym mieszka, zostaje zepchnięty mężczyzna. Nastolatka chce jak najszybciej wrócić do domu, dopadają ją bowiem wspomnienia starszej siostry, która rok wcześniej popełniła samobójstwo.

Urodziny na ulicy Czereśniowej

Rotraut Susanne Berner

Tomek z ulicy Czereśniowej ma dziś urodziny i robi przyjęcie w ogrodzie. Goście już idą, zapowiada się pyszna zabawa! Tylko czy nie popsuje jej zmienna wiosenna pogoda?

Edward i Agnieszka z ulicy Czereśniowej

Rotraut Susanne Berner

Pamiętacie Edwarda z Czereśniowej? To ten roztargniony biegacz, który ciągle ma jakieś przygody. A to coś zgubi, a to się przewróci… Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

Małgosia z ulicy Czereśniowej

Rotraut Susanne Berner

Małgosia z ulicy Czereśniowej kocha książki. Kiedy czyta, zapomina o całym świecie. Ale świat potrafi o sobie przypomnieć.

Kalá, kalá

Dionisios Sturis

Kalimera! Dzień dobry! Dziesiąty tom serii Świat dla Dociekliwych zabierze was do Grecji i pokaże wam jej mniej znane oblicze.

Koń, który nie chciał się ścigać

Clare Balding

Wygrać wielkie zawody na koniu, który nie lubi galopować? Dla dziesięcioletniej Charlie wszystko jest możliwe! Pierwszy tom wciągającej serii dla młodych miłośników i miłośniczek koni.

Proszę słonia

Ludwik Jerzy Kern

Słoń Dominik nauczył się mówić od czajnika, a chodzić – od mrówki. I choć bywa niezdarny, trudno go nie polubić. Pełna ciepła i humoru klasyczna opowieść z mistrzowskimi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego.

Dziennik podróży z jamnikiem

Ludvík Aškenazy

Ciepła i pełna absurdalnego humoru opowieść o szalonej wyprawie bez wychodzenia z łóżka. Klasyka czeskiej literatury dziecięcej po raz pierwszy w Polsce.

Dobranoc, Karolku!

Rotraut Susanne Berner

Co wieczór jest to samo: Karolek za nic nie chce iść spać! Na szczęście tata ma na to wypróbowany sposób.

Gdzie jesteś, Karolku?

Rotraut Susanne Berner

Karolek uwielbia bawić się u babci w ogrodzie. A gdy zbyt długo nie wraca, babcia wyrusza na poszukiwania.

Dzień dobry, Karolku!

Rotraut Susanne Berner

Już rano, pora wstawać – ale gdzie się podział Karolek?

Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka

Elżbieta Pałasz

Zbiór dowcipnych wierszyków o przygodach znaków interpunkcyjnych. Efektownie zilustrowana, wesoła lektura z lekkością wspierająca naukę języka polskiego.

Pies, kot, akcja! Animacja!

Monika Hanulak, Grażka Lange

Pierwsza książka aktywnościowa, dzięki której każde dziecko może bawić się w tworzenie animacji. Wprawcie psy i koty w ruch i przekonajcie się, jaka to frajda!

Złota dziewczynka z Jassów

Cătălin Mihuleac

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch pozornie rozbieżnych planach. Pierwszy, zlokalizowany w międzywojennej Rumunii, to historia rodziny Oxenbergów. Drugi plan jest zbudowany wokół żydowskiej rodziny mieszkającej w Ameryce na przełomie XX i XXI wieku. Najlepsza powieść europejska 2020 roku wg magazynu literackiego „Transfuge”.

Pierwiastki śladowe

Donna Leon

Jedna z najbardziej mrocznych i ekscytujących zagadek w karierze komisarza Brunettiego!

Cudowne kuracje doktora Popotama

Leopold Chauveau

Wyjątkowy jest humor, czasem czarny, który docenią dzieci, które często lubią się trochę bać, a potem pękać ze śmiechu. Wyjątkowy jest język, bo książka pisana jest językiem, jakim dorosły rozmawiałby z dzieckiem. Jednocześnie opowieści te są często ironiczne i absurdalne, przekraczają granice tego, co jest możliwe.

Syreni księżyc

Briony May Smith

Dwie najlepsze przyjaciółki, jedna mieszkająca na lądzie, druga – w wodzie, przeżywają ekscytującą przygodę w noc Syreniego Księżyca.

Share This