Mocny w gębie, czyli koszty ambicji

utworzone przez | cze 13, 2024 | Recenzja

Scenarzysta komiksowy Bartosz Sztybor rośnie na międzynarodową gwiazdę popkultury na miarę Andrzeja Sapkowskiego. Ilość projektów, w których bierze udział, jest wręcz przytłaczająca. Autor pisał scenariusze do Wiedźmina czy Cyberpunka 2077. Niedawno na polskim rynku pojawiła się kolejna pozycja jego autorstwa. Mowa tutaj o Mocnym w gębie, którą współtworzył z debiutującym tym tomem Akeusselem.

Komiks opowiada historię Rahima, berlińskiego gangstera o wielkich aspiracjach. Nasz główny bohater ma swoją małą paczkę znajomych, którzy załatwiają brudne interesy. Jednak członek konkurencyjnego gangu podpada Rahimowi. Postanawia go wyeliminować i dzięki temu zyskać mocniejszą pozycję w organizacji. Nie wie, że ta decyzja zmieni jego życie.

Akcja komiksu dzieje się w Berlinie w 2020 roku. Sztybor przedstawia losy swojego bohatera w nieco ironiczny sposób. Na początku historia nie jest aż tak bardzo na serio. Dopiero z czasem wydarzają się pewne sytuacje, które nadają odpowiedni ciężar historii. Zabieg ten sprawdza się stosunkowo dobrze, ponieważ łatwiej jest nam, czytelnikom, wejść w świat ulicznych gangusów i powoli budować więzi z bohaterami komiksu.

Sztybor jest bardzo oszczędny w dialogach. Nie mamy tutaj rozbudowanych, wielowątkowych dymków. Prosta ekspozycja i fabuła, która ułatwia odbiorcy wejść w brutalny, berliński półświatek przestępczy. Niewiele trzeba, aby zbudować realistyczny i atrakcyjny świat przedstawiony. 

Sztybor w swoim komiksie pokazuje, jaki jest koszt działania poza prawem i jak chora ambicja w przestępczych strukturach może być wyniszczająca dla więzów przyjaźni, jakie się nawiązały w ekipie Rahima. Ponadto pokazuje, ile warte jest ludzkie życie dla gangu oraz jak wyniszcza młodych ludzi dążących do pewnej pozycji społecznej oraz łatwych pieniędzy. 

Debiutujący w tym tomie Akeussel wywiązał się ze swojego zadania obronną ręką. Jego kreska jest bardzo minimalistyczna oraz prosta. Idealnie koresponduje z oszczędnymi dialogami Sztybora. Postacie są karykaturalne i przez to łatwiej odróżnić poszczególnych bohaterów historii. 

Mocny w gębie Akeussela i Bartosza Sztybora to prosta historyjka o chorych ambicjach i koszcie, jakie musi ponieść jednostka, chcąca je spełnić. Ciekawy obraz berlińskich gangów przyciąga odbiorcę i pozwala wchłonąć tą nieco sarkastyczną, a z biegiem fabuły, dramatyczną historię. Polecamy!

Wydawnictwu serdecznie dziękujemy za przesłanie egzemplarzy recenzenckiego, dzięki czemu mieliśmy przyjemność przeczytania tego tytułu ❤️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This