Majowe premiery książkowe
10 maja, środa
Moja ukochana i ja
Renata Lis
Intymna, intelektualna i interwencyjna książka, po którą powinna sięgnąć każda lesbijka w Polsce. Autorka nominowanego do Nagrody Nike eseju Lesbos szczerze przygląda się również swojemu dorastaniu w centrum patriarchalnej i często homofobicznej społeczności w okresie PRL-u, a także chorobie i śmierci matki.
Złodzieje żarówek
Tomasz Różycki
Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend.
Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego
Małgorzata Nocuń
Poruszający i niezwykle bogaty portret kobiet, które doświadczyły niepojętej utraty. Przede wszystkim jednak: kobiet, które potrafią przetrwać wbrew wszystkiemu.
Poniedziałkowe dzieci
Patti Smith
Książka zaczyna się jako historia miłosna, a kończy jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego pięknu i jego demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych artystów w przededniu sławy.
17 maja, środa
Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk
Epicka opowieść (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.
Noce zarazy
Orhan Pamuk
Mała wyspa i wielka polityka. Pandemia i propaganda. Miłość i śmierć. Z przymrużeniem oka i wielkim narracyjnym kunsztem Orhan Pamuk wciąga nas w świat wielkiej literatury i całkiem współczesnych konfliktów.
Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej
Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i dokuczliwą sławą.
Piękna córka kata. Opowiadania zebrane
Angela Carter
Pisarstwo Carter, które było niesłychaną eksplozją kreatywnej i intelektualnej energii, to bezkompromisowa próba przemyślenia i przedefiniowania zasad, według których żyjemy, dokonywana z bezlitosnej i radykalnie prawdomównej perspektywy kobiety, ateistki, materialistki i socjalistki.
Wszystkie me daremne żale
Miriam Toews
Poruszająca autobiograficzna powieść o sile siostrzanej miłości. Walka o życie ukochanej osoby, próba ratowania rodziny, ucieczka z surowej religijnej wspólnoty – wszystko to w zestawieniu z codzienną próbą poskładania własnego życia wywołuje śmiech przez łzy.
Fjaka. Sezon na Chorwację
Aleksandra Wojtaszek
Niepodległa Chorwacja urodziła się ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń. Powstało na gruzach Jugosławii, która rozpadła się z hukiem, zostawiając po sobie traumy, niezałatwione sprawy i niewyrównane rachunki.
Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet
Angela Saini
Choć mogłoby się wydawać, że na temat różnic między płciami powiedziano już dość, Saini udowadnia, że jest inaczej. Opisuje teorie, analizuje badania, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Niczego z góry nie zakłada, niczego nie odrzuca i często dochodzi do całkiem nieoczekiwanych wniosków.
Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej
Roman Husarski
To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie.
Dziennik 1953–1956. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
Seria pism zebranych Witolda Gombrowicza, powstająca pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego i honorowym patronatem Rity Gombrowicz, powiększa się o trzy kolejne tomy.
Dziennik 1957–1961. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
To właśnie Dziennik Gombrowicza stworzył normę powojennej polszczyzny literackiej, stał się wademekum stylu bycia i stylu pisania, specyficznego humoru, tragizmu, dawał lekcję stosunku do Polski i fundamentalnych zagadnień ontologicznych.
Dziennik 1961–1969. Pisma zebrane
Witold Gombrowicz
Na tom 12. serii składają się dzienniki Gombrowicza z lat 1961–1969, posłowie prof. Tomasza Bocheńskiego, opracowanie odmian tekstu, nota wydawcy, bibliografie przedmiotowa i podmiotowa oraz bibliografia przedstawień teatralnych i telewizyjnych.
Każdy z tomów wzbogacony jest o przypisy objaśniające kontekst biograficzny i literacki Dziennika.
31 maja, środa
Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim
Piotr Korczyński
Ta książka jest inna. Tu najważniejsza jest perspektywa okopu lub wieży czołgu, czyli doświadczenia frontowców.
Mein Gott, jak pięknie
Filip Springer
To nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat.
Abakanowicz. Trauma i sława
Paweł Kowal
Pierwsza biografia Magdaleny Abakanowicz. Artystka zrewolucjonizowała sztukę, nie tylko polską. Zmieniła tkaninę artystyczną w dzieło bliższe rzeźbie i architekturze niż tkactwu. Jednak zarówno historię swojego życia, jak i interpretacje swojej sztuki trzymała pod ścisłą kontrolą.