Najciekawsze premiery książkowe lipca
5 lipca, środa

Zapomniane muzeum przy rue Mistral
M. L. Longworth
Lekka, urocza i doskonale odrywająca od trudów życia zagadkowa fabuła, osadzona w przesyconym słońcem i winem Aix-en-Provence. Tutaj śledztwa w sprawie morderstwa są zawsze zawieszane na czas lunchu, a jedyną rzeczą zajmującą bohaterów bardziej niż przebieg zdarzeń są widoki Morza Śródziemnego.

Rzeki, których nie ma
Maciej Robert
Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach.

Ryby
Melissa Broder
Przewrotna powieść o poszukiwaniu miłości, która wymyka się wszelkim normom. Broder nie boi się przełamywać tabu, tworząc historię zabawną i odpychającą zarazem, zmysłową i intrygującą, która eksploruje granice między fantazją a rzeczywistością.
7 lipca, piątek

Dinks
Martin Widmark, Emilia Dziubak
Martin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI – sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie refleksję nad tym, co może się wydarzyć, kiedy władzę nad swoim życiem oddamy technologii.
11 lipca, wtorek

Kosmos
Pat Perna, Fabien Bedouel
Podczas wyścigu na Księżyc większość sowieckich misji kończyła się niepowodzeniem lub śmiercią załogi. Oczywiście pominięto je milczeniem. Ich kryptonim: KOSMOS.

Stolp
Daniel Odija, Wojciech Stafaniec
Futurystyczna antyutopia, eksperymentalny kryminał, do tego w formie komiksu i stworzony przez autorów znanych miłośnikom zarówno dobrej prozy jak i powieści graficznych.

Rita
Daniel Odija, Wojciech Stafaniec
„Rita” to druga część futurystycznej antyutopii z cyklu „Bardo”. W komiksie ponownie zanurzamy się w rzeczywistość miasta „bez końca”, gdzie wymarła roślinność, giną ostatnie gatunki zwierząt, a jedzenie zastąpiły chemiczne pigułki.

Rege
Daniel Odija, Wojciech Stafaniec
Album Rege to trzecia część komiksowej tetralogii, pt. Bardo. W tej zwariowanej, futurystycznej antyutopii poznajemy genezę świata Bardo i konsekwencje życia w nim.

Donżon. Wydanie zbiorcze 5
Lewis Trondheim, Joann Sfar, Kerascoët, Obion, Alfred, Mazan
W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon — sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.
12 lipca, środa

Zmierzch drapieżców
Marc Levy

Wiedźma
Beatrice Salvioni

Grzęzawisko
Przemysław Żarski
Co wydarzyło się ponad dwie dekady temu, gdy grupa młodych ludzi wybrała się na biwak w środku lasu? Czy po latach uda się dotrzeć do prawdy? A może bagniste tereny wchłonęły ją na zawsze?

Gorączka złota. Jak upadła Wenezuela
Tomáš Forró
Wenezuela była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny.

Misterium
Dean Koontz
Niezwykły thriller mistrza suspensu Deana Koontza.
Jedenastolatek, jego matka i niezwykły pies stawiają czoła pierwotnym siłom zła.
Człowiek, który nie cofnie się przed niczym, by sprowadzić na świat zagładę. I chłopiec, który ma moc, by ten świat ocalić.

Jezus umarł w Polsce
Mikołaj Grynberg
Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi.

The End and Then
Hannah Bird
Wyobraź sobie, że życie, które znasz, dobiega końca. Co robisz dalej?
Właśnie to próbuje ustalić Eden Ross.

Wycena
K. N. Haner
Mroczny świat, ciemne interesy, zakazane uczucie – tej historii trudno się oprzeć!

Pół na pół
Steve Cavanagh
Kiedy wśród osób związanych ze sprawą trup zaczyna ścielić się gęsto, Eddie orientuje się, że morderstwo byłego burmistrza nie było odosobnionym przypadkiem. I będzie musiał dowiedzieć się, która z sióstr Avellino odkryła w sobie żyłkę seryjnego mordercy.

Jak się (nie) zakochać
Myriam M. Lejardi
Jedna z najbardziej oryginalnych (i gorących) powieści z nurtu enemies to lovers. Świeża i oryginalna – z nieromantycznym bohaterem, który i tak skradnie wasze serce, i dziewczyną, która rozśmieszy was do łez.

Błyski w mroku
Stacy Willingham
Nastrojowy psychologiczny thriller, pełen kłamstw i rodzinnych sekretów. Prawa do jego ekranizacji jeszcze przed premierą kupiła nagrodzona Oscarem aktorka Emma Stone, a prace nad serialem rozpoczęła platforma HBO Max.

Lastman, tom 10
Bastien Vives, Michael Sanlaville, Yves Balak
Kim naprawdę była Marianne? Czas się dowiedzieć…

Deadly Class. Czułe pożegnanie
Rick Remender, Wes Craig
Grzechy muszą zostać odpokutowane, a niewielu ma ich tyle, co uczniowie Kings Dominion.

Bzik kolonialny. II Rzeczypospolitej przypadki zamorskie
Grzegorz Łyś
Pierwsza książka o kolonialnych aspiracjach Polski. „Bzik kolonialny” to nowy reportaż znakomitego historyka, który odkrywa przed nami zapomniany, wstydliwy wycinek dziejów Polski.

Szukając Alaski
John Green
Miles Halter z zafascynowaniem śledzi ostatnie słowa sławnych ludzi, to jego hobby. Jest jednak zmęczony codziennością, dlatego wyjeżdża do szkoły średniej z internatem.

Małe ogniska
Celeste Ng
Dla Eleny Richardson najważniejsze są zasady. W jej idyllicznym świecie pojawia się Mia Warren, która w niepokojący sposób przyciąga do siebie czworo dzieci Richardsonów.

Jano i Wito jadą autem
Wiola Wołoszyn, Przemysław Liput
Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Książka, która nie tylko oswoi dzieci z podróżami, ale i nauczy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kamogawa. Tropiciele smaków
Hisashi Kashiwai
Najbardziej apetyczna powieść roku! Pierwsza część bestsellerowej i niezwykle smakowitej japońskiej serii.
Za jakimi smakami tęsknimy? Co pamiętamy z przeszłości?

Beautiful Graves
L.J. Shen
Podobno wraz z pierwszą miłością kończy się okres niewinności.
Pod tymi słowami mogłaby się podpisać Everlynne Lawson, której pierwszy romans zakończył się złamanym sercem i stratą bliskiej osoby, a śmierć zdaje się nie odstępować jej na krok.
W tym tygodniu:
19 lipca, środa

Poza królestwo
Yaa Gyasi
Wzruszająca opowieść o zgubionej przeszłości, utraconej wierze i pragnieniu poznania tajemnic ludzkiego mózgu. Opisując przemianę bezbronnej dziewczynki w wybitną neurobiolożkę, Yaa Gyasi rzuca światło na największe problemy współczesnego świata, któremu brak niebiańskiego światła.

Minjan. Moje spotkania z ortodoksyjnymi Żydami
J.S. Margot
Fascynująca opowieść o ortodoksyjnych Żydach w XXI wieku, którzy starają się żyć teraźniejszością, nie zapominając przy tym o trudnej przeszłości. To także pełna życzliwości i humoru opowieść o tym, jak możemy się spotkać mimo różnic, które na pozór wydają się nie do przekroczenia.
21 lipca, piątek

Poszukiwacze z Drzewoświata
Laurent Genefort, Alexandre Ristorcelli
Fantastyczna przygoda, rozgrywająca się na porośniętej bujną roślinnością planecie, jest oparta na powieści francuskiego pisarza science fiction i fantasy Laurenta Geneforta.

Izuna. Wydanie zbiorcze
Saverio Tenuta, Bruno Letizia, Carita Lupattelli
„Izuna” to cykl rozwijający „Legendę o Szkarłatnych Obłokach”. Do współpracy nad nim Saverio Tenuta zaprosił scenarzystę Bruno Letizię oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli.

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo
Fabien Nury, Matthieu Bonhomme
Maria Charlotta Koburg, ukochana córka króla Belgów Leopolda I, szykuje się do zamążpójścia.
23 lipca, niedziela

Rausz. Niemcy między wojnami
Harald Jähner
Niemcy w 1918 roku: koniec Wielkiej Wojny, rewolucja, zwycięstwo demokracji, a przy tym triumf wyzwolonego życia. Inflacja wstrząsa tradycyjnymi wartościami. Kobiety obcinają włosy, wychodzą wieczorami, podbijają tory wyścigowe i korty tenisowe. Nie myślą już o zamążpójściu. Unisex staje się modny i eksperymentalny.
26 lipca, środa

Potwór z Florencji. Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy
Douglas Preston, Mario Spezi
To się zdarzyło w wielu krajach: seryjny morderca, który w przewrotny sposób staje się symbolem swojej epoki i demaskuje jej mroczne oblicze. We Włoszech był nim Potwór z Florencji. Jego sława przekroczyła granice Italii, a zabójstwa i prowadzone śledztwo inspirowały Thomasa Harrisa przy pisaniu Hannibala.

Dżiny
Fatma Aydemir
Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest rodzina i czy jesteśmy w stanie sobie przebaczyć. To także napisana z czułością, a jednocześnie pełna żalu historia losów setek tysięcy emigrantów, którzy w latach 60. przyjechali z Turcji do Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia.

Pieśń na mroczne czasy
Ian Rankin
Kryminał z kultowym Inspektorem Rebusem, który nigdy się nie poddaje.

Bractwo
John Grisham
Czytelnicy thrillerów prawniczych, którzy lubią śledzić sprawy sądowe, znajdą w tej książce coś dla siebie. Fani powieści sensacyjnych również. A ci, którzy lubią oba te gatunki, będą zachwyceni.

Zacisze krecika
Jane Chapman
To urocza historia o poszukiwaniu miejsca, w którym po prostu można być sobą.

Przesyłka specjalna. Jak trafiłam w twoje ręce
Polly Faber
Przekonaj się, jak ludzie ciężko pracują, żeby Przesyłka specjalna trafiła w Twoje ręce. I zobacz, co się dzieje na każdym etapie tego niezwykłego procesu!

24 godziny na Antarktydzie
Andy Prentice
Ubierz się ciepło, żeby stawić czoła żywiołom na najzimniejszym z kontynentów.

24 godziny w epoce kamienia
Lan Cook
Przenieś się prawie 20 000 lat w przeszłość i spędź cały dzień w epoce kamienia.

Wielka księga robali
Yuval Zommer
Robale są wszędzie! A dzięki tej książce każde dziecko może stać się ich odkrywcą. Całość podzielona jest na sekcje, w których poznajmy życie chrząszczy, motyli, pszczół, ślimaków, świerszczy, czerwi i pająków.

O północy w Nowym Jorku
Mark Miller
Niezapomniana powieść o miłości z wątkiem kryminalnym.
Lipiec

Zapach dolarów
Adam Tomczyk
Książkę Zapach dolarów tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych.