Czerwcowe premiery książkowe
1 czerwca, wtorek
Gdzie jest mój umysł?
Jacek Jarocki
Autor w niezwykle przystępny sposób omawia skomplikowane teorie filozoficzne, nawiązując zarówno do klasyków filozofii, jak i współczesnych badaczy. Wraz z czytelnikiem przemierza zawiłe ścieżki jednej
z najbardziej fascynujących dyscyplin naukowych – filozofii umysłu.
2 czerwca, piątek
My Beloved Monster
Marta Łabęcka
W Norwood nigdy nie dzieje się nic złego ― powtarzano. Dorośli wypowiadali te słowa z łagodnym spokojem, młodzież z pewną irytacją. Aż do dnia, w którym Chadwick Myers postanowił ten spokój zburzyć i wymierzył broń w swoich najlepszych przyjaciół.
Gbur w raju
Ludka Skrzydlewska
Owszem, jest przystojny. Tylko co z tego, skoro trudno z nim wytrzymać? Autorka funduje czytelniczkom pełen humoru gorący wakacyjny romans z trzymającym w napięciu wątkiem sensacyjnym!
Dwie i pół duszy. Folk noir
Justyna Hankus
Dwie dusze Mateusza Kusego zakłócają rytm życia mieszkańców Rutek nad jeziorem Ruty, a jedna dusza Wiedźmawy musi wystarczyć na dwoje – na nią i na Upa. To historia tajemniczych losów trojga bohaterów i trzech dusz zagubionych w lasach, wśród jezior, mokradeł i przydomowych sadów.
6 czerwca, wtorek
7 czerwca, środa
Ostatnie lato w mieście
Gianfranco Calligarich
Pory roku zmieniają się w ciągu jednej nocy, pinie i platany rzucają coraz dłuższe cienie, a gorące powietrze z każdym dniem gęstnieje. Rzym końca lat sześćdziesiątych – pozornie niegościnny, wypełniony turystami i obojętnością, dający mimo wszystko schronienie niejednemu wygnańcowi. Burzliwa relacja trojga bohaterów zostawia nas z pytaniem: czy od samotności można uciec?
Krótki kurs filozofii. Foucault
Gary Gutting
Autor przełomowych prac poświęconych szaleństwu, więzieniu i seksualności. Twórca kluczowych dla współczesnej humanistyki pojęć wiedzy/władzy i biopolityki.
12 czerwca, poniedziałek
Dom Oriona
Julia Fiedorczuk
Autorka w charakterystycznym dla siebie stylu po raz kolejny zabiera nas w podróż do świata przyrody nierozerwalnie związanego z człowiekiem. Autorka, czerpiąc garściami z mitologii różnych kultur, buduje niekonwencjonalną, planetarną opowieść o rozedrganej współczesności.
13 czerwca, wtorek
Internet rzeczy
Mariusz Duka
Podstawy programowania aplikacji i serwerów sieciowych w językach C/C++, MicroPython i Lua na urządzeniach IoT ESP8266, ESP32 i Arduino.
Androidy. Zespół, który stworzył system operacyjny Android
Chet Haase
Dawno temu, w 2003 roku, kilku zapaleńców w kalifornijskim Palo Alto założyło startup. Początkowo chcieli napisać oprogramowanie dla cyfrowych aparatów fotograficznych. Niestety (a może na szczęście), inwestorzy nie poznali się na tym pomyśle.
Strategiczne podejście do działania w social mediach
Anna Ledwoń
Rzecz nie w tym, by opanować do perfekcji interfejsy poszczególnych mediów społecznościowych i swobodnie się po nich poruszać. Interfejsy są ważne, ale ważniejsza rzecz to ludzie i sposoby dotarcia do nich, a więc strategie komunikacji B2B i B2C.
14 czerwca, środa
Ostatni
Zuzanna Bukłaha, Kacper Sulowski
Największa zagadka w historii polskiej kryminalistyki.
Jedyny seryjny zabójca, który nie został osądzony.
Kryminalne śledztwo, które prowadzi do domu mordercy.
Moje życie i psychoanaliza
Zygmunt Freud
Autobiografia sławnego wiedeńskiego psychiatry, który wprowadził do psychologii metodę psychoanalizy.
Królowa Paryża
Pamela Binnings Ewen
Za legendarną postacią kryje się kobieta pełna sprzeczności i tajemnic. Pogodna i beztroska, a jednocześnie bezlitosna manipulantka.
Za plecami
Haśka Szyjan
Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2019
Bezpruderyjna i zmysłowa powieść o wpływie, jaki wojna wywiera na mężczyzn i kobiety, na ich seksualność oraz role społeczne.
Święto nieważkości. Morawy
Michał Tabaczyński
To nie tylko reportaż o Czechach, ale także literacki esej wędrowny, a może sebaldowska z ducha – więc apokaliptyczna i melancholijna – medytacja.
Mopsik, który chciał zostać pszczołą
Bella Swift
Gdy rodzina Peggy postanawia założyć ul w przydomowym ogrodzie, suczka jest podekscytowana, że będzie miała mnóstwo nowych koleżanek.
Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo
Anna Fryczkowska
Piękna literacka podróż do skrawka Polski sprzed 200 lat. Fascynujące losy rodziny, która potrafiła ocalić miłość i godność.
Przypływ
Sam Lloyd
Lucy ma wszystko, czego może zapragnąć. ednak pewnego ranka czas staje w miejscu. Rodzinny jacht zostaje znaleziony na morzu. Lucy próbuje się dowiedzieć, co się wydarzyło na pokładzie jachtu. Nagle dokonuje kolejnego odkrycia.
Polacy na emigracji. Dlaczego i po co wyjeżdżamy
Agnieszka Kołodziejska
Poznaj niesamowite historie naszych rodaków, którzy zdecydowali się żyć poza Polską.
Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie
Justyna Suchecka
Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie.
Granice ryzyka. Szrama
Małgorzata Oliwia Sobczak
Trzeci tom bestsellerowej serii granice ryzyka.
Drgnij, a zginiesz.
Octopussy. Opowiadania postporno
Agnieszka Szpila
Octopussy to w pewnym sensie kontynuacja, ale i rozszerzenie brawurowych, ekoseksualnych Heks, które od dwóch lat są obecne w debacie społeczno-kulturowej, a prawa do nich zostały sprzedane na wiele zagranicznych rynków, w tym do U.S.A, Francji, Brazylii i innych.
Wrr
Eoin McLaughlin, Polly Dunbar
Wspaniała książka o radzeniu sobie ze złością i nauce empatii.
Zaplątane nastolatki
Lisa Damour
Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości
Lark i Kasim. Czas na rewolucję
Callender Kacen
Poruszająca i szczera opowieść o poszukiwaniu siebie i o tym, jak różnie postrzegamy świat.
Przyjęcie
Callender Kacen
Opowieść o opowieściach, które nas otaczają: o kolorze skóry i klasie społecznej, bezpieczeństwie i wolności, zwycięzcach i przegranych. I o kobiecie, która postanawia przejąć kontrolę nad swoją opowieścią – nawet za cenę życia.
Złoty krąg
Małgorzata Sobieszczańska
Dla jednych Krzysztof Garlicki żył jak kloszard, dla innych – jak mnich. Odkąd w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim znaleziono jego zwłoki, wszyscy zadają sobie pytanie: po co zabijać człowieka, który sam wypisał się z życia?
Zbawiciel z Hvidovre
Kaspar Colling Nielsen
Groteskowo kąśliwa, niezwykle aktualna powieść ukazująca w satyrycznym świetle społeczeństwo, które już nie potrafi rozwiązywać swoich problemów.
FLAVOR GIRLS
Loïc Locatelli-Kournwsky
Poznajcie Flavor Girls – nastoletnie Strażniczki Świętych Owoców, których główną misją jest obrona Ziemi przed wrogimi Agarthianami.
FOLIGATTO
Alexios Tjoyas, Nicolas de Crécy
Aby stłumić narastające niepokoje społeczne, w Eccenihilo organizowany jest wielki karnawał. Jego główną atrakcją ma być występ miejscowego złotego dziecka, kastrata i cieszącego się światową sławą śpiewaka operowego Foligatto.
19 czerwca, poniedziałek
Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków
Jill Chang
Czy niepozorni introwertycy mogą zostać liderami w świecie, w którym rządzą pewni siebie i zdecydowani ekstrawertycy? Jill Chang, bizneswoman z Tajwanu udowadnia, że tak. Nieśmiałe i wrażliwe osoby mają ogromny i niewykorzystany potencjał, a najlepszym case study jest jej osobista historia.
20 czerwca, wtorek
Go H*ck Yourself. Proste wprowadzenie do obrony przed cyberatakami
Bryson Payne
Opanowanie metod, jakimi posługują się cyberprzestępcy, pozwala zrozumieć naturę zagrożeń w cyfrowym świecie i skutecznie się przed nimi bronić.
SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit
Justyna Jessa, Agnieszka Wilczewska
SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego to problem medyczny zdefiniowany dość niedawno, wciąż zagadkowy dla wielu lekarzy, a także osób cierpiących na tę przypadłość.
Siostrzyczka
Raymond Chandler
Jedna z trzech najważniejszych powieści arcymistrza kryminału, Raymonda Chandlera.
Obrońcy pańszczyzny
Adam Leszczyński
Autor zagląda za kulisy jednej z najważniejszych historycznych debat. Ze swadą rekonstruuje oraz obnaża argumentację i poglądy obrońców pańszczyzny. Argumenty używane wówczas wracają bowiem współcześnie — choćby w odniesieniu do progresywnych polityk społecznych, rynku pracy, czy kwestii mniejszości.
Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor – survival – wojna
Paweł Frankowski, Adam Chałuda
Urazy, obrażenia, zatrucia czy hipotermia to realne zagrożenia naszego zdrowia i życia. Autorzynapisali tę książkę przede wszystkim z myślą o turystach, survivalowcach, preppersach, żołnierzach WOT, uczniach klas mundurowych, przyszłych ratownikach KPP i medycznych.
21 czerwca, środa
Urodzony pod szczęśliwą gwiazdą
Aurélie Valognes
W szkole są dobrzy uczniowie… i jest Gustave.
Ze swojego miejsca przy kaloryferze w głębi klasy ten młody marzyciel przygląda się ptakom na szkolnym dziedzińcu albo wpatruje się we wskazówki zegara, które czerpią złośliwą przyjemność z przesuwania się jak najwolniej. Chłopiec chciałby przynosić mamie dobre oceny, niestety kolekcjonuje głównie wezwania do gabinetu dyrektora.
Płomienie
Daniela Krien
Rahel i Peter są małżeństwem od prawie trzydziestu lat. Sporo w swoim życiu osiągnęli, cenią się i szanują, wychowali dwójkę dzieci. Z początku cicho i niezauważenie, potem z narastającym impetem miłość porzuca ich związek.
50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach
Pierdomenico Baccalario, Lucia Stipari
Na wakacjach obowiązuje jedna, jedyna zasada: trzeba się dobrze bawić!
Nieważne, kiedy i gdzie, ważne jak. Nie ma lepszego czasu na wszystko, czego nie robimy na co dzień.
Max i Królik. Nocna kryjówka
Astrid Desbordes
Codzienny wszechświat pełen czułości i fantazji w nowej serii bestsellerowych autorek Astrid Desbordes i Pauline Martin.
24 czerwca, sobota
Kalinka. Dżin Parszywiec
Pico Thom, Karensac
Życie Kalinki staje na głowie, gdy jej rodzice postanawiają przeprowadzić się do małego, górskiego miasteczka gdzieś na odludziu.
Wiedźmun 2
Tomasz Samojlik
Przygody, tajemnicze wynalazki, ratowanie świata przed katastrofą ekologiczną i szczypta humoru – zapraszamy czytelników od lat 7 do 107 do świata wiedźmuna!
Celestia
Manuele Fior
Na świecie pozostały już tylko niewielkie oazy życia, jedną z nich jest Celestia. Wyspa, którą rytmicznie zalewają wody przypływu. Jej mieszkańcy noszą maski lub kryją się w zaułkach, a aby przejść przez niektóre drzwi, muszą znać szyfr.
Bomba
Alcante, Laurent-Frédéric Bollée, Denis Rodier
Jest rok 1933, wspomnienia I wojny światowej w Europie są nadal żywe, na świecie trwa wielki kryzys ekonomiczny, a nastroje faszystowskie niepokojąco szybko się rozprzestrzeniają. Tymczasem Leó Szilárd, węgierski naukowiec żydowskiego pochodzenia, marzy o znalezieniu źródła energii zdolnego napędzać statki kosmiczne.
26 czerwca, poniedziałek
Pies komendanta
Shmuel David
Warunki w obozie są potworne i mama Niny wkrótce umiera. Dziewczyna zyskuje jednak wyjątkowego sojusznika – Ziggy’ego, psa doktora Rosta, komendanta decydującego o tym, kto przeżyje, a kto umrze.
Zabierz mnie ze sobą
David Levithan, Jennifer Niven
Ezra budzi się pewnego dnia i odkrywa, że jego starsza siostra – Bea – zniknęła. Bez pożegnania, bez słowa wyjaśnienia.
28 czerwca, środa
Coś zabija dzieciaki, tom 5
James Tynion IV, Werther Dell’Edera
Po roku, odkąd widzieliśmy ją po raz ostatni w Archer’s Peak, Erica Slaughter powraca, by zająć się sprawą dziewczyny, która widziała zupełnie nowy rodzaju potwora.
Rat Queens, tom 8: Boski dylemat
Ryan Ferrier, Michael Sanlaville, Priscilla Petraites
Tytani, pasożyty, wilkołaki, o rety! Pod nieobecność bogów Palisada stała się puszką Pandory – absolutnie dziwaczną i zdecydowanie nie cudowną.
Wszyscy tak jeżdżą
Patryk Józefiak
Wielowymiarowy, rasowy, gęsty reportaż o stanie umysłowym polskich kierowców.
Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego
Patrick Radden Keefe
Bracia Arthur, Raymond i Mortimer Sacklerowie w ciągu kilku dekad zbudowali imperium. Najstarszy stał za sukcesem Valium i komercjalizacją rynku farmaceutycznego. Braciom podarował firmę Purdue Frederick – zbili na niej fortunę, lecz na zawsze pogrzebali dobre imię Sacklerów.
Piękni i przeklęci
Francis Scott Fitzgerald
Ameryka, początek dwudziestego stulecia. Tytułowi „piękni i przeklęci”, Anthony i Gloria, to beztroscy, młodzi kochankowie z wyższych sfer, których wspólne życie utkane jest naprzemiennie z dni zabaw oraz dni melancholii.
Podręcznik antymanipulacji
Maryann Karinch
Najwięksi eksperci ze świata wywiadu, biznesu i egzekwowania prawa ujawniają, jak zdobywają informacje, których potrzebują, i podpowiadają, jak i ty możesz to zrobić.
Wyszczekane podróże. Jak przygotować siebie i psa na wycieczkę
Magdalena Wilczewska , Piotr Miklaszewski
Dzięki tej książce będziesz w stanie przygotować się na każdy wyjazd – zarówno gdzieś blisko, jak i daleko – a podróże z psami staną się niezwykłą przygodą i przyjemnością, pozwolą zobaczyć świat z nowej perspektywy.
Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać
Jan Mencwel
Regulowanie rzek, wycinanie lasów, zatruwanie jezior, osuszanie całych powiatów przez kopalnie odkrywkowe oraz hojne wsparcie dla rolnictwa przemysłowego. To nasza polska codzienność.
Riley Thorn i martwy sąsiad
Lucy Score
W przypadku Riley Thorn nic nie było zwyczajne i proste. Przeprowadziła się do starej kamienicy, zamieszkanej przez grupę dość specyficznych emerytów. A do tego słyszała rzeczy, których normalni ludzie nie słyszą. Nie potrzebowała dodatkowych komplikacji. A właśnie w jej życiu pojawiła się kolejna – tym razem przybrała postać niewiarygodnie seksownego przystojniaka.
Jak zostać swoim terapeutą
Anne-Hélène Clair, Vincent Trybou
Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami