Kwietniowe premiery książkowe

5 kwietnia, środa

Pollyanna

Eleanor H. Porter

Napisana ponad sto lat temu przez Eleanor H. Porter powieść należy do klasyki światowej literatury dziecięcej.

Martwy klif

Jędrzej Pasierski

Rybacy znajdują ciało mężczyzny dryfujące u brzegów Karsiboru. To tylko wierzchołek góry lodowej: ktoś po kolei morduje wychowawców starego domu dziecka na wyspie Wolin.

6 kwietnia, czwartek

Jesienne zauroczenie

Lisa Kleypas

Nowe wydanie drugiego tomu serii Wallflowers autorstwa amerykańskiej królowej romansu.

Jak oddech

Małgorzata Warda

Jasmin i Staszek jeszcze w dzieciństwie obiecali sobie, że kiedyś się pobiorą. Jako nastolatki zostali parą, a po ukończeniu szkoły średniej postanowili razem zamieszkać. Kilka dni później Staszek zniknął.

11 kwietnia, wtorek

Potężna dawka Allison Tandy

Jeff Bishop

Lato po ostatniej klasie szkoły średniej powinno być dla Cama czasem wypełnionym imprezowaniem i spotkaniami z przyjaciółmi… A także szansą na odzyskanie miłości życia, Allison Tandy, z którą rozstania wciąż nie może przeboleć.

Szkoda, że cię tu nie ma

Jodi Picoult

Diana O’Toole od zawsze działa według ścisłego harmonogramu. Ślub z ukochanym partnerem jeszcze przed trzydziestką, dzieci w ciągu kolejnych pięciu lat i oszałamiająca kariera to najważniejsze cele, które zamierza w najbliższym czasie zrealizować.

Fałszywi arystokraci

Marek Teler

Bohaterami książki są samozwańcy, którzy wywoływali skandale na dworach, a także przedstawiciele kina, którzy wcielali się w role arystokratów w prawdziwym życiu. To nie tylko opowieść o postaciach polskiej i światowej historii, ale też o tym, jak daleko można się posunąć, aby spełnić marzenia i zaspokoić wygórowane ambicje.

Karmazynowe rządy

Amelie Wen Zhao

Otoczona przez wrogów Ana z każdym dniem jest coraz bliżej śmierci. Nic jednak nie odwiedzie jej od dążenia, by wyzwolić swój lud. Ostatnią nadzieję pokłada w marynarce wojennej z Bregonu, odwadze przyjaciół i przebiegłości pełnego uroku rzezimieszka, który ostatnio awansował.

Toksyczni. Jak radzić sobie w trudnych relacjach

Tim Cantopher

Manipulatorzy, prześladowcy i osoby, które cię wykorzystują, mogą szkodzić twojemu zdrowiu i dobrostanowi. Na szczęście możesz im przeciwdziałać i ta książka dostarczy ci odpowiednich narzędzi.

12 kwietnia, środa

Almost Kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce

Amy Noelle Parks

Must read tej wiosny! From friends to lovers w świecie matematyczno-fizycznych geniuszy!

Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność

Anna Brzezińska

Autorka bestsellerowych Córek Wawelu powraca z monumentalną opowieścią o wpływowych kobietach renesansu, które przetrwały zmierzch świata rycerzy i uporządkowały po nich rzeczywistość na nowo.

Młody Mungo

Douglas Stuart

Porywająca i czuła opowieść o dorastaniu, więzach rodzinnych, znaczeniu męskości i skali przemocy, z jaką spotykają się ci, których społeczeństwo nazywa odmieńcami. To także historia ryzyka wiążącego się z kochaniem kogoś za bardzo i na przekór wszystkiemu.

Religie dawnych Słowian

Dariusz Sikorski

Dariusz Sikorski, sprawnie przebijając się przez gąszcz przekłamań i romantycznych wizji przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny, prezentuje własną, oryginalną odpowiedź i pogląd na kwestię duchowości naszych przodków.

Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów

Tom Bower

Rodzina królewska wierzyła, że światowy sukces ślubu księcia Harry’ego i Meghan będzie dla Windsorów początkiem nowej ery. W ciągu roku jednak sen zmienił się w koszmar.

Pożegnanie z bronią

Ernest Hemingway

Hemingway inspirował się własnymi doświadczeniami wojennymi. W tej porywającej, na wpół autobiograficznej prozie w oszczędnym stylu oddaje surowe realia wojny, jej bezsensowność oraz bezmyślne okrucieństwo, a także cierpienie kochanków uwięzionych w kleszczach sił wyższych niż pragnienia jednostki.

Roślinna kuchnia kresowa

Paweł Ochman

Czym są wołyńskie kichyłki, poleska kulaga, litewskie mandryki czy gródeckie cebulniki? Co kryje się pod takimi nazwami jak towkanica, włodzimierskie fajercarze, lwowskie bałabuchy czy kryżawki? Czym wyróżnia się wileński żydowski cymes?

Love, Pamela

Pamela Anderson

Pamela Anderson jaką znamy, powstała raczej wskutek zbiegu okoliczności niż szczegółowo zaplanowanej ścieżki kariery. Napisana żywą prozą przeplataną wierszami autorki książka jest pełnym pokory, wzruszającym i ciekawym pamiętnikiem.

Scandalized

Ivy Ovens

Dziennikarka Georgia Ross jest przytłoczona pracą nad artykułem, od którego zależy jej dalsza kariera, w dodatku po odwołaniu lotu czeka ją noc na lotnisku. Gdy spotyka brata przyjaciółki z dzieciństwa, a ten proponuje pomoc, Gigi zaczyna myśleć, że jej los się odmienił.

Kurzol. Gdzie się podział sen?

Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska

Oto pierwszy tom serii o Antku i Kurzolu, która pomaga młodym czytelnikom zrozumieć, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej.

Gęsiego. Z miasta na wieś

Marcin Wójcik

Zabawna, ciepła i pełna dystansu opowieść dla mieszczuchów fantazjujących o życiu za miastem oraz mieszkańców wsi, którzy dzięki lekturze książki Marcina Wójcika mogą zobaczyć swój świat w zupełnie nowym świetle.

Dzieciaki

Dawid Karpiuk

Opowieść o młodych ludziach walczących o życie w świecie, w którym wszystko zawiodło. Zanim rozsypią się na kawałki, szukają ucieczki.W alkoholu, lekach, narkotykach, seksie, przemocy, autoagresji. Żyją i czekają, aż w końcu serca im pękną. Aż się nie obudzą.

Ogon skorpiona

Douglas Preston, Lincoln Child

Kolejny mistrzowski thriller, w którym duet Preston i Child łączy wartką akcję z opowieściami o niewyjaśnionych i najbardziej ekscytujących zagadkach historii. Tej najnowszej, i tej, o której niebezpiecznie jest mówić nawet szeptem.

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego

Sylwia Chutnik, Monika Sznajderman (red.)

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji

Piotr Kępiński

Abruzja twarda i uprzejma – tak o regionie mówią sami mieszkańcy. Ma mniej gracji niż Lombardia czy Toskania, nie wypełnia jej gwar jak Kampanii, a turyści nie tłoczą się tu jak w Apulii. Abruzyjski krajobraz ma w sobie jednak niespotykaną harmonię, a jego największym skarbem jest natura.

13 kwietnia, czwartek

Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

John Steinbeck

Usłyszeć prawdziwy język Ameryki, sprawdzić, jacy są Amerykanie, poczuć zapach trawy i drzew, przyjrzeć się kolorom i światłu – takie są główne cele Johna Steinbecka, który w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat, w roku 1960 wyrusza w podróż, by na nowo odkryć kraj, o którym pisał przez tyle lat.

Jesteśmy snem

Ursula Kroeber Le Guin

Kolejne historie ze świata Ursuli K. Le Guin zebrane dla nowego pokolenia czytelników.

18 kwietnia, wtorek

Bestie, które żyły przed nami

Elsa Panciroli

Zwykło się uważać, że historia ewolucji ssaków rozpoczęła się dopiero po katastrofie, w której wyginęły dinozaury. Tymczasem naukowcy odkrywają wciąż nowe skamieniałości i badając je z wykorzystaniem nowych metod, obalają ten mit.

19 kwietnia, środa

Wariacje Geldbergowskie

Ewa Lipska

Nieokiełznana wyobraźnia Ewy Lipskiej, jej umiejętność wnikliwej i nieoceniającej obserwacji oraz niekwestionowana językowa wirtuozeria sprawiają, że po przeczytaniu tych precyzyjnie skonstruowanych tekstów natychmiast zaczynamy lekturę od początku.

Okamgnienie

Stanisław Lem

Słynna książka non-fiction Stanisława Lema – niezmiennie pobudzająca do krytycznego myślenia o otaczającej nas rzeczywistości i technologii.

Straszliwa zieleń

Benjamín Labatut

Kto może decydować o tym, jak powinniśmy kierować światem? Odpowiedzi na to pytanie szukają bohaterowie Labatuta – samotnicy o wielkiej fantazji, dziwacy, odludki coraz bardziej uciekające w świat swoich rojeń. A przy tym: wielcy wynalazcy, którzy zmienili oblicze nauki.

Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu

Jamie Bartlett

„Królowa kryptowaluty” to nie tylko opowieść o onecoine – to przede wszystkim książka o chciwości, korupcji, fake newsach i niejasnym prawie. To także reportaż o świecie żyjącym obsesją na punkcie technologii i wizją błyskawicznego bogactwa.

Gen. Ukryta historia

Siddhartha Mukherjee

Niniejsza książka to opowieść o narodzinach, rozwoju i perspektywach jednej z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych idei w dziejach nauki.

Trylogia kopenhaska

Tove Ditlevsen

Ditlevsen stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń.

20 kwietnia, czwartek

Mała książka o Wielkim Wybuchu

Tony Rothman

To książka o kosmologii, o sztuce stawiania pytań o początek, przeszłość i przyszłość Wszechświata i o tym, jak próbujemy na te pytania odpowiadać.

25 kwietnia, wtorek

Panny Fortuny

Weronika Wierzchowska

Początek sagi o niezwykłych losach rodziny Sobolewskich. Rok 1800. Warszawa znajduje się pod pruskim panowaniem, w okaleczonym rozbiorami kraju panuje bieda i bezprawie. Podczas rodzinnej podróży rodzina Sobolewskich zostaje napadnięta na trakcie przez rozbójników.

Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania

Beata Sabała-Zielińska

Z Zakopanego Beata Sabała-Zielińska, Radio ZET – tak kończyły się najbardziej charakterystyczne relacje z Podhala i tak zaczęła się nietuzinkowa historia zmagań pewnej góralki z niełatwą rodzimą materią i duchem.

Kochanki Konstancina

Ewelina Ślotała

Są młode, piękne, zdeterminowane, gotowe na wszystko – i depczą żonom Konstancina po piętach. Kiedy te drugie walczą o przetrwanie, kochanki zaczynają łowy.

26 kwietnia, środa

Bałtyk

Jan Wilkanowski

Dla wilków morskich i nie tylko! Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Bałtyku, ale boicie się zapytać!

Dyrektorka generalna

K. N. Haner

Olivia leczy rany po burzliwej relacji z Harrym i traumie wywołanej atakiem Tobiasa, jej byłego chłopaka. Ma na to czas, ponieważ młody Bennett przepadł bez śladu i od sześciu miesięcy nie dał znaku życia. Na szczęście dziewczyna może liczyć na przyjaźń Igora.

Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz

Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski

Wrażliwy, wykształcony – Günther Niethammer interesuje się ptakami. Kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz.

Utracone serce Azji

Colin Thubron

Azja Środkowa – serce mongolskiego imperium Tamerlana i cel stalinowskich zsyłek, kraina ogromnych przestrzeni, niezliczonych tajemnic i niezwykłych opowieści. Odległy i fascynujący region, w którym bieg zdarzeń zmienia się gwałtownie i zaskakująco jak krajobraz.

Komu ukazał się wiatr? Opowiadania zebrane

Carson McCullers

W prozie McCullers, surowej jak amerykańskie Południe, brutalność nieustannie przeplata się z łagodnością. Autorka pozwala mówić tym, których do tej pory nikt nie chciał wysłuchać ani tym bardziej zrozumieć.

27 kwietnia, czwartek

Jesień na Węgierskiej

Magdalena Niedźwiedzka

Ta historia zaczyna się na przełomie XVIII i XIX wieku. Tłem wydarzeń są pozornie senne, malownicze kresy dawnej Rzeczypospolitej – Sejny i okolice, gdzie żyją niegodzący się z utratą swojej pozycji społecznej Deynarowiczowie.

Share This