Najciekawsze premiery książkowe lipca

5 lipca, środa

Zapomniane muzeum przy rue Mistral

Zapomniane muzeum przy rue Mistral

M. L. Longworth

Lekka, urocza i doskonale odrywająca od trudów życia zagadkowa fabuła, osadzona w przesyconym słońcem i winem Aix-en-Provence. Tutaj śledztwa w sprawie morderstwa są zawsze zawieszane na czas lunchu, a jedyną rzeczą zajmującą bohaterów bardziej niż przebieg zdarzeń są widoki Morza Śródziemnego.

Rzeki, których nie ma

Rzeki, których nie ma

Maciej Robert

Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach. 

Ryby

Ryby

Melissa Broder

Przewrotna powieść o poszukiwaniu miłości, która wymyka się wszelkim normom. Broder nie boi się przełamywać tabu, tworząc historię zabawną i odpychającą zarazem, zmysłową i intrygującą, która eksploruje granice między fantazją a rzeczywistością.

7 lipca, piątek

Dinks

Dinks

Martin Widmark, Emilia Dziubak

Martin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI – sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie refleksję nad tym, co może się wydarzyć, kiedy władzę nad swoim życiem oddamy technologii.

11 lipca, wtorek

Kosmos

Kosmos

Pat Perna, Fabien Bedouel

Podczas wyścigu na Księżyc większość sowieckich misji kończyła się niepowodzeniem lub śmiercią załogi. Oczywiście pominięto je milczeniem. Ich kryptonim: KOSMOS.

Stolp

Stolp

Daniel Odija, Wojciech Stafaniec

Futurystyczna antyutopia, eksperymentalny kryminał, do tego w formie komiksu i stworzony przez autorów znanych miłośnikom zarówno dobrej prozy jak i powieści graficznych.

Rita

Rita

Daniel Odija, Wojciech Stafaniec

„Rita” to druga część futurystycznej antyutopii z cyklu „Bardo”. W komiksie ponownie zanurzamy się w rzeczywistość miasta „bez końca”, gdzie wymarła roślinność, giną ostatnie gatunki zwierząt, a jedzenie zastąpiły chemiczne pigułki.

Rege

Rege

Daniel Odija, Wojciech Stafaniec

Album Rege to trzecia część komiksowej tetralogii, pt. Bardo. W tej zwariowanej, futurystycznej antyutopii poznajemy genezę świata Bardo i konsekwencje życia w nim. 

Donżon. Wydanie zbiorcze 5

Donżon. Wydanie zbiorcze 5

Lewis Trondheim, Joann Sfar, Kerascoët, Obion, Alfred, Mazan

W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon — sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.

12 lipca, środa

Zmierzch drapieżców

Zmierzch drapieżców

Marc Levy

Zaangażowana powieść szpiegowska, która w zdumiewający sposób ujawnia ekscesy naszych czasów. Genialni hakerzy próbują zniweczyć plan garstki wpływowych bogaczy zwanych drapieżcami.
Wiedźma

Wiedźma

Beatrice Salvioni

Mocna powieść o trudnościach bycia kobietą w świecie mężczyzn.
Grzęzawisko

Grzęzawisko

Przemysław Żarski

Co wydarzyło się ponad dwie dekady temu, gdy grupa młodych ludzi wybrała się na biwak w środku lasu? Czy po latach uda się dotrzeć do prawdy? A może bagniste tereny wchłonęły ją na zawsze?

Gorączka złota. Jak upadła Wenezuela

Gorączka złota. Jak upadła Wenezuela

Tomáš Forró

Wenezuela była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny.

Misterium

Misterium

Dean Koontz

Niezwykły thriller mistrza suspensu Deana Koontza.

Jedenastolatek, jego matka i niezwykły pies stawiają czoła pierwotnym siłom zła.

Człowiek, który nie cofnie się przed niczym, by sprowadzić na świat zagładę. I chłopiec, który ma moc, by ten świat ocalić.

Jezus umarł w Polsce

Jezus umarł w Polsce

Mikołaj Grynberg

Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi.

The End and Then

The End and Then

Hannah Bird

Wyobraź sobie, że życie, które znasz, dobiega końca. Co robisz dalej?

Właśnie to próbuje ustalić Eden Ross.

Wycena

Wycena

K. N. Haner

Mroczny świat, ciemne interesy, zakazane uczucie – tej historii trudno się oprzeć!

Pół na pół

Pół na pół

Steve Cavanagh

Kiedy wśród osób związanych ze sprawą trup zaczyna ścielić się gęsto, Eddie orientuje się, że morderstwo byłego burmistrza nie było odosobnionym przypadkiem. I będzie musiał dowiedzieć się, która z sióstr Avellino odkryła w sobie żyłkę seryjnego mordercy.

Jak się (nie) zakochać

Jak się (nie) zakochać

Myriam M. Lejardi

Jedna z najbardziej oryginalnych (i gorących) powieści z nurtu enemies to lovers. Świeża i oryginalna – z nieromantycznym bohaterem, który i tak skradnie wasze serce, i dziewczyną, która rozśmieszy was do łez.

Błyski w mroku

Błyski w mroku

Stacy Willingham

Nastrojowy psychologiczny thriller, pełen kłamstw i rodzinnych sekretów. Prawa do jego ekranizacji jeszcze przed premierą kupiła nagrodzona Oscarem aktorka Emma Stone, a prace nad serialem rozpoczęła platforma HBO Max.

Lastman, tom 10

Lastman, tom 10

Bastien Vives, Michael Sanlaville, Yves Balak

Kim naprawdę była Marianne? Czas się dowiedzieć…

Deadly Class. Czułe pożegnanie

Deadly Class. Czułe pożegnanie

Rick Remender, Wes Craig

Grzechy muszą zostać odpokutowane, a niewielu ma ich tyle, co uczniowie Kings Dominion.

Bzik kolonialny. II Rzeczypospolitej przypadki zamorskie

Bzik kolonialny. II Rzeczypospolitej przypadki zamorskie

Grzegorz Łyś

Pierwsza książka o kolonialnych aspiracjach Polski. „Bzik kolonialny” to nowy reportaż znakomitego historyka, który odkrywa przed nami zapomniany, wstydliwy wycinek dziejów Polski.

Szukając Alaski

Szukając Alaski

John Green

Miles Halter z zafascynowaniem śledzi ostatnie słowa sławnych ludzi, to jego hobby. Jest jednak zmęczony codziennością, dlatego wyjeżdża do szkoły średniej z internatem. 

Małe ogniska

Małe ogniska

Celeste Ng

Dla Eleny Richardson najważniejsze są zasady. W jej idyllicznym świecie pojawia się Mia Warren, która w niepokojący sposób przyciąga do siebie czworo dzieci Richardsonów.

Jano i Wito jadą autem

Jano i Wito jadą autem

Wiola Wołoszyn, Przemysław Liput

Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Książka, która nie tylko oswoi dzieci z podróżami, ale i nauczy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kamogawa. Tropiciele smaków

Kamogawa. Tropiciele smaków

Hisashi Kashiwai

Najbardziej apetyczna powieść roku! Pierwsza część bestsellerowej i niezwykle smakowitej japońskiej serii.
Za jakimi smakami tęsknimy? Co pamiętamy z przeszłości?

Beautiful Graves

Beautiful Graves

L.J. Shen

Podobno wraz z pierwszą miłością kończy się okres niewinności.

Pod tymi słowami mogłaby się podpisać Everlynne Lawson, której pierwszy romans zakończył się złamanym sercem i stratą bliskiej osoby, a śmierć zdaje się nie odstępować jej na krok.

W tym tygodniu:

19 lipca, środa

Poza królestwo

Poza królestwo

Yaa Gyasi

Wzruszająca opowieść o zgubionej przeszłości, utraconej wierze i pragnieniu poznania tajemnic ludzkiego mózgu. Opisując przemianę bezbronnej dziewczynki w wybitną neurobiolożkę, Yaa Gyasi rzuca światło na największe problemy współczesnego świata, któremu brak niebiańskiego światła.

Minjan. Moje spotkania z ortodoksyjnymi Żydami

Minjan. Moje spotkania z ortodoksyjnymi Żydami

J.S. Margot

Fascynująca opowieść o ortodoksyjnych Żydach w XXI wieku, którzy starają się żyć teraźniejszością, nie zapominając przy tym o trudnej przeszłości. To także pełna życzliwości i humoru opowieść o tym, jak możemy się spotkać mimo różnic, które na pozór wydają się nie do przekroczenia.

21 lipca, piątek

Poszukiwacze z Drzewoświata

Poszukiwacze z Drzewoświata

Laurent Genefort, Alexandre Ristorcelli

Fantastyczna przygoda, rozgrywająca się na porośniętej bujną roślinnością planecie, jest oparta na powieści francuskiego pisarza science fiction i fantasy Laurenta Geneforta.

Izuna. Wydanie zbiorcze

Izuna. Wydanie zbiorcze

Saverio Tenuta, Bruno Letizia, Carita Lupattelli

„Izuna” to cykl rozwijający „Legendę o Szkarłatnych Obłokach”. Do współpracy nad nim Saverio Tenuta zaprosił scenarzystę Bruno Letizię oraz rysowniczkę Caritę Lupattelli.

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo

Fabien Nury, Matthieu Bonhomme

Maria Charlotta Koburg, ukochana córka króla Belgów Leopolda I, szykuje się do zamążpójścia.

23 lipca, niedziela

Rausz. Niemcy między wojnami

Rausz. Niemcy między wojnami

Harald Jähner

Niemcy w 1918 roku: koniec Wielkiej Wojny, rewolucja, zwycięstwo demokracji, a przy tym triumf wyzwolonego życia. Inflacja wstrząsa tradycyjnymi wartościami.  Kobiety obcinają włosy, wychodzą wieczorami, podbijają tory wyścigowe i korty tenisowe. Nie myślą już o zamążpójściu. Unisex staje się modny i eksperymentalny.

26 lipca, środa

Potwór z Florencji. Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy

Potwór z Florencji. Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy

Douglas Preston, Mario Spezi

To się zdarzyło w wielu krajach: seryjny morderca, który w przewrotny sposób staje się symbolem swojej epoki i demaskuje jej mroczne oblicze. We Włoszech był nim Potwór z Florencji. Jego sława przekroczyła granice Italii, a zabójstwa i prowadzone śledztwo inspirowały Thomasa Harrisa przy pisaniu Hannibala. 

Dżiny

Dżiny

Fatma Aydemir

Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest rodzina i czy jesteśmy w stanie sobie przebaczyć. To także napisana z czułością, a jednocześnie pełna żalu historia losów setek tysięcy emigrantów, którzy w latach 60. przyjechali z Turcji do Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia.

Pieśń na mroczne czasy

Pieśń na mroczne czasy

Ian Rankin

Kryminał z kultowym Inspektorem Rebusem, który nigdy się nie poddaje.

Bractwo

Bractwo

John Grisham

Czytelnicy thrillerów prawniczych, którzy lubią śledzić sprawy sądowe, znajdą w tej książce coś dla siebie. Fani powieści sensacyjnych również. A ci, którzy lubią oba te gatunki, będą zachwyceni.

Zacisze krecika

Zacisze krecika

Jane Chapman

To urocza historia o poszukiwaniu miejsca, w którym po prostu można być sobą.

Przesyłka specjalna. Jak trafiłam w twoje ręce

Przesyłka specjalna. Jak trafiłam w twoje ręce

Polly Faber

Przekonaj się, jak ludzie ciężko pracują, żeby Przesyłka specjalna trafiła w Twoje ręce. I zobacz, co się dzieje na każdym etapie tego niezwykłego procesu!

24 godziny na Antarktydzie

24 godziny na Antarktydzie

Andy Prentice

Ubierz się ciepło, żeby stawić czoła żywiołom na najzimniejszym z kontynentów.

24 godziny w epoce kamienia

24 godziny w epoce kamienia

Lan Cook

Przenieś się prawie 20 000 lat w przeszłość i spędź cały dzień w epoce kamienia.

Wielka księga robali

Wielka księga robali

Yuval Zommer

Robale są wszędzie! A dzięki tej książce każde dziecko może stać się ich odkrywcą. Całość podzielona jest na sekcje, w których poznajmy życie chrząszczy, motyli, pszczół, ślimaków, świerszczy, czerwi i pająków.

O północy w Nowym Jorku

O północy w Nowym Jorku

Mark Miller

Niezapomniana powieść o miłości z wątkiem kryminalnym.

Lipiec

Zapach dolarów

Zapach dolarów

Adam Tomczyk

Książkę Zapach dolarów tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. 

Share This