Festiwal Góry Literatury 2023

utworzone przez | cze 4, 2023 | Newsy

Zbliża się dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury, organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Wydarzenia z nim związane będą trwać od 7 do 16 lipca w dwudziestu miejscach Ziemi Kłodzkiej i regionu wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku.

Fot. Jerzy Wypych

Hasło przewodnie  tegorocznej edycji brzmi „Przyszłość | Równość | Twórczość | Czułość”. W programie ponad 130 wydarzeń z udziałem niemal 200 gości. Będą to nie tylko spotkania z pisarzami i pisarkami, ale też koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i seminaria. Warto wymienić na przykład performatywne czytanie Empuzjonu Olgi Tokarczuk z udziałem Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.

O najnowszych książkach będzie można porozmawiać z: Joanną Bator (Ucieczka niedźwiedzicy), Katarzyną Bondą (cykl Wiara, Nadzieja, Miłość), Jackiem Dehnelem (Bruma), Mikołajem Grynbergiem (Jezus umarł w Polsce), Ingą Iwasiów (Późne życie), Weroniką Murek (Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się), Andą Rottenberg (Rozrzut), Michałem Rusinkiem (Ptak Dodo), Agnieszką Szpilą (Octopussy. Opowiadania postporno) czy Wojciechem Tochmanem (Historia na śmierć i życie).

Odbędą się także spotkania z Ryszardem Krynickim, Julią Fiedorczuk, Mariuszem Szczygłem, Andrzejem Stasiukiem, Filipem Springerem, Filipem Zawadą, Edwardem Pasewiczem, izraelską pisarką Yael Neeman, Michałem Hellerem, Markiem Abramowiczem, Krzysztofem Meissnerem i Janem Woleńskim, Piotrem Tarczyńskim i Ewą Winnicką, .

NA festiwal warto przyjechać całą rodziną. Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i młodzieży w paśmie Małe Góry Literatury. Młodzi czytelnicy będą mogli liczyć na spotkanie m.in. z Karoliną Lewestam, Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem oraz z Dionisiosem Sturisem. Michał Rusinek opowie o Wisławie Szymborskiej. Powstanie też biblioteczna strefa zabaw, odbędą się warsztaty dla najmłodszych.

Organizatorzy zapowiadają wręczenie nagrody w piątej edycji konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Poruszony zostanie też temat książek nominowanych do trzeciej edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This