Majowe premiery książkowe
4 maja, czwartek
Inżynieria oprogramowania według Google
Titus Winters, Tom Manshreck, Hyrum Wright
Czego warto się nauczyć o tworzeniu oprogramowania. Inżynieria oprogramowania jest pojęciem znacznie szerszym od kodowania: oznacza wszystkie niezbędne narzędzia i procesy stosowane przez organizację do tworzenia oprogramowania.
5 maja, piątek
8 maja, poniedziałek
9 maja, wtorek
Terraform. Tworzenie infrastruktury za pomocą kodu
Yevgeniy Brikman
Jeszcze do niedawna praca administratora systemu polegała na ręcznym przygotowywaniu infrastruktury do działania. Mozolne konfigurowanie serwerów, baz danych i elementów sieci niosło za sobą ryzyko przestojów środowiska produkcyjnego i wprowadzenia błędnych ustawień, a wdrożenia przebiegały powoli i łączyły się z nieuchronnym poszukiwaniem błędów.
The Art of Clean Code. Jak eliminować złożoność i pisać czysty kod
Christian Mayer
Wielu adeptów kodowania ulega złudnemu przekonaniu, że opanowanie jakiegoś języka programowania wystarczy, aby być programistą.
10 maja, środa
Babilon
Yasmina Reza
Nominowana do Nagrody Goncourtów, prawdziwie oryginalna i mistrzowska powieść jednej z najbardziej pomysłowych i odważnych twórczyń na świecie.
Cztery strony drzewa
Izabela Klementowska
Polska szeptucha, szamanka z Mozambiku, norweski strażnik Yggdrasila, pół Komancz, pół Aztek z Kalifornii, para z indyjskiej komuny w Auroville, a także babcia autorki – dzieli ich cały świat, ale łączy jedno: miłość do drzew i niemal symbiotyczny z nimi związek.
Moja ukochana i ja
Renata Lis
Intymna, intelektualna i interwencyjna książka, po którą powinna sięgnąć każda lesbijka w Polsce. Autorka nominowanego do Nagrody Nike eseju Lesbos szczerze przygląda się również swojemu dorastaniu w centrum patriarchalnej i często homofobicznej społeczności w okresie PRL-u, a także chorobie i śmierci matki.
Złodzieje żarówek
Tomasz Różycki
Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend.
Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego
Małgorzata Nocuń
Poruszający i niezwykle bogaty portret kobiet, które doświadczyły niepojętej utraty. Przede wszystkim jednak: kobiet, które potrafią przetrwać wbrew wszystkiemu.
Poniedziałkowe dzieci
Patti Smith
Książka zaczyna się jako historia miłosna, a kończy jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego pięknu i jego demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych artystów w przededniu sławy.
100 dzieci
Christoph Drösser
Na 100 dzieci tylko 6 mieszka w Europie, a 56 w Azji. 48 dzieci żyje w mieście, 85 ma dostęp do czystej wody, a 21 nie ma w domu prądu.
Wnętrza zwierząt
Barbara Taylor, Margaux Carpentier
Czy wiesz, że serce żaby przestaje bić, gdy zapada ona w zimowe odrętwienie? Ząb trzonowy słonia waży więcej od cegły, a mózg strusia jest mniejszy od jego gałki ocznej?
To jest Maks
Patryk Pufelski, Justyna Sokołowska
Ślimak, pies, gekon, żółw i człowiek. Co ich łączy? Wzruszająca, ujmująca prostotą opowieść o tym, czym jest dom – i o tym, co jest w nim najważniejsze.
Borgiowie i ich wrogowie
Christopher Hibbert
Barwna historia potężnej rodziny, spisana piórem Christophera Hibberta, wskrzesza świat, w którym żyli — pełen blichtru Rzym włoskiego renesansu. Tej książki nie da się odłożyć!
Mamo, opowiedz o sobie
Elma van Vliet
Wręczając ten wyjątkowy i oryginalny pamiętnik, podarowujesz nie tylko pięknie wydaną książkę, ale przede wszystkim poczucie, że twoja mama jest dla ciebie niezwykle ważną osobą.
DevOps dla bystrzaków
Emily Freeman
Dzięki DevOps możesz przyspieszyć cykl życia związany z dostarczaniem oprogramowania, jeśli tylko poznasz procesy, narzędzia i sposób myślenia będący podstawą kultury DevOps.
15 maja, poniedziałek
Sztuka wojny cyfrowej
Jon DiMaggio
Przewodnik dla śledczego po szpiegostwie, oprogramowaniu ransomware i cyberprzestępczości zorganizowanej
Dywan z wkładką
Marta Kisiel
Komedia rodzinna z udziałem nieboszczyka
Po nie do końca planowanej przeprowadzce Tereska Trawna próbuje cieszyć się zaletami cichej wiejskiej okolicy. Niestety, niezapowiedziany przyjazd Miry, jej energicznej teściowej, kładzie kres tej krótkiej sielance.
16 maja, wtorek
Linux. Wiersz poleceń i skrypty powłoki. Biblia
Christine Bresnahan, Richard Blum
Odkąd systemy linuksowe mają atrakcyjne interfejsy graficzne, wielu administratorów wykonuje swoje zadania za pomocą myszy.
Kubernetes. Tworzenie niezawodnych systemów rozproszonych
Brendan Burns, Joe Beda, Kelsey Hightower, Lachlan Evenson
Kubernetes jest ważnym narzędziem do tworzenia, wdrażania i utrzymywania aplikacji w chmurze.
Cyberbezpieczeństwo dla bystrzaków
Joseph Steinberg
Nowe, zaktualizowane wydanie Cyberbezpieczeństwa dla bystrzaków pomoże Ci chronić osobiste informacje i zabezpieczyć dane biznesowe.
Pani w jeziorze
Raymond Chandler
Raymond Chandler, mistrz melancholii i sardonicznego humoru, powraca w najbardziej kameralnej ze swoich powieści.
17 maja, środa
Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk
Epicka opowieść (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.
Noce zarazy
Orhan Pamuk
Mała wyspa i wielka polityka. Pandemia i propaganda. Miłość i śmierć. Z przymrużeniem oka i wielkim narracyjnym kunsztem Orhan Pamuk wciąga nas w świat wielkiej literatury i całkiem współczesnych konfliktów.
Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej
Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i dokuczliwą sławą.
Piękna córka kata. Opowiadania zebrane
Angela Carter
Pisarstwo Carter, które było niesłychaną eksplozją kreatywnej i intelektualnej energii, to bezkompromisowa próba przemyślenia i przedefiniowania zasad, według których żyjemy, dokonywana z bezlitosnej i radykalnie prawdomównej perspektywy kobiety, ateistki, materialistki i socjalistki.
Wszystkie me daremne żale
Miriam Toews
Poruszająca autobiograficzna powieść o sile siostrzanej miłości. Walka o życie ukochanej osoby, próba ratowania rodziny, ucieczka z surowej religijnej wspólnoty – wszystko to w zestawieniu z codzienną próbą poskładania własnego życia wywołuje śmiech przez łzy.
Fjaka. Sezon na Chorwację
Aleksandra Wojtaszek
Niepodległa Chorwacja urodziła się ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń. Powstało na gruzach Jugosławii, która rozpadła się z hukiem, zostawiając po sobie traumy, niezałatwione sprawy i niewyrównane rachunki.
Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet
Angela Saini
Choć mogłoby się wydawać, że na temat różnic między płciami powiedziano już dość, Saini udowadnia, że jest inaczej. Opisuje teorie, analizuje badania, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Niczego z góry nie zakłada, niczego nie odrzuca i często dochodzi do całkiem nieoczekiwanych wniosków.
Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej
Roman Husarski
To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie.
Dziennik 1953–1956. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
Seria pism zebranych Witolda Gombrowicza, powstająca pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego i honorowym patronatem Rity Gombrowicz, powiększa się o trzy kolejne tomy.
Dziennik 1957–1961. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
To właśnie Dziennik Gombrowicza stworzył normę powojennej polszczyzny literackiej, stał się wademekum stylu bycia i stylu pisania, specyficznego humoru, tragizmu, dawał lekcję stosunku do Polski i fundamentalnych zagadnień ontologicznych.
Dziennik 1961–1969. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
Na tom 12. serii składają się dzienniki Gombrowicza z lat 1961–1969, posłowie prof. Tomasza Bocheńskiego, opracowanie odmian tekstu, nota wydawcy, bibliografie przedmiotowa i podmiotowa oraz bibliografia przedstawień teatralnych i telewizyjnych.
Każdy z tomów wzbogacony jest o przypisy objaśniające kontekst biograficzny i literacki Dziennika.
Kobieta kanibal
Ryan Green
Prawdziwa historia okaleczenia, kanibalizmu i morderstwa. John Price już nie chce być z Katherine Knight. Boi się jej. Sąd właśnie wydał wobec niej zakaz zbliżania się do mężczyzny. John następnego dnia nie pojawia się w pracy.
Ogród zła
Graham Masterton
Powieść z Jimem Rookiem, bohaterem ośmiu powieści brytyjskiego mistrza horrorów.
Jim Rook, nauczyciel w college’u w Los Angeles, potrafi nawiązywać kontakt nie tylko ze swoimi uczniami, ale też… ze zmarłymi.
Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgały po władzę
Barbie Latza Nadeau
Mafijne interesy, zabójstwa, wendety i kobiety.
Historie kobiet, które zdobyły wysoką pozycję w zdominowanej przez mężczyzn zbrodniczej kulturze włoskiej mafii.
Nelly Rapp i nawiedzona szkoła
Martin Widmark
Łatwe do czytania i ekscytujące przygody upiornej agentki Nelly Rapp i jej psa Londyna. Nelly Rapp i Walle wybierają się na biwak w pobliżu starej, opuszczonej szkoły. Okazuje się, że nie do końca jest opuszczona, bo prowadzone są w niej dziwaczne lekcje.
Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni
Toshikazu Kawaguchi
Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach z kawiarni spotkamy zarówno bohaterów Zanim wystygnie kawa, jak i zupełnie nowe osoby.
Prawie perfekcyjny Kociorożec
Shannon Hale, LeUyen Pham
Nowa zachwycająca książka autorek „Kici tyci Kociorożca”, która celebruje magię przyjaźni i piękno niedoskonałości.
Mocarne dinozaury
Line Halsnes
W roli głównej: dinozaury! Mnóstwo bardzo szczegółowej wiedzy o życiu i budowie pradawnych stworzeń, w sam raz dla młodocianych paleontologów.
Tajemniczy nieznajomy
Mark Twain, ATAK
Jedna z najbardziej bezkompromisowych książek Marka Twaina w efektownej, ekspresyjnej oprawie graficznej i nowym przekładzie.
Studentka
Tess Gerritsen, Gary Braver
Nie ma nic gorszego na świecie niż furia porzuconej kobiety.
Istnieją dziesiątki sposobów, by się zabić. Frankie Loomis, detektyw bostońskiej policji, poznała już wszystkie.
Atlas. Historia Pa Salta
Lucinda Riley, Harry Whittaker
Długo wyczekiwany finał najpopularniejszej na świecie serii obyczajowej „SIEDEM SIÓSTR”!
Bez przebaczenia
Grzegorz Kapla
Historia obciążonego politycznym uwikłaniem dochodzenia w sprawie nagłych i niespodziewanych śmierci ludzi powiązanych z zakupem Pegasusa przez Polskę.
Najwspanialsze widowisko świata
Mini Grey
Usiądź wygodnie i poznaj CAŁĄ historię naszej planety podczas niesamowitej wycieczki w przeszłość – od powstania Ziemi przez erę bakterii, erę dinozaurów… aż po erę ludzi (krótką niczym mgnienie oka).
Atlas kosmosu
Tom Jackson, Ana Djordjevic
Jak żyje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Czy możemy przetrwać na Marsie? Dlaczego Pluton nie jest już planetą? I w ogóle jak wielki jest Wszechświat?
Pudełko z pojazdem. Pociągi
Pudełko z książeczką oraz drewnianym pojazdem – lokomotywą! Fantastyczny zestaw, który zapewni świetną zabawę na długi czas.
Wisząca małpa
Juliusz Machulski
Przezabawna czarna komedia retro. Jeremi Felicki właśnie zaczął pracę jako kierowca w II Departamencie MSW. W niedzielę 13 sierpnia 1961 roku zawozi ministerialną delegację do siedliska Gadastruga na Kaszubach.
Ptaśka
Joana Estrela
Urzekająca powieść graficzna, w której ilustracje i tekst doskonale się uzupełniają. Autorka z subtelnością i szczerością odmalowuje czas dorastania, budzących się pragnień i nowych uczuć.
W pogoni za sztuką
Thé Tjong-Khing
Szaleńcza pogoń za złodziejem dzieł sztuki w malarskiej wyszukiwance ilustratora bestsellerowej serii o Felku i Toli.
Przygoda z tortem
Thé Tjong-Khing
Jak tu świętować urodziny, kiedy wszystko idzie na opak? Brawurowa wyszukiwanka ilustratora bestsellerowej serii o Felku i Toli.
Historia cywilizacji żydowskiej
Meredith MacArdle
Długa podróż patriarchy Abrahama z Ur w Mezopotamii do Kanaan (obecnie Palestyna oraz państwo Izrael) była wydarzeniem, które zmieniło historię świata i wywarło głęboki wpływ na rozwój większości głównych religii.
Piotr Jaroszewicz
Andrzej Jaroszewicz, Alicja Grzybowska
Piotr Jaroszewicz (1909–1992) zrobił błyskotliwą karierę w ludowym Wojsku Polskim a następnie w PRL. Pełnił wiele ważnych funkcji w rządzącej partii i strukturach państwa. Odegrał też znaczną rolę na arenie międzynarodowej jako ekspert w sprawach gospodarczych.
Czuła jest noc
Francis Scott Fitzgerald
Bohaterami są psychiatra Dick Diver i jego żona Nicole, która choruje na schizofrenię. Para wraz z dwójką dzieci spędza lato 1925 roku w swej willi w południowej Francji w otoczeniu zamożnych Amerykanów.
Wszystkie żony Henryka VIII
Iwona Kienzler
Podczas swojego długiego, przeszło trzydziestosiedmioletniego panowania, król przeobraził się z obiecującego i urodziwego młodzieńca w krwawego tyrana, rozprawiającego się z przeciwnikami politycznymi i wszelkiej maści heretykami.
Na początku była Mein Kampf
Eugeniusz Cezary Król
Zbiór esejów prof. Eugeniusza Cezarego Króla, znawcy dziejów niemieckiego narodowego socjalizmu z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Gwiazd naszych wina
John Green
Nastoletnia Hazel, odkąd zdiagnozowano u niej nowotwór, nie chodzi do szkoły. Spędza czas w domu, bez przyjaciół, w towarzystwie aparatu tlenowego.
W służbie Hitlera
Steve Matthews
Rok 1938. Gdy świat powoli pogrąża się w wojnie, dwudziestodwuletnia Klara Koch zostaje zatrudniona przez Adolfa Hitlera na stanowisku jego osobistej kucharki.
Totentanz
Mieczysław Gorzka
Śmierć objęła rządy w mieście. Wśród młodzieży mnożą się samobójstwa, wrocławska policja znajduje zwłoki zamordowanych młodych kobiet, płatny zabójca rozwiązuje problemy w światku handlarzy narkotyków.
Martwy sad
Mieczysław Gorzka
Komisarz Marcin Zakrzewski zostaje wezwany do brutalnego morderstwa na jednym z osiedli na obrzeżach Wrocławia.
Zakładnicy piekła
Marcin Szymański
Historia jest oparta na doświadczeniach autora zdobytych w Afganistanie i stanowi swego rodzaju kontynuację „Na sprzedanej wojnie”.
Konsekwencje
Yrsa Sigurdardóttir
Zamordowana kobieta, uprowadzone niemowlę i ojciec pragnący zemsty za śmierć córki.
Żuchwa Kaina
Edward Powys Mathers
Książka, która ponownie odkryta po latach, stała się sensacją i zachwyciła czytelników na całym świecie!
Oto łamigłówka prawie niemożliwa do rozwiązania!
Ta dziewczyna
Ruth Ware
April Clarke-Cliveden to TA DZIEWCZYNA. Żywiołowa, błyskotliwa, czasami złośliwa, ale przede wszystkim podziwiana przez każdego, szybko wciągnęła Hannah do swego studenckiego kręgu na Oksfordzie. Od początku pierwszego semestru wraz z grupą przyjaciół – Willem, Hugh, Ryanem i Emily – tworzyli zgraną paczkę. Pod koniec drugiego April już nie żyła.
Skandar i widmowy jeździec
A.F. Steadman
Bohaterowie i jednorożce, jakich nigdy przedtem nie widzieliście! Jeszcze więcej magii żywiołów, powietrznych bitew i niesamowitych przygód w odlotowej kontynuacji światowego bestsellera.
Ballada o nieszczęśliwej miłości
Stephanie Garber
Evangelina i Książę Serc powracają, a z nimi oszałamiająca kraina Cudownej Północy. Przygotuj się na wyskokową mieszankę zakazanej magii i namiętności!
Glukozowa rewolucja. Kontroluj poziom cukru we krwi, odzyskaj energię i jedz to, na co masz ochotę
Jessie Inchauspé
Nawet dziewięćdziesiąt procent z nas doświadcza gwałtownych skoków glukozy – i nie ma o tym pojęcia. Symptomy?
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak
Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki.
Wojna Windsorów. Za drzwiami pałacu
Tina Brown
„Nigdy więcej” – te słowa stały się mantrą królowej Elżbiety II po tragicznej śmierci księżnej Diany. Nigdy więcej nie można było dopuścić, by w brytyjskiej rodzinie królewskiej pojawiła się osoba, której popularność zagroziłaby monarchii.
Dom Versace. Nieznana prawda o geniuszu, morderstwie i przetrwaniu
Deborah Ball
Marka Versace to także dziedzictwo pochodzącego z biednego regionu na południu Włoch geniusza, który odmienił oblicze branży modowej dzięki niebywałej intuicji i głębokiemu zrozumieniu kobiet oraz zachodzących zmian kulturowych.
Jak nie lubić Żyda?
Jacek Tacik
Kontrowersyjny i rzetelny reportaż obnażający cynizm i krótkowzroczność tych, którzy uwierzyli, że uda się usunąć szarości i plamy z polsko-żydowskiej historii.
Zawsze coś
Marta Kisiel
Podobno koniec to dopiero początek. Zwłaszcza jeśli Tereska wybiera się na pogrzeb.
Jedziemy z matką na północ
Karin Smirnoff
W drugim tomie swojej trylogii Karin Smirnoff portretuje świat bez nakładania filtrów, pozwalając nam przejrzeć się w historiach bohaterów jak w lustrze.
Zawsze coś
Marta Kisiel
Podobno koniec to dopiero początek. Zwłaszcza jeśli Tereska wybiera się na pogrzeb.
18 maja, czwartek
Rytuały
Álvaro Ortiz
Mieszkanie na dole miało być magazynem pewnego antykwariusza, ale Manuel i Lorenzo, którzy niedawno przyjechali do Barcelony, przez kilka pierwszych miesięcy nigdy nikogo tam nie widzieli.
Owoc poznania
Liv Strömquist
Owoc poznania – najpopularniejszy album komiksowy Liv Strömquist – bierze pod lupę tak zwane żeńskie narządy płciowe. Czym one w rzeczywistości są?
IHS. In Hollandia Suburbia
Guido van Driel
Członkowie garażowej kapeli In Hollandia Suburbia wracają do domu z próby, gdy z nieba nadlatuje metalowy dysk i ucina ramię klawiszowcowi.
Trzy siostry
Anna Poszepczyńska
W małym miasteczku mieszkają trzy siostry. Najmłodsza z nich – Dominika – jest ciężko chora. Nie mówi, nie chodzi i wymaga pomocy w każdym aspekcie życia.
Dziadostwo 4
Jakub Topor
„Dziadostwo” powraca z nowym, czwartym tomem, przynosząc nowe troski i nadzieje bohaterów – tak stałych, jak i zupełnie nowych.
Cudotwórca
Tajemnicza śmierć Cyrila sprawia, że jego siostra, Aya, rzuca wyzwanie najpotężniejszej i najmroczniejszej organizacji świata. Chce znać prawdę. Napędzana siłą swojej odwagi i z pomocą Herona, zawodowego zabójcy, który jedną nogą jest już na emeryturze, schodzi do Piekła… aby na własnej skórze poczuć, czy cuda się zdarzają.
20 maja, sobota
Lekcje aktorstwa
Nick Drnaso
Kilka przypadkowych osób postanawia sprawdzić, czy darmowe lekcje aktorstwa to dobry sposób na spędzenie wolnych wieczorów. Może uda się im doświadczyć czegoś ciekawego, znaleźć nowe hobby?
Festiwal
Jacek Świdziński
Niewiele było w historii Polski Ludowej tak wielkich ekscesów jak Festiwal Młodzieży w 1955 roku. Na fali tego święta na moment uchyliła się szczelina na świat, który z impetem wdarł się na ulice Warszawy i wymknął spod kontroli rządzących.
Jeż Jerzy #1
Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak
Wielki powrót jednego z legendarnych bohaterów polskiego komiksu – Jeża Jerzego!
Vahanara!
Ryszard Siwanowicz, Mieczysław Derbień, Andrzej Sawicki, Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Krzysztof Owedyk
Wielki powrót komiksowej legendy!
Detektyw Miś Zbyś na tropie. Wielka draka w szkockim zamczysku
Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Tomasz Kaczkowski
Kolejna trudna sprawa dla detektywa Misia Zbysia i jego asystenta Borsuka Mruka! Tym razem nasi bohaterowie zajmą się sprawą kradzieży słynnego obrazu „Dama z pluszowym misiem” pędzla wybitnego malarza Leoparda da Vinci.
23 maja, wtorek
Potoki danych
James Densmore
Leksykon kieszonkowy. Przenoszenie i przetwarzanie danych na potrzeby ich analizy. Poprawnie zaprojektowane i wdrożone potoki danych mają kluczowe znaczenie dla pomyślnej analizy danych, a także w trakcie uczenia maszynowego.
Język C w programowaniu urządzeń
Stephen Oualline
Praktyczna nauka tworzenia kodu dla systemów wbudowanych
24 maja, środa
Rośliny. Cuda natury na wyjątkowych ażurowych rycinach
Helene Druvert, Juliette Einhorn
Czym jest fotosynteza? Czy istnieje leśny internet i czy drzewa mogą być nieśmiałe?
Morze małej białej rybki
Guido van Genechten
Co jest najpiękniejsze w morzu małej białej rybki? Kałamarnica twierdzi, że ukwiały. Żółw najbardziej lubi perły, a złota rybka koralowce. A co najbardziej lubi mała biała rybka?
Nautilus. Tom 3: Dziedzictwo kapitana Nemo
Mathieu Mariolle, Guénaël Grabowski, Denis Béchu
Czy Kimowi uda się uniknąć ofiar cywilnych i ponownie zobaczyć syna? Czy już zawsze będzie uważany za zdrajcę? „Dziedzictwo kapitana Nemo” to ostatni tom przygodowej trylogii z wątkami szpiegowskimi.
Legenda o Szkarłatnych Obłokach. Wydanie zbiorcze
Saverio Tenuta
Średniowieczna Japonia, w której wciąż panują duchy natury. Jadowite wilki, wrogie bóstwa, samurajowie podążający drogą miecza…
Hawkmoon. Tom 1: Czarny klejnot / Bitwa pod Kamargiem
Jérôme Le Gris, Benoît Dellac, Didier Poli, Bruno Tatti, Angélina Rodrigues
Adaptacja wielkiej sagi fantasy pióra Michaela Moorcocka, mrocznego dzieła przepełnionego prymitywną nauką i futurystyczną magią.
Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short
Florent Maudoux, RUN, Hadrien Yannou
Los Angeles, styczeń 1947 roku. Na niezabudowanej działce zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki młodej kobiety. Zbrodnia, do dziś niewyjaśniona, poruszyła całą Amerykę, rozpalając zbiorową wyobraźnię.
Arka
Romain Benassaya, Joann Urgell
Eryk Rives budzi się po długiej podróży statkiem kosmicznym, który miał zabrać jego i innych pasażerów na Lwi Pazur – ziemię obiecaną, gdzie czekały ich lepsze warunki do życia niż na zdegradowanej orbicie Ziemi.
Zrozumieć transformację energetyczną
Marcin Popkiewicz
To, jak podejść do budowania systemu energetycznego przyszłości bez paliw kopalnych i emisji zanieczyszczeń, jest sprawą wykraczającą poza wąskie grono ekspertów i polityków. Książka nie tylko dla specjalistów.
Nocny portret
Laura Morelli
W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka włoskiej badaczki sztuki przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach.
25 maja, czwartek
Opowieści grozy
Dino Battaglia
Mistrz włoskiego komiksu, niezrównany specjalista od adaptacji klasyki światowej literatury, wreszcie pojawi się na polskim rynku księgarskim.
Diuna: Wody kanly
Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Massimo Carnevale
Opowieść zarówno dla fanów książkowego cyklu, jak i niedawnego hitu filmowego.
W głowie Sherlocka Holmesa: Sprawa skandalicznego biletu, cz. 2
Cyryl Liéron, Benoit Dahan
Podczas gdy Sherlock Holmes i dr Watson są na tropie chińskiego magika Wu-Jinga, celem ataku staje się minister kolonii brytyjskich.
Plot Holes
Sean Murphy
Jeden z najambitniejszych projektów scenariuszowych Seana Murphy’ego.
Sweet Paprika, tom 2
Mirka Andolfo
Diaboliczna Paprika próbuje lawirować między zawodowymi obowiązkami, a życiowymi napięciami, zwłaszcza tym seksualnym.
Monstressa, tom 7: Pożeraczka
Marjorie Liu, Sana Takeda
Trwają przygotowania do kolejnej wojny, ale to bitwy toczone o serca i dusze są najbardziej niebezpieczne.
26 maja, piątek
29 maja, poniedziałek
Twarz
Peter Milligan, Duncan Fegredo
Najsłynniejszy artysta świata wynajmuje niezwykle sprawnego chirurga i sprowadza go na odludną wyspę w celu wykonania specyficznego zadania.
Marsz
Marcin Bałczewski, Herzyk
28 lutego 1981 roku Rada Ministrów ogłosiła uchwałę w sprawie reglamentacji mięsa i jego przetworów. Sprzedaż mięsa na “kartki” weszło w życie 1 kwietnia.
31 maja, środa
Złoty dom
Jessie Burton
Kontynuacja sprzedanej w milionie egzemplarzy powieści Miniaturzystka. Nowy międzynarodowy bestseller autorki przenosi nas do pełnego tajemnic domu Nelli w XVIII-wiecznym Amsterdamie i opowiada historię o miłości i przeznaczeniu.
Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz
Maz Evans
Autorka Kto wypuścił bogów? i Po prostu misja znowu rozśmieszy was i wyciśnie łzy wzruszenia. Po brawurowej opowieści o tym, jak olimpijscy bogowie, gwiezdna konstelacja i pewien demon namieszali w życiu nastolatka z południowej Anglii, czas na intrygę szpiegowską!
Abakanowicz. Trauma i sława
Paweł Kowal
Pierwsza biografia Magdaleny Abakanowicz. Artystka zrewolucjonizowała sztukę, nie tylko polską. Zmieniła tkaninę artystyczną w dzieło bliższe rzeźbie i architekturze niż tkactwu. Jednak zarówno historię swojego życia, jak i interpretacje swojej sztuki trzymała pod ścisłą kontrolą.
Siłowanki. Dzikie harce, których potrzebuje każda rodzina
Lawrence J. Cohen, Anthony T. DeBenedet
Nowe zaktualizowane wydanie bestsellera!
Gdzie nie spojrzeć, tam zabawy fizyczne tracą na znaczeniu. Ćwiczeń gimnastycznych w szkołach coraz mniej, przerwy między lekcjami coraz krótsze, a niektóre szkoły nie mają nawet placu zabaw!
Całkiem nieźle, dzięki
Monica Heisey
Przezabawny debiut powieściowy o spłukanej młodej kobiecie poszukującej radości i sensu w życiu po nieoczekiwanym rozstaniu, autorstwa komiczki, eseistki i wielokrotnie nagradzanej scenarzystki Moniki Heisey.
Rodzina Borgiów
Mario Puzo
Ostatnie wybitne dzieło Maria Puzo i prawdziwa perła w koronie autora Ojca Chrzestnego.
Lekcje
Ian McEwan
Epicka, a jednocześnie kameralna historia życia pewnego mężczyzny, rozpięta na kilka pokoleń i z historycznymi zawirowaniami w tle.
Dziesiąta Aleja
Mario Puzo
Najbardziej osobista powieść Puzo z licznymi wątkami autobiograficznymi.
Most diabła. Niemieckie zwycięstwo pod Arnhem 1944
Anthony Tucker-Jones
17 września 1944 roku około godziny 13 feldmarszałek Walter Model, nowy dowódca niemieckiej Grupy Armii „B”, zasiadł do obiadu w hotelu Tafelberg w holenderskim miasteczku Oosterbeek niedaleko Arnhem.
Wiwat aspidistra!
George Orwell
Główny bohater Gordon Comstock jest młodym, ambitnym poetą mieszkającym w Londynie. Pogardza żądzą bogactwa i powszechnym kultem pieniądza. Zamiast dobrze płatnej posady wybiera pracę w małym antykwariacie, która nie zapewnia mu minimum niezbędnego do egzystencji.
Za granicą
Wojciech Chmielarz
Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.
Purpurowa Sieć
Carmen Mola
Kolejny tom uwielbianej przez czytelników serii z inspektor Eleną Blanco w roli głównej, autorstwa Carmen Moli, największego odkrycia w dziedzinie hiszpańskiego czarnego kryminału ostatnich lat.
Skrzydlate książki
Anna Sakowicz
Porywająca historia czwórki dzieci, które odkrywają alternatywny magiczny świat, pełen dziwnych istot, przerażających niebezpieczeństw i latających książek.
Cykl Wiecznego Cesarza
Laura Gallego
Nowa książka Laury Gallego, autorki niezwykłej trylogii fantasy „Strażnicy Cytadeli”. To historia Vintanelalandali, siedemnastego wcielenia Wiecznego Cesarza, wychowywanej od dziecka do objęcia rządów w cesarstwie, gdy tylko obudzą się w niej moce. Lecz to także historia Kelana, chłopca pochodzącego z odległego zakątka Akidawii.
Ostatni sen
Pedro Almodovar
Najbardziej osobista książka Pedra Almodovara. Autoportret rozpisany na dwanaście historii, które ujawniają mniej znane oblicze i pasję pisarską popularnego reżysera.
Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty
Kamil Janicki
Bezkompromisowe, krytyczne spojrzenie na warstwę społeczną, która przejęła pełną kontrolę nad dawną Rzeczpospolitą, stworzyła unikalny system wartości i obyczajów, a potem – z coraz bardziej zacietrzewionym oglądem świata – przyczyniła się do anarchii i upadku kraju.
Star Trek. Stacja kosmiczna: Serce zbyt długo składane w ofierze
David Tipton, Scott Tipton, Greg Scott
W popularnej jadłodajni na stacji dochodzi do wybuchu, w wyniku którego ginie kilka osób. Prawdopodobnie był to zamach. Szef ochrony stacji, konstabl Odo, rozpoczyna śledztwo.
Amerykański Wampir 1976. Tom 9
Scott Snyder, Rafael Albuqerque
Dziewiąty i ostatni tom serii o Amerykańskim Wampirze. Jest rok 1976 i Ameryka chwieje się w posadach.
Avengers. Era Khonshu
Jason Aaron, Javier Garrón, Ed McGuinness
Siódmy tom przygód Avengers z serii wydawniczej Marvel Fresh!
Tony Stark, uwięziony w epoce lodowcowej, traci nie tylko swoje cudowne wynalazki, ale i zmysły.
Amazing Spider-Man. Dranie i łajdacy
Nick Spencer, Ryan Ottley, Iban Coello, Zé Carlos, Francesco Mobili
Ósmy tom przygód Spider-Mana ze scenariuszami Nicka Spencera wydanych w kolekcji Marvel Fresh. Spider-Man nie może być w czterech miejscach naraz… A może jednak?!
Tajna inwazja
Brian Michael Bendis, Leinil Francis Yu
Jeden z najgłośniejszych komiksowych crossoverów Marvela ostatnich dekad! Zmiennokształtni obcy z kosmosu, zwani Skrullami, podstępem przeniknęli do najpotężniejszych organizacji chroniących bezpieczeństwo Ziemi.
Far Cry: Rytuał przejścia
Bryan Edward Hill, Geraldo Borges
Młody Diego Castillo skończył właśnie trzynaście lat, ale te urodziny to coś więcej niż święto – dla młodego syna El Presidente, Antóna Castillo, to rytuał przejścia.
Assassin’s Creed. Miecz Shao Jun. Chiny
Minoji Kurata
Drugi tom pasjonującej mangi na podstawie gry wideo „Assassin’s Creed Chronicles: China” firmy Ubisoft, przedstawiającej burzliwe losy nieustraszonej asasynki Shao Jun.
Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki
Claudia Gray, Haruichi
Drugi tom mangi o przygodach młodej księżniczki Lei Organy. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…. Na planecie Crait Leia niespodziewanie spotyka zbrojną organizację.
Star Wars. Szkarłatne rządy
Charles Soule, Marco Castiello, Phil Noto, Will Sliney, Ramon Rosanas, Daniele Orlandini
Tom czwarty serii wydawanej w USA od 2020 roku, skupiającej się na losach rebeliantów, rozproszonych po przegranej bitwie o Hoth i ściganych przez Imperium.
Star Wars. Darth Vader. Szkarłatne rządy
Greg Pak, Leonard Kirk, Guiu Vilanova, Raffaele Ienco
Czwarty tom serii „Darth Vader”, wydawanej w USA od 2020 roku i opowiadającej o losach tytułowego Mrocznego Lorda Sithów. Lady Qi’ra nie tylko znieważyła Imperium, ale też rzuciła mu wyzwanie. W odpowiedzi Darth Vader pokazał jej, że nie można igrać z Imperium.
Delisie. Apetyt na sukces
Maciej Kur, Magdalena „Meago” Kania
W Delilandzie wszyscy chcą posmakować sukcesu! Pod nieobecność Spaghetti, która postanowiła wziąć sobie zasłużony dzień wolnego, Pho staje na czele Pasta Cafe. Nie obędzie się bez wpadek.
Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Początek wszystkiego
Nad San Fransokio znowu zbierają się czarne chmury. Wielka Szóstka musi wkroczyć do akcji! Czy superbohaterom wystarczy sił, żeby stanąć do walki z nowymi złoczyńcami?
Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja. Życie
Seria o tematyce naukowej dla dzieci w wieku 8–12 lat. Zakres tematów został opracowany we współpracy z multidyscyplinarnym międzynarodowym komitetem naukowym posiadającym kompetencje w zakresie pisania dla młodych czytelników.
Nauka z komiksem. Era dinozaurów. Straszne jaszczury, czyli dinozaury triasu
Ostatnie dinozaury zniknęły z powierzchni Ziemi 66 milionów lat temu… Ale Rex nie zamierza się z tym pogodzić!
Homar Johnson
Mike Mignola, John Arcudi, Tonči Zonjić, Kevin Nowlan, Joe Querio, Sebastian Fiumara, Wilfredo Torres
Kolejna znakomita seria Mike’a Mignoli umieszczona w świecie Hellboya! Tom pierwszy zbierający opowieści o Homarze Johnsonie, samozwańczym obrońcy sprawiedliwości, który działa w okresie międzywojennym.
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H.
Dziewiąty album zbiorczy przygód kochanych przez czytelników czarodziejek! W Kondrakarze zachodzą wielkie zmiany. Orube dostaje od Wyroczni zwierzątko imieniem We, które mocno daje się we znaki naszym bohaterkom.
Świat Akwilonu. Krasnoludy. Redwin z Bractwa Kuźni
Nicolas Jarry, Pierre-Denis Goux
Kolejna z bestsellerowych na rynku francuskim serii, która rozgrywa się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy.
Świat Akwilonu. Elfy. Kryształ Niebieskich Elfów
Jean-Luc Istin, Kyko Duarte
„Elfy” to początek pierwszej z pięciu bestsellerowych na rynku francuskim serii, które rozgrywają się w Akwilonie – jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy.
Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata
Chrys Millien
W 1872 roku okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni, czyli 1920 godzin, czyli 15 200 minut, było niezwykłym wyzwaniem. Podjął je angielski dżentelmen, Fileas Fogg, zakładając się z innymi członkami londyńskiego klubu „Reform”, że dokona tego wyczynu.
Adaptacje literatury. Wehikuł czasu.
Dobbs, Mathieu Moreau
Londyn, koniec XIX wieku. Grupa przyjaciół spotyka się na kolacji u mężczyzny, który twierdzi, że jest pierwszym podróżnikiem w czasie. Pokazuje on zgromadzonym skonstruowany przez siebie wehikuł czasu i opowiada historię swojej pierwszej podróży – do roku 802 701.
Najwybitniejsi Naukowcy. Kopernik. Centrum wszechświata
Jordi Bayarri
Komiks w przystępny sposób przedstawia jego życie, zainteresowania i drogę, która doprowadziła go do dokonania jednego z największych odkryć astronomicznych w dziejach.
Ostatni diament
Karolina Głogowska
Młoda dziennikarka Izabela przeżywa osobistą tragedię, po której stacza się w alkoholizm. Wkrótce dostaje jednak od losu drugą szansę: nową pracę, miłość i życie w luksusie. Sielankę i planowanie przyszłości przerywa pewna informacja.
Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu
Justyna Dąbrowska
Aby każda kobieta mogła doświadczyć swojego porodu tak, by stał się dla niej źródłem siły, radości i mocy. I dla wszystkich kobiet, które nie znajdują słów dla opisania ran zadanych im, gdy rodziły. Drugą część książki stanowią rozmowy z położnymi.
Maj
Ćwirowidło
Damian Kowal
Powieść o końcu świata, jaki znaliśmy, katastrofie klimatycznej i moralnym niepokoju, który dopada w momencie, kiedy akurat jesteśmy bez pieniędzy, pracy i perspektyw.
Prawdziwe życie. Tom 3. Restart
Maiwenn Alix
Wielki finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Czasem trzeba się cofnąć, aby dotrzeć do celu…
Lani musi ponownie zintegrować się z Systemem, by zapobiec całkowitej zagładzie wysp rebeliantów.
Godność proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei
Maja Heban
Z czym na co dzień mierzą się osoby transpłciowe? Jakie prawne, społeczne, medyczne aspekty wpływają na ich codzienne życie? Jak media piszą o ludziach transpłciowych i jakie oczekiwania są im stawiane?
Ekonomia na talerzu
Ha-Joon Chang
To nie jest książka o „ekonomii jedzenia”, ani książka zestawiająca ekonomię i żywność. To książka o globalizacji, zmianach klimatycznych, migracji, niedostatku, automatyzacji i wielu innych istotnych tematach podanych w lekkostrawnej formie.
Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał
Amanda Cassil
Wsparcie we wszystkich obszarach życia — poszczególne rozdziały i ćwiczenia dotyczą sytuacji społecznych, relacji międzyludzkich, pracy i zdrowia, więc możesz od razu wybrać to, czego potrzebujesz.
Kreatywne metody w terapii schematów. Innowacje w praktyce klinicznej
Gillian Heath, Helen Startup
W książce przedstawiono bieżące trendy i nowości w terapii schematów, bogato ilustrując je szczegółami i przykładami z praktyki klinicznej.
Dzień z przyjaciółmi
Philip Waechter
Opowiadanie o piątce przyjaciół, którzy spędzają razem spokojny i przyjemny dzień. Relaksująca, pogodna i poetycka książka obrazkowa o uważności i cieszeniu się chwilą.
Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
Cezary Łazarewicz
Protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń posłużyły autorowi do skrupulatnego odtworzenia przebiegu i tła śledztw w sprawie tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa.